http://www.bbcpersian.com

18:50 گرينويچ - چهارشنبه 08 مارس 2006

گزارش آمريکا از وضع حقوق بشر در ايران

کاندولیزا رایس وزیر امور خارجه آمریکا روز چهارشنبه گزارش سالانه خود از وضع حقوق بشر در جهان را منتشر کرد.

در گزارش وزارت امورخارجه آمریکا که در آن به موارد نقض حقوق بشر و آزادی های فردی و اجتماعی در کشورهای مختلف اشاره شده، از ایران به همراه کشورهایی چون برمه، کره شمالی، بلاروس و زیمبابوه به خاطر نقض حقوق شهروندان به شدت انتقاد شده است.

وزیر امور خارجه آمریکا در گزارش خود که 60 صفحه آن به ایران اختصاص دارد، به 21 مورد نقض حقوق بشر در این کشور اشاره کرده است.

محدود کردن حق انتخاب نوع حکومت توسط شهروندان، اعدام بدون محاکمه افراد بالغ و نوجوانان، شکنجه و تنبیه بدنی همچون قطع عضو و شلاق زدن، خشونت گروه های افراطی وابسته به حکومت و وضع بد زندان ها از جمله موارد عنوان شده در این گزارش هستند.

گزارش سالانه حقوق بشر وزارت امور خارجه آمریکا با اشاره به گزارش گروه های طرفدار حقوق بشر می گوید حکومت ایران بسیاری از مخالفان سیاسی را به عنوان افراد جنایتکار و قاچاقچیان مواد مخدر اعدام کرده است.

متن کامل گزارش وزارت خارجه آمريکا در باره ايران را در اينجا بخوانيد (به انگليسی)

شکنجه، فشار نظام مند و محدوديت قضايی

این گزارش همچنین با اشاره به محکومیت ایران به خاطر نقض حقوق بشر از سوی مجمع عمومی سازمان ملل متحد در شانزدهم دسامبر 2005، از رواج شکنجه و تنبیه های بدنی به رغم ممنوعیت آن در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و تصویب قانونی در این باره در مجلس شورای اسلامی، انتقاد کرده است.

بر اساس این گزارش، مسئولان دولتی کنترل چندانی بر نیروهای امنیتی و انتظامی و گروه های شبه نظامی بسیجی ندارند و این افراد به همراه گروه های فشار مانند انصار حزب الله نقش عمده ای در نقض آزادی های مدنی شهروندان در ایران دارند.

گزارش امسال همچنین بازداشت های طولانی مدت و بدون حکم قضایی افراد، فقدان استقلال قضایی، عادلانه نبودن بسیاری از رویه های قضایی از جمله عدم دسترسی محکومین به وکیل و مشاور قضایی، وجود زندانیان سیاسی و فقدان آزادی های مدنی همچون آزادی بیان و مطبوعات را از دیگر موارد نقض حقوق بشر در ایران می داند.

زندانيان سياسی

وزارت امور خارجه آمریکا با اشاره به سخنان محمد خاتمی، رییس جمهور پیشین ایران در سال 2004 که وجود زندانیان عقیدتی را در این کشور تایید کرده بود، می گوید تعداد زندانیان سیاسی در این کشور مشخص نیست ولی به گفته گروه های مخالف صد ها نفر از ایرانیان به جرم ابراز عقیده و مخالفت با حکومت در زندان هستند.

درگزارش سالانه حقوق بشر آمریکا با اشاره به وضع وخیم جسمانی اکبر گنجی، روزنامه نگار ناراضی که از سال 2001 در زندان به سر می برد، ناصر زرافشان وکیل زندانی خانواده های قربانیان قتل های زنجیره ای و سیامک پورزند روزنامه نگار ایرانی، نسبت به وضع زندانیان سیاسی به شدت ابراز نگرانی شده است.

وزارت امور خارجه آمریکا همچنین از افزایش موارد بازداشت وبلاگ نویسان و نویسندگان ایرانی ابراز نگرانی کرده است.

این گزارش همچنین با اشاره به احاطه شورای نگهبان قانون اساسی بر روند برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و مجلس قانون گذاری ایران و رد صلاحیت گسترده نامزدها، می گوید وضع حقوق بشر در جمهوری اسلامی پس از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری وخیم تر شده است.

اقليت های قومی و عقيدتی

وزیر امور خارجه آمریکا همچنین افزایش خشونت دولتی در مناطق کردنشین، افزایش خشونت ها در استان خوزستان از سوی گروه های ناشناس، فقدان آزادی مذاهب و ادیان، خشونت و تبعیض علیه زنان، اقلیت های قومی و مذهبی، و گروه های همجنس گرا، ترویج احساسات ضد یهودی، افزایش موارد قاچاق انسان، به کارگیری کودکان به عنوان نیروی کار را از دیگر موارد نقض حقوق شهروندی در ایران عنوان کرده است.

به گزارش وزارت امور خارجه آمریکا همه اقلیت های نژادی و مذهبی ایرانی به گونه ای مورد تبعیض هستند. بر این اساس، حدود 300 هزار بهایی ایرانی مجاز به عمل کردن به دستورات دینی خود و برقراری ارتباط به هم کیشان خود در خارج از ایران نیستند.

این گزارش می افزاید به جز 5 کرسی متعلق به اقلیت های دینی شناخته شده در مجلس، این اقلیت ها از دستیابی به سمت های بالای دولتی و نظامی منع شده اند.

در این حال وزارت امور خارجه آمریکا می گوید افزایش مواضع ضد اسرائیلی دولت ایران باعث نگرانی جامعه یهودی شده است.

خشونت عليه زنان

گزارش سالانه حقوق بشر وزارت امور خارجه آمریکا که همزمان با هشتم مارس، روز جهانی زن منتشر شده است، در ادامه با اشاره به بهبود جزئی بعضی از قوانین مربوط به حقوق زنان در ایران، می گوید به رغم تاکيد قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران بر مساوی بودن حقوق زنان و مردان، زنان و دختران ایرانی مورد تبعیض و خشونت واقع می شوند.

قتل های ناموسی و خشونت شوهران نسبت به همسرانشان از موارد نقض حقوق زنان در این گزارش است.

بر اساس این گزارش برابر بودن شهادت دو زن با یک مرد و منع بانوان از قضاوت از دیگر موارد تبعیض علیه زنان در ایران است.

کارگران

وزارت امور خارجه آمریکا همچنین به نقض حقوق کارگران در ایران و منع آنها از فعالیت های صنفی اشاره کرده است.

این گزارش با اشاره به قانون کار ایران که کارگران را در تشکیل اتحادیه های صنفی آزاد دانسته است، خانه کارگر را تنها نهاد قانونی کارگری در ایران عنوان می کند و می گوید این مرکز برای اعمال کنترل دولت بر فعالیت های کارگری عنوان شده است.

فساد اداری گسترده

وزارت امور خارجه آمریکا همچنین با انتقاد از شفاف نبودن حکومت ایران، به گستردگی فساد مالی و اداری در سه شاخه حکومت جمهوری اسلامی اشاره کرده است.

این وزارتخانه همچنین از محدودیت های ایجاد شده برای فعالیت گروه های غیر دولتی مدافع حقوق بشر در ایران به شدت انتقاد کرده است. منع گروه های بین المللی مدافع حقوق بشر از حضور مستمر و مؤثر در ایران نیز از سایر انتقاد های مطرح شده است.

گزارش سالانه حقوق بشر وزارت امور خارجه آمریکا با تصویب کنگره این کشور از سال 1977 به طور سالانه تهیه می شود.