BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 15:00 گرينويچ - شنبه 28 ژانويه 2006
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
احتمال بررسی فيلترينگ سايت فارسی بی بی سی در کميسيون فرهنگی مجلس
 
جلال يحيی زاده فيروز آباد، عکس از سايت خانه ملت
آقای يحيی زاده با اشاره به گفت و گوی خود با بخش فارسی راديو بی بی سی اظهار داشته جمهوری اسلامی بر خلاف تهمت های غرب، دارای يکی از سالم ترين و آزادترين جريانات اطلاع رسانی در دنيا است، عکس از سايت خانه ملت
جلال يحيی زاده فيروز آباد، نماينده تفت و عضو کميسيون فرهنگی مجلس هفتم ايران تاکيد کرده است اگر با سايت فارسی بی بی سی برخورد سياسی صورت گرفته باشد، مجلس اين موضوع را حتما پيگيری خواهد کرد.

آقای يحيی زاده با اشاره به بی اطلاعی از علت فيلترينگ سايت فارسی بی بی سی، به خبرگزاری کار ايران، ايلنا گفته بايد علت اين اقدام به اعضای کميسيون فرهنگی مجلس اطلاع داده شود.

پيشتر، مسعود فاتح، معاون رسانه ای روابط عمومی وزارت ارتباطات و فن آوری اطلاعات ايران، کميته ای به نام "کميته تعيين مصاديق فيلترينگ" را مسئول مسدود شدن سايت فارسی بی بی سی در ايران معرفی کرده بود.

اين کميته مرکب از نمايندگانی از وزارت اطلاعات، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان صدا و سيماست و زير نظر شورای عالی انقلاب فرهنگی عمل می کند که رياست آن بر عهده رييس جمهوری است.

آقای يحيی زاده همچنين با اشاره به گفت و گوی خود با بخش فارسی راديو بی بی سی اظهار داشته جمهوری اسلامی بر خلاف تهمت های غرب، دارای يکی از سالم ترين و آزادترين جريانات اطلاع رسانی در دنيا است.

عضو کميسيون فرهنگی مجلس هفتم گفته در هر کشور، نظام و مکتبی، خط قرمزهايی وجود دارد و رعايت خط قرمزهای نظام جمهوری اسلامی برای سايت ها و خبرگزاری های داخلی و خارجی فرقی نمی کند و اگر آنها را لحاظ نکنند، از نظر قانونی برخورد می شود.

آقای يحيی زاده در عين حال درباره نظر کميسيون فرهنگی مجلس در خصوص فيلترينگ سايت ها اظهار داشته اين کميسيون اعتقاد دارد که با توجه به نظام فعلی اطلاع رسانی و ماهواره ای که در جهان حاکم است، اصولا چنين اقداماتی ممکن نيست و حتی اگر به فرض به صورت کامل هم ممکن بود، بدون اينکه کار فرهنگی و ريشه ای انجام شود، نتيجه بخش نخواهد بود.

به گفته عضو فراکسيون اصولگرايان مجلس هفتم، اقداماتی نظير فيلترينگ سايت های اينترنتی، تنها افراد را برای پيگيری اين موارد و خطوط حريص تر می کند.

واکنش سرويس جهانی بی بی سی

در همين حال، نايجل چپمن، رييس سرويس جهانی بی بی سی در مصاحبه ای با بخش فارسی بی بی سی از ارسال نامه ای به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ايران خبر داده که در آن از مقامات جمهوری اسلامی خواسته شده در تصميم خود در مورد مسدود کردن سايت فارسی بی بی سی بازنگری کنند تا مردم ايران به اين سايت دسترسی نامحدود و آزادانه داشته باشند.

آقای چپمن گفت در انتظار واکنش مقامات ايرانی به نامه اش خواهد ماند و در عين حال در را به روی گفتگو درباره هر مشکل مشخصی که ممکن است مقامات ايران با پوشش رويدادهای خاص چه در راديو و چه سايت اينترنت فارسی بی بی سی داشته باشند، باز گذاشته است.

با اين حال، وی تاکيد کرد: "استقلال خبری بی بی سی قابل مصالحه نيست و بر قلب ما در لندن و هرکجای دنيا که در آن کار کنيم نقش بسته است، به همين دليل است که مردم برای بی بی سی چنين ارزشی قائلند و آن را رسانه ای قابل اعتماد و بيطرف می دانند که ديدگاههای مختلف را پوشش می دهد، ديدگاههايی که البته می تواند شامل ديدگاه مقامات ايرانی هم باشد که کاملاً حق دارند نظرات خود را به گوش مخاطبان برسانند و اطمينان داشته باشند که ما آن را به گونه ای بيطرفانه و بدون جهتگيری پوشش می دهيم، ما همواره چنين کرده ايم و چنين خواهيم کرد، استقلال خبری يکی از چيزهايی است که باعث شهرت بی بی سی شده و تا زمانی که من مدير هستم، از آن حفاظت می شود".

بيانيه گزارشگران بدون مرز

از سوی ديگر، سازمان گزارشگران بدون مرز اقدام دولت جمهوری اسلامی در مسدود کردن دسترسی کاربران اينترنت در ايران به سايت فارسی بی بی سی را محکوم کرده است.

اين سازمان مدافع آزادی بيان با انتشار بيانيه ای اعلام کرده است که "محروم کردن ايرانيان از يک منبع خبری مستقل و پربيننده" را محکوم می کند.

سانسور اينترنتی در گزارش ديده بان حقوق بشر

همزمان، ديده بان حقوق بشر، يک سازمان مدافع حقوق بشر نيز، در آخرين گزارش خود که به تازگی منتشر شده، در بخش مربوط به ايران، سانسور اينترنتی در جمهوری اسلامی را گسترده خوانده و آن را محکوم کرده است.

در اين گزارش مفصل، با اشاره به مکانيسم های کنترل اينترنت و محدوديت قانونی برای آزادی بيان، فهرستی از سايت ها و وبلاگ های مسدود شده، منتشر گرديده است.

در فهرست سايت هايی که به گفته ديده بان حقوق بشر به دليل محتوای سياسی و اجتماعی خود مسدود شده اند، به سايت هايی نظير زنان ايران، راديو فردا، ايران و جهان، اخبار گنجی، ايرانيان، ايران امروز، جبهه ملی، کاپوچينو، ملی- مذهبی، منتظری، توفان، فدايی، کارگر، فرح پهلوی، رضا پهلوی، کومله، نهضت آزادی و ... اشاره شده است.

به گفته ديده بان حقوق بشر، اين فهرست تنها يک برش مقطعی از وضعيت اينترنت در اکتبر سال ۲۰۰۵ ميلادی است.

 
 
اخبار از طريق ايميلدريافت اخبار
خبرهای بی بی سی فارسی را از طريق ايميل دريافت کنيد
 
 
پيام مسدود شدنصدای شما در راديو
نظرات شما درباره مسدود شدن سايت بی بی سی در ايران
 
 
صفحه کليدفيلترينگ
مسدود کردن سايت فارسی بی بی سی؛ چرا و با کدام هزينه؟
 
 
مطالب مرتبط
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران