BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 16:35 گرينويچ - سه شنبه 24 ژانويه 2006
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
سايت فارسی بی بی سی در ايران مسدود شد
 
هنگامی که در ايران به آدرس اينترنتی فارسی بی بی سی مراجعه می شود، اين پيغام روی صفحه رايانه ظاهر می گردد
هنگامی که در ايران به آدرس اينترنتی فارسی بی بی سی مراجعه می شود، اين پيغام روی صفحه رايانه ظاهر می گردد
دولت ايران دسترسی به پايگاه خبری بخش فارسی بی بی سی در شبکه اینترنت را برای کاربران داخل ایران مسدود کرده است.

هنگامی که در ايران به آدرس اينترنتی فارسی بی بی سی مراجعه می شود، اين پيغام روی صفحه رايانه ظاهر می گردد: "مشترک گرامی، دسترسی به اين سايت امکان پذير نميباشد".

سايت فارسی که در ماههای اخير تعداد مراجعات به آن به نزديک سی ميليون در ماه رسيده بود، در ميان سايتهای اينترنتی بی بی سی به زبانهای خارجی از همه پرخواننده تر است اما در پی مسدود شدن اين سايت در داخل ايران، شمار خوانندگان آن در اين کشور کاهش يافته است.

نايجل چپمن رئيس سرويس جهانی بی بی سی اعلام کرده که با مقامات ايران تماس گرفته خواهد شد تا درخواست بازگشايی اين سايت برای کاربران داخل ايران با آنان مطرح شود.

وی با ابراز نگرانی نسبت به بسته شدن اين سايت در ايران گفته است:"سايت فارسی بی بی سی از منابع اصلی اخبار برای ايرانيان بوده و از همه سايتهای اينرنتی و روزنامه های فارسی زبان پرخواننده تر است، ما متأسفيم که بسياری از مردم ايران از اخبار و اطلاعاتی که به شيوه ای مورد اطمينان و فارغ از هرگونه جانبداری در اختيارشان نهاده می شد محروم می شوند، خيليها از داخل ايران با ما تماس گرفته و گفته اند که به نظر آنها با مسدود شدن سايت فارسی بی بی سی در اين کشور، سطح تبادل اطلاعات و آرا به ميزان زيادی پايين خواهد آمد".

آقای چپمن با اشاره به تعداد کاربران اينترنت در ايران که تا هفت ميليون نفر برآورد می شوند اطلاع رسانی اينترنتی را بخش مهمی از زندگی مردم ايران دانسته و به شمار بسيار بالای وبلاگ نويسان ايرانی اشاره کرده که از نظر او حاکی از اين است که ايران از لحاظ استفاده از اين رسانه برای تبادل افکار و اطلاعات ميان کاربران اينترنت از کشورهای سرآمد در جهان به شمار می رود.

وی تأکيد کرده که مردم ايران هيچگاه به اندازه شرايط کنونی به کسب اطلاع درباره آنچه در داخل و خارج از کشورشان می گذرد شايق نبوده اند.

مسعود فاتح، معاون رسانه ای روابط عمومی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران طی گفتگويی با خبرگزاری کار ايران مسئولیت مسدود شدن سایت فارسی بی بی سی در اين کشور را به مرجعی موسوم به "کمیته تعیین مصادیق فیلترینگ" نسبت داده است.

شورای عالی انقلاب فرهنگی جمهوری اسلامی، این کمیته را که متشکل از نمایندگان وزارتخانه های اطلاعات و ارشاد و سازمان صداوسیماست، مأمور شناسایی سایتهايی کرده که محتوايشان از ديد رهبران ایران ناخوشایند است.

لازم به ذکر است که وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات نماینده ای در این کمیته ندارد و تنها خواسته های اعضای کميته را به شرکتهای فراهم آورنده خدمات اینترنتی (آی اس پی) ابلاغ می کند.

شورای عالی انقلاب فرهنگی که ریاست آن بر عهده رئیس جمهور ایران است، شرکتهای مذکور را مکلف کرده است که از نشر "مطالب كفرآميز و مخالف موازين اسلامی، اهانت به دين اسلام و مقدسات آن، اشاعه و تبليغ گروهها و احزاب غيرقانونی" جلوگيری كنند.

کمیته تعیین مصادیق فیلترینگ عموماً در سایه حرکت می کند و هیچ دلیل روشنی برای انسداد سایتها ارائه نمی دهد.

این کمیته همچنین به شبه نظامیان بسیج که زیر عنوان نیروهای امر به معروف و نهی از منکر فعالیت می کنند، دستور می دهد با خدمات دهندگان متخلف برخورد کند.

از خرد به کلان

هرچند مشخص نیست این کمیته در چه تاریخی رأی به مسدود شدن سايت فارسی بی بی سی برای کاربران مقیم ایران داده، ولی بر اساس ایمیلهای ارسالی به بی بی سی، نخستین موارد محروم کردن خوانندگان از دسترسی به این وب سایت در ایران در دوشنبه شانزدهم ژانویه (26 دی) مشاهده شده است.

همچنین به نظر می رسد مسدود سازی این سایت ابتدا از شهرستانهای کوچکتر ایران شروع شده و بعد شعاع جغرافیایی فیلترینگ در سراسر کشور گسترش یافته، به طوری که از چهارشنبه هيجدهم ژانویه (28 دی) برخی از خوانندگان در تهران اظهار کرده اند که نمی توانند به وب سایت فارسی بی بی سی مراجعه کنند.

اولین تجربه

این اولین بار است که مقامات جمهوری اسلامی نشانی وب سایت فارسی بی بی سی را به نرم افزارهای فیلترینگ خود می سپارند.

در پنج سالی که از حیات این پایگاه خبری می گذرد، به دلیل ناهوشمند بودن نرم افزارها، برخی از کلید واژه های فهرست سیاه شرکتهای فراهم آورنده خدمات اینترنتی به صورت تصادفی بعضی از صفحات بی بی سی فارسی را در دام فیلتر می انداختند.

در این پنج سال، این سؤال برای برخی از خوانندگان و نیز رسانه های ایرانی شکل گرفته بود که چرا مقامات جمهوری اسلامی با وجود بستن بیش از صد روزنامه و صدها سایت اينترنتی، هیچوقت دسترسی به پایگاه خبری بخش فارسی بی بی سی را مسدود نکرده اند.

به عنوان نمونه، در جریان پرسش و پاسخ خوانندگان ما با آندرس ایلوس، رئیس بخش فارسی به مناسبت شصت و پنجمین سالگرد تأسیس این بخش، نورا از تهران پرسیده بود: "يه سؤالی مدتهاست ذهن منو به خودش مشغول کرده، اون هم اينه که چرا جمهوری اسلامی سايت بی بی سی رو فيلتر نمی کنه؟"

آقای ایلوس پاسخ داده بود: " من جواب اين سؤال را نمی دانم، ولی نظر شخصی ام اين است که چرا بايد سايتی بی طرف، آموزنده، خبری و مبتنی بر واقعيات فيلتر شود؟ اطلاعاتی که بی طرفانه عرضه شده باشد، تهديدی برای هيچکس نيست و در واقع به نفع همگان نيز هست."

 
 
فردی در حال کار با رايانهفيلترينگ
مسدودسازی سايت های اينترنت: پالايش يا سانسور؟
 
 
فيلتر اينترنتاينترنت
شيوه تازه مسدود کردن سايت ها در ايران: نظر دهيد
 
 
اينترنترشد اينترنت، گسترش فيلترينگ
مقاومت در برابر گسترش دنيای مجازی
 
 
اينترنتنگاه ديگر، اينترنت
مقدمات و شکل گيری فيلتر گذاری
 
 
مطالب مرتبط
هيچکس اعتراض نکرد
30 اکتبر، 2005 | ايران
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران