BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 21:48 گرينويچ - دوشنبه 13 فوريه 2006
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
ناآرامی در قم بر سر حسينيه دراويش گنابادی
 
ناآرامی در قم - عکس از وبلاگ حامد متقی
چند صد نفر از دراويش سلسله نعمت اللهی گنابادی برای حمايت از دوستان خود و اعتراض به دستور بستن حسينيه شريعت به قم رفته بودند
تلاش مقامات قم برای بستن حسينيه دراويش نعمت‌‏اللهی گنابادی در اين شهر به درگيری و ناآرامی انجاميد.

دراويش اين سلسله صوفيانه با اجتماع در کوچه منتهی به حسينيه و نيز بام ساختمان در مقابل بسته شدن اين مکان اعتراض و مقاومت می کردند.

مصطفی آزمايش نماينده اين سلسله در خارج از ايران به بی بی سی گفت احمد شريعت از مشايخ اين سلسله و متولی حسينيه در شهر قم در زمين موروثی خود حسينيه ای ساخته بود اما با اتمام ساخت آن شورای تامين استان خواستار بسته شدن آن شد و گفت در اين محل اجازه اجتماع نمی دهد.

شورای تامين استان اجازه داده بوده است تا اين حسينيه که سه سال و نيم پيش ساخته شده اما تا کنون استفاده نشده بود امسال تا پايان دهه عاشورا فعاليت کند ولی ضرب الاجل آن برای تخليه محل تا ساعت 3 روز دوشنبه بود.

آقای آزمايش گفت چند صد نفر از دراويش اين سلسله از ترک و کرد و لر و بلوچ و ترکمن برای حمايت از دوستان خود و اعتراض به دستور شورای تامين به قم رفتند تا مانع از بسته شدن حسينيه شوند.

آنها در خيابان ارم و صفائيه و معلم مستقر شدند و از آنجا که از قطب خود دستور داشتند به خشونت دست نزنند به مردم وماموران گل و شيرينی می دادند.

در مقابل، گروهی از مخالفان اين سلسله تحت نام يک هيات مذهبی اقدام به تحريک نسبت به درويشان می کردند. افراد اين هيات به گفته آقای آزمايش دو هفته پيش در شب عيد غدير با شکستن قفل وارد حسينيه شده بودند که روز بعد درويشان آنها را از محل بيرون کردند.

وی گفت يکی از مراجع قم تهديد کرده بود که اگر دولت برای بستن حسينيه اقدام نکند ما خودمان اقدام خواهيم کرد.

اما آقای آزمايش می گويد آيت الله بهجت و آيت الله ملائکه به دليل موقوفه بودن زمين حسينيه مخالف تصرف و تخليه آن بوده اند.

فرمانده گروه ضربت ناجا پس از انقضای وقت دستور حمله داد و با پرتاب گاز اشک آور درويشان را با باتوم مورد ضرب و شتم قرار دادند و با اتوبوس هايی که در محل مستقر بود آنها را به نقطه نامعلومی بردند.

در اين ميان زنان وابسته به سلسله نيز که در داخل حسينيه اجتماع کرده بودند با گاز اشک آور به بيرون ريختند و مانند مردان به محلی نامعلوم برده شدند.

در حال حاضر شورای تامين استان قم برای بررسی اين موضوع تشکيل جلسه داده است.

عکس ها از وبلاگ حامد متقی

به گزارش خبرگزاری ايلنا معاون سياسی وزارت کشور ايران گفته است درگيری ها وقتی شدت گرفت که "يک عده صوفيه در حسينيه شريعت که خودشان ساخته‌‏اند، متحصن شده‌‏اند و امروز يک عده ديگر راه افتاده‌‏اند تا آنها را بيرون کنند و اين مساله وضع را بحرانی‌‏تر کرده است."

اميرحسين مطهر مدير کل امنيتی وزارت کشور نيز به ايلنا گفته است: "ساختمان حسينيه منزل مسکونی بود که چون تغيير کاربری داده بود، درگيری به وجود آمد."

آقای آزمايش می گويد گرچه اين محل قبلا منزل مسکونی بوده اما برای ايجاد حسينيه که سه سال و نيم پيش ساختمان آن به پايان رسيده جواز قانونی کسب شده است.

وی می گويد به دليل اختلاف در تعيين متولی حسينيه تا محرم امسال استفاده نشده بود.

رضا آشتيانی عراقی، نماينده قم در مجلس در روايتی ديگر از ماجرا مدعی است که "عده‌‏ای حسينيه‌‏ای را که متعلق به سازمان اوقاف بوده است، گرفته بودند که اين سازمان قصد بازپس‌‏گيری آن را داشت."

به گزارش سايت خبری بازتاب خيابان‌های ارم، صفائيه و معلم قم بسته شده بود علاوه بر شماری از دراويش عده‌ای از مردم قم نيز در نزديکی حسينيه مربوط به آنان ديده می‌شدند که تعداد آنان به چندهزار نفر می‌رسيد.

بازتاب نوشت: "صوفيان اين فرقه که حدود يکصد نفر می‌شدند، با برپايی نماز جماعت در پياده‌روهای منتهی به اين حسينيه، رفت و آمد وسايل نقليه و مردم را در خيابان ارم و چهارراه شهدا مختل و اين خيابان را مسدود کردند."

"نيروی انتظامی نيز با استقرار يگان ويژه ضربت و قرار دادن ۱۰ دستگاه اتوبوس تلاش کرد تا اين ناآرامی گسترش نيابد. اما در عين حال نزديک به ۵۰۰ نفر از شهروندان قمی که خود را حزب‌الله قم می‌ناميدند، با تجمع در مقابل کوچه شريعت، خواستار برخورد نيروی انتظامی با اين فرقه شده و با تکثير اطلاعيه‌هايی، اعتراض خود را به اين مسئله اعلام داشتند."

فشار بر دراويش در شهر قم سابقه طولانی دارد و به سالهای قبل از انقلاب می رسد. اما در يک سال گذشته با انتشار شماری از کتابهای ضدصوفی در قم که اين سلسله را به ضدشيعی بودن متهم می کند جو سنگين تری عليه آنها شکل گرفته است.

دراويش نعمت اللهی گنابادی پيرو نورعلی تابنده مجذوبعلی شاه هستند که خود در تهران ساکن است.

 
 
اکبر گنجی مشهورترين زندانی سياسی ايرانحقوق بشر
ديده بان حقوق بشر: گزارش کارنامه 2005 ايران
 
 
پرچمهای اتحاديه اروپاتيرگی روابط ايران و اروپا
انتقاد اتحاديه اروپا از وضعيت حقوق بشر در جمهوری اسلامی
 
 
شمع روشن اميد نشانه عفو بين المللايران و عفو بين الملل
افق تحولی پيدا نيست - ايران در گزارش سالانه عفو بين الملل
 
 
نشان سلطنتی وزارت خارجه بريتانياگزارش دولت بريتانيا
'وضع حقوق بشر در ايران بهبود نيافته و در مواردی بدتر شده است'
 
 
مطالب مرتبط
سايت های مرتبط
بی بی سی مسئول محتوای سايت های ديگر نيست
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران