BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 19:10 گرينويچ - دوشنبه 27 فوريه 2006
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
انفجار در فرمانداريهای آبادان و دزفول
 
بمب گذاری ماه ژانويه در اهواز
در ماه های اخير شهرهای خوزستان شاهد بمب گذاريهای ديگری بوده است
در شهرستان های آبادان و دزفول، واقع در استان خوزستان، انفجارهايی روی داده و چند زخمی برجای گذاشته و خساراتی به بار آورده است.

اين چهارمين مورد وقوع انفجارهای جدی در شهرهای استان خوزستان از بهار گذشته تاکنون به شمار می آيد.

به گزارش خبرگزاری دولتی ايران - ايرنا - يک مقام فرمانداری آبادان گفته است که روز دوشنبه، 27 فوريه، دو بمب در ساعت های 4 و 16 دقيقه و 10 و 16 دقيقه بامداد به وقت محلی در ساختمان فرمانداری های دزفول و آبادان منفجر شده است.

به گفته وی، وسيله انفجاری در فرمانداری آبادان از نوع بمب صوتی بوده که در يکی از دستشويی های طبقه همکف کار گذاشته شده بود که باعث شکسته شدن شيشه ها و زخمی شدن دو نفر در اثر اصابت قطعات شيشه شد.

همچنين، در فرمانداری دزفول نيز بمب ديگری در دستشويی منفجر شد که خساراتی به بار آورد و دو نفر نيز در اثر آن به طور سطحی زخمی شدند.

همزمان، خبرگزاری دانشجويان ايران - ايسنا - از قول نماينده آبادان در مجلس وقوع انفجار در فرمانداری اين شهر و از قول معاون فرماندار دزفول، انفجار در محل اين فرمانداری را تاييد کرده است.

به گفته اين دو مقام، انفجارها باعث زخمی شدن سطحی چند نفر و خساراتی در محل انفجار شده است.

مقامات فرمانداری های آبادان و دزفول ابراز اميدواری کرده اند که عاملان انفجارهای روز دوشنبه به زودی دستگير شوند.

'باقی مانده اخلالگران سابق'

اين چهارمين مورد وقوع انفجارهای جدی در استان خوزستان از ماه ژوئن گذشته تاکنون است و وزير کشور جمهوری اسلامی می گويد که عوامل آن "باقی مانده اخلالگران سابق و عاملان انفجارهای گذشته بودند."

مقام های ايرانی هرگز هيچ جزئيات يا اطلاعاتی از روند محاکمه متهمانی که در ارتباط با بمبگذاری های 9 ماه اخير اهواز دستگير شده اند ارائه نداده اند، تا اينکه ظرف دو هفته اخير به ناگهان از صدور حکم مجازات، از جمله اعدام، برای برخی از متهمان خبر دادند

نخستين رشته از اين انفجارها در اهواز در آستانه انتخابات رياست جمهوری در ژوئن گذشته، دو ماه پس از بروز نا آرامی قومی در آن شهر که چند کشته به جا گذاشته بود روی داد و با انفجارهای ديگری در ماه های اکتبر و ژانويه ادامه يافت.

مقام های وزارت دادگستری ايران مجموعا از دستگيری 45 نفر در ارتباط با بمبگذاريهای اهواز که 19 کشته و ده ها زخمی به جا گذاشته و محاکمه آنها خبر داده اند.

دولت ايران ابتدا نخستين انفجارهای اهواز را به "ساواکيهای فراری و خانواده ‌‏های منافقان معدوم" نسبت داد.

مقام های ايرانی در موارد ديگری بازداشت شدگان را مرتبط با خارج از کشور اعلام کردند و برخی مقام های بلندپايه اين کشور، از جمله رئيس جمهور و وزير خارجه، انگشت اتهام را به سوی بريتانيا نشانه رفتند که با تکذيب جدی دولت بريتانيا مواجه شد.

'مجازات اعدام'

مقام های ايرانی هرگز هيچ جزئيات يا اطلاعاتی از روند محاکمه اين متهمان ارائه ندادند تا اينکه ظرف دو هفته اخير به ناگهان از صدور حکم مجازات، از جمله اعدام، برای برخی از متهمان خبر دادند.

جمال کريمی راد، وزير دادگستری و سخنگوی قوه قضائيه ايران دو هفته قبل اعلام کرد که هفت نفر از سوی دادگاه در رسيدگی اوليه و در ارتباط با بمبگذاری های روز 15 اکتبر که چهار کشته به جا گذاشته بود مجرم شناخته شده اند و اتهام آنها، محاربه (مبارزه مسلحانه با حکومت اسلامی)، افساد فی ‌الارض (فساد و فتنه افکنی روی زمين)، قتل و ايجاد تشکلهای غيرقانونی است.

مصطفی پورمحمدی
 گروه های بمبگذار در خوزستان از خارج از مرزها هدايت می شوند و برخی كشورها در آن دخيل هستند و دستگاه اطلاعاتی سرنخ‌های مشخصی نيز در اين رابطه به دست آورده است
 
مصطفی پورمحمدی

مجازات محاربه و افساد فی الارض در قوانين ايران، مرگ است و روزنامه ايران، ارگان خبرگزاری جمهوری اسلامی مجازات صادره برای متهمان را اعدام اعلام کرده بود.

اما پنج روز بعد قربانعلی دری نجف آبادی، دادستان کل ايران، گفت که "حکم اعدام دو نفر از متهمان انفجارهای اهواز" که از آنها به عنوان "عوامل اصلی" نام برد، صادر شده است. اما وی نگفت که اين احکام در ارتباط با کدام رشته انفجارها صادر شده است.

وی افزود که حکم مجازات پنج نفر ديگر از متهمان اين بمبگذاری ها مراحل نهايی خود را طی می کند.

تکرار اتهام 'هدايت از خارج'

به گزارش ايرنا مصطفی پورمحمدی، وزير كشور، روز دوشنبه در ارتباط با بمبگذاری های قبلی خوزستان يک بار ديگر "کشورهای خارجی" را بدون نام بردن از آنها متهم کرده است.

وی گفت: "گروه های بمبگذار در خوزستان از خارج از مرزها هدايت می شوند و برخی كشورها در آن دخيل هستند و دستگاه اطلاعاتی سرنخ‌های مشخصی نيز در اين رابطه به دست آورده است."

آقای پورمحمدی همچنين صوتی بودن انفجار روز دوشنبه در فرمانداری آبادان را تاييد کرده است.

وی گفت: "برپايه برآورد نهادهای اطلاعاتی بمب‌های منفجر شده امروز از نوع صوتی بوده و خوشبختانه تلفات جانی نداشته است."

وزير كشور ايران در خصوص انفجارهای قبلی استان خوزستان گفت که "شبكه‌ های آن شناسايی و بخش اعظم عوامل آن نيز دستگير شده اند."

وی همچنين گفت: "علاوه بر اين موارد، خوشبختانه به تازگی نيز يک گروه ديگر كه می‌خواست بمبی با قدرت بيشتر منفجر كند شناسايی و عوامل آن دستگير شدند."

وی افزود: "عوامل انفجارهای امروز دزفول و آبادان باقی مانده اخلالگران سابق و عاملان انفجارهای گذشته بودند."

 
 
مطالب مرتبط
يک بمب قوی در اهواز خنثی شد
18 اکتبر، 2005 | ايران
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران