BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 02:56 گرينويچ - جمعه 03 مارس 2006
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
سخنرانی دو تن از فعالان سابق دانشجويی ايران در سنای آمريکا
 

 
 
علی افشاری و اکبر عطری
علی افشاری و اکبر عطری خواستار حمایت عملی جامعه جهانی از "جنبش دمکراسی خواهی" در ایران شدند
نشست "افق های دمکراسی در ايران" در سنای آمريکا ، با حضور شماری از اعضای کنگره از جمله سناتور جمهوريخواه ريک سنتروم" و با حضور تعدادی از فعالان سياسی ايرانی برگزار شد.

علی افشاری و اکبر عطری، دو تن از فعالان جنبش دانشجويی ايران در سال های اخير، در اين جلسه، در سخنانی خواهان حمايت از حرکت های آزاديخواهانه در داخل ايران شدند.

سناتور سنتروم در ابتدای اين جلسه خبر از تقديم طرح حمايت از دمکراسی در ايران به مجلس سنا داد.

وی با اشاره به اهميت حضور فعالان سياسی ايران در واشنگتن برای تصويب اين طرح گفت:"ما تلاش می کنيم که حمايت ساير اعضای سنا را از اين قانون جلب کنيم. حضور شما به تلاش های ما کمک می کند. در حال حاضر ۴۴ نفر از لايحه ياد شده حمايت می کنند. ما نياز به حداقل ۵۰ نفر داريم. اگر تعداد موافقان به ۶۰ نفر برسد، آن وقت می توان انتظار داشت که پيشرفتی داشته باشيم. من از شما می خواهم که با اعضای سنا درباره اين طرح قانونی صحبت کنيد."

سناتور ریک سنتروم
سناتور سنتوروم در این جلسه خبر از طرح لایحه حمایت از دمکراسی در ایران در سنای آمریکا داد.

در ادامه اين نشست، علی افشاری عضو سابق شورای مرکزی دفتر تحکيم وحدت که چند ماه پيش ايران را ترک کرد، در صحبت های خود خواستار حمايت عملی جامعه جهانی از آنچه او آن را "مطالبات دمکراسی خواهی مردم ايران" در قالب مشی مسالمت آميز برای برگزاری يک انتخابات آزاد خواند شد.

آقای افشاری گفت:"جامعه بين المللی می تواند از طريق شورای امنيت سازمان ملل متحد ياريگر مردم ايران در دستيابی به حکومتی دمکراتيک و مبتنی بر اعلاميه جهانی حقوق بشر باشد."

علی افشاری شش سال پيش، پس از شرکت در کنفرانس جنجال برانگيز برلين، بازداشت شد و مدتی را در زندان گذراند.

آقای افشاری به کشورهای جهان نسبت به هر گونه سازش و کسب امتيازهای مقطعی از حکومت ايران هشدار داد و گفت چنين امری به جمهوری اسلامی امکان سرکوب بيشتر مردم را می دهد و در بلند مدت تهديدهای بيشتری را متوجه جامعه جهانی می کند.

وی همچنين گفت که حمله نظامی حتی به طور محدود آن نمی تواند پاسخگوی نگرانی جامعه جهانی از برنامه های اتمی ايران باشد، زيرا به گفته او حکومت ايران از جنگ استقبال می کند و قربانی اصلی چنين حمله ای مردم ايران و جنبش دمکراسی خواهی آنها خواهد بود.

علی افشاری
 جامعه بین المللی می تواند از طریق شورای امنیت سازمان ملل متحد یاریگر مردم ایران در دستیابی به حکومتی دمکراتیک و مبتنی بر اعلامیه جهانی حقوق بشر باشد
 
علی افشاری

سخنران بعدی اکبر عطری، ديگر عضو سابق شورای مرکزی دفتر تحکيم وحدت بود که حدود سه سال پيش از ايران خارج شد.

وی با مروری بر شکل گيری جنبش اصلاحات در ايران گفت که در ابتدا چنين تصور می شد که امکان اصلاح نظام ايران در چهارچوب محدوديت های موجود وجود داشته باشد و به اين ترتيب محمد خاتمی از آستانه دانشگاه با شعار جامعه مدنی و حکومت قانون قدم به کاخ رياست جمهوری گذاشت.

وی پس از برشمردن موارد مختلف از شکست جنبش اصلاحات گفت: "جنبش دانشجويی پروژه اصلاحات در درون حکومت و با استفاده از ابزارهای آن را تمام شده تلقی کرد و با تاکيد بر انحراف اصلاحات از مسير اصلی خود که محدود کردن اختيارات فرا قانونی ولايت فقيه بود با شعار دمکراسی و حقوق بشر پرچمدار طرح اصلاح ساختار و تغيير قانون اساسی جمهوری اسلامی شد."

آقای عطری نيز نسبت به سازش کشورهای غربی با ايران هشدار داد و گفت "اروپا و آمريکا نبايد به دنبال راه حلی باشند که فقط مشکل خود آنها را حل کند."

پس از اين جلسه، علی افشاری در گفت و گويی با بی بی سی در پاسخ به اين سوال که آيا انتظار دارد کشورهای غربی حاضر شوند منافع ملی خود را برای برگزاری يک رفراندوم در ايران ناديده بگيرند، گفت: "فکر می کنم در شرايط فعلی می شود منافع متقابل جهان و ايران را با هم ترکيب و از اين پتانسيل جامعه جهانی استفاده کرد تا از طريق فعاليت مردم ايران زمينه برای برگزاری يک همه پرسی فراهم آيد."

اکبر عطری
 اروپا و آمریکا نباید به دنبال راه حلی باشند که فقط مشکل خود آنها را حل کند
 
اکبر عطری

او همچنين در مورد نقطه نظر کسانی که معتقدند اين يک خوشبينی و يا حتی ساده انگاری است که انتظار داشت شورای امنيت حاضر شود دومين توليد کننده نفت اوپک را تحت فشار قرار دهد گفت: "جامعه جهانی امروز به شدت از وضعيت ايران احساس نگرانی می کند. در اين شرايط، ما فکر می کنيم که هم بايد از جنگ که عواقب جبران ناپذيری برای کشور و مردم ايران دارد، جلوگيری شود و هم مردم ايران از اين فرصت استفاده کنند و به خواست خود برسند."

نشست "افق های دمکراسی در ايران" در سنای آمريکا به پايان رسيد، اما طی هفته ها و ماه های آينده، واشنگتن ميزبان جلسات بيشتری درباره ايران خواهد بود تا احتمالا به تصميم روشن تری برای مقابله و يا معامله با ايران برسد.

 
 
.ديدگاه
پيامدهای تخصيص بودجه آمريکا برای مخالفان داخلی جمهوری اسلامی
 
 
انتخابات4 روز به انتخابات:
حمايت تحکيم وحدت از جبهه دمکراسی و حقوق بشر
 
 
مطالب مرتبط
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران