BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 16:49 گرينويچ - چهارشنبه 05 آوريل 2006
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
نگرانيها و ترديدها در مورد آزمايشهای تسليحاتی اخير ايران
 
صفحه نخست روزنامه الحيات
روزنامه بين المللی عربی الحيات بخش اعظم صفحه نخست خود را به آزمايشهای تسليحاتی اخير ايران اختصاص داده است
آزمايش بی سابقه جنگ افزارهای جديد در رزمايشی در ايران، آن هم در زمانی که دست کم در غرب نسبت به وجود برنامه هايی برای دستيابی به سلاح هسته ای در اين کشور بدگمانی وجود دارد بازتاب چشمگيری در محافل سياسی و مطبوعاتی جهان داشته است.

در ششمين روز رزمايش موسوم به پيامبر اعظم که در خليج فارس و دريای عمان در جنوب ايران در جريان است، فرانک والتر اشتاين ماير وزيرخارجه آلمان که در حال ديدار از آمريکاست گفته که آزمايش موشکهای جديد زمين به دريا در اين رزمايش بر روند مذاکراتی که برای حل مسئله هسته ای ايران در جريان است صدمه می زند.

وی در توضيح اين نگرانی خود به اظهارات رئيس جمهور ايران اشاره کرده که طی خواهان محو اسرائيل از نقشه عالم شده است.

گوشه ای از انتقاد از ايران به دليل آزمايشهای تسليحاتی اخير، متوجه روسيه هم شده که از فراهم آورندگان اصلی فناوری نظامی و اتمی برای ايران است.

يحيی رحيم صفوی
فرمانده سپاه پاسداران می گويد آمريکا بايد ايران را به عنوان قدرت منطقه ای به رسميت بشناسد و آرزوی در انزوا قرار دادن ايران را به گور ببرد

برخی گزارشها نيز حکايت از اين دارند که قايق پرنده و اژدر (موشک دريايی) حوت که در رزمايش پيامبر اعظم آزمايش شده اند از روی سلاحهای مشابه روسی الگوبرداری شده اند.

در پاسخ به اين انتقادها و گزارشها، سرگئی لاوروف، وزيرخارجه روسيه گفته که کشورش تنها فروشنده سلاح و فناوری نظامی به ايران نيست و کشورهای زيادی، از جمله برخی کشورهای غربی به ايران تجهيزات نظامی می فروشند.

زورآزمايی در شرايط نابرابر؟

اگرچه ايران تبليغات زيادی روی تواناييهای جنگ افزارهای تازه اش می کند اما در برتری نظامی آمريکا و متحدانش نسبت به ايران ترديدی وجود ندارد، هرچند تحليلگران معتقدند که ايران راههای ديگری برای زورآزمايی با آمريکا و غرب دارد.

انگيزه ايران از آزمايشهای نظامی اخير را در سخنان فرمانده سپاه پاسداران می توان سراغ کرد که گفته آمريکا بايد ايران را به عنوان قدرت منطقه ای به رسميت بشناسد و "آرزوی در انزوا قرار دادن ايران را به گور ببرد".

ناظران اعتقاد دارند که هدف ايران از آزمايش جنگ افزارهای تازه و تبليغات در مورد آنها، آن هم در شرايطی که پرونده اتمی اش در شورای امنيت سازمان ملل متحد مورد بررسی قرار دارد، نوعی قدرتنمايی است تا نشان دهد که در صورتی که شورای امنيت سرنوشتی همچون عراق يا افغانستان را برای ايران رقم زند يا آمريکا و اسرائيل دست به حمله به تأسيسات اتمی ايران بزنند، ايران دست کم اين امکان را خواهد داشت که کشتيهای باری و ناوهای جنگی خارجی را در آبهای خليج فارس و دريای عمان مورد حمله قرار دهد و تنگه هرمز را که گلوگاه صدور نفت به بازارهای جهانی است ببندد.

فرانک والتر اشتاين ماير (راست) و سعود الفيصل (چپ)
وزيران خارجه آلمان و عربستان سعودی در مورد اينکه آزمايشهای تسليحاتی اخير ايران خطری برای منطقه باشد با يکديگر همعقيده نيستند

آندرو کخ، کارشناس ارشد امور دفاعی در مؤسسه مشاوره راهبردی اسکرايب در واشنگتن به خبرگزاری فرانسه گفته است که اگر ايران دست به حملاتی عليه کشتيها در خليج فارس و تنگه هرمز بزنند، ارتش آمريکا و متحدانش قدرت مانور و امکان واکنشی را که در عراق داشتند در مورد ايران نخواهند داشت.

به گفته وی، ايران نسبت به سال 1987 که با هدف قرار دادن نفتکشها در خليج فارس بهای نفت را در بازاهای جهانی بالا برد توان تسليحاتی بيشتری پيدا کرده و افزايش درآمد اين کشور از نفت به آن امکان خريداری تسليحات پيشرفته داده است.

در اين ميان، برخی تحليلگران اعتقاد دارند که ايران نمی خواهد در چشم جهانيان به عنوان تجاوزگر و جنگ افروز به نظر بيايد و به همين دليل تا زمانی که مورد حمله قرار نگرفته دست به حمله نخواهد زد، از سوی ديگر، در آمريکا نيز اراده چندانی برای حمله به ايران وجود ندارد.

اما برخی کارشناسان بازار نفت می گويند قدرتنمايی ايران در برابر آمريکا در همين حد نيز بر بازار حساس نفت و بالا رفتن قيمتها مؤثر است.

با اينکه در غرب نسبت به آزمايشهای تسليحاتی اخير ايران ابراز نگرانی شده، از همسايگان اين کشور هنوز پيامی که حاکی از نگرانی باشد گزارش نشده است.

سعود الفيصل، وزيرخارجه عربستان سعودی که در آستانه سفر به ايران است گفته اين نخستين بار نيست که ايرانيها رزمايش برگزار می کنند و به اعتقاد دولت سعودی، ايرانيها تهديدی برای هيچ يک از همسايگانشان نيستند.

ترديدها و معماها

در اين ميان، برخی تحليلگران نسبت به ادعاهايی که ايران درباره جنگ افزارهای تازه اش مطرح می کند ترديدهايی ابراز می دارند.

فرماندهان نظامی ايران اعلام کرده اند که قايق پرنده ای که در پنجمين روز رزمايش پيامبر اعظم آزمايش شده است می تواند از ديد رادار پنهان بماند اما مئير جاودانفر، تحليلگر ايرانی - اسرائيلی به خبرگزاری آسوشيتدپرس گفته ممکن است اين قايق پرنده از ديد رادارهای ايران پنهان بماند اما رادارهای ايران به پيشرفتگی رادارهای اسرائيلی نيستند و اگر ايران اين قايق پرنده را با رادارهای خودش آزموده باشد به اين معنی نيست که اين جنگ افزار می تواند از ديد همه رادارها پنهان بماند.

در مورد اژدر حوت که يک روز پيش از قايق پرنده آزمايش شده نيز گزارشها حاکی از اين است که اين اژدر از روی اژدر شکوال و. ا. 111 که ساخت روسيه و تندروترين اژدر جهان است الگوبرداری شده اما رسلان پوخوف، از کارشناسان مرکز تحليلهای راهبردی و فناوری در مسکو به آسوشيتدپرس گفته رمز سرعت اين اژدر اين است که خود را در پيله ای از حبابهای هوا می پوشاند و بدين ترتيب اصطکاک را به حداقل می رساند اما فناوری ايجاد اين شرايط پيچيده تر از آن است که ايرانيها بتوانند به آن دست يابند.

به گفته وی، ممکن است که ايرانيها از طريقی به فناوری اژدرهای شکوال دست يافته باشند اما بعيد است که از طريق روسها اين کار را کرده باشند و احتمالاً اين امکان از طريق چين برای ايران فراهم آمده که چين نيز به نوبه خود از طريق قرقيزستان به آن دست يافته است.

 
 
گارديناز ديگر رسانه ها
مقاله روزنامه گاردين در باره رابطه بين برنامه هسته ای ايران و تسليحات اتمی اسرائيل
 
 
پرچم های ایران و آمریکاگزارش
تهدید اتمی ایران، نگرانی جدی و یا بهانه آمریکا
 
 
تکنسين های ايرانی درحال انتقال بشکه حاوی اورانيوم خامهسته ای
ايران؛ مهلتی سی روزه و افزايش بی اعتمادی ها
 
 
پرچم ايران و انفجار'هياهو يا احتمال جدی'
خطر اقدام نظامی آمريکا عليه ايران تا چه حد جدی است؟
 
 
مطالب مرتبط
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران