BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 13:21 گرينويچ - پنج شنبه 27 آوريل 2006
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
علی اف: جمهوری آذربايجان در حمله به ايران شرکت نخواهد کرد
 
الهام علی اف
الهام علی اف پيش از ديدار با جورج بوش گفته که مسئله ايران، عنصر مهمی در گفتگوهايش با رئيس جمهور آمريکا نخواهد بود
الهام علی اف، رئيس جمهوری آذربايجان که در حال ديدار از آمريکاست پيش از ديدار با جورج بوش رئيس جمهور اين کشور اعلام کرده است که کشورش در هيچ عمليات نظامی عليه ايران مشارکت نخواهد جست.

طی هفته های اخير گزارشها و گمانه زنيهای متعددی در رسانه ها در مورد حمله احتمالی آمريکا به ايران به منظور جلوگيری از احتمال دستيابی اين کشور به سلاح اتمی مطرح می شود و با توجه به روابط نزديک و همکاری نظامی آمريکا و جمهوری آذربايجان، پيش از آنکه رئيس جمهوری آذربايجان به آمريکا سفر کند، مطبوعات اين جمهوری اين گمان را مطرح کردند که مسئله حمله به ايران و احتمال مشارکت جمهوری آذربايجان در آن، در برنامه گفتگوهای الهام علی اف و جورج بوش جای خواهد داشت.

ديدار وزير دفاع ايران از جمهوری آذربايجان که يک هفته پيش از سفر الهام علی اف به واشنگتن انجام گرفت اين گمانه زنيها را تقويت کرد.

آقای علی اف که نخستين سفر رسمی خود به آمريکا را در مقام رياست جمهوری آذربايجان انجام می دهد، بامداد چهارشنبه 26 آوريل در جلسه پرسش و پاسخی در شورای روابط خارجی آمريکا شرکت کرد.

در اين جلسه، خبرنگار شبکه تلويزيونی روسی زبان آر تی وی از آقای علی اف پرسيد که آيا در گفتگوهايش با جورج بوش، موضوع حمله به ايران و احتمال مشارکت جمهوری آذربايجان در چنين حمله ای مطرح خواهد شد يا نه.

الهام علی اف در پاسخ گفت که موضوع ايران در آن بخش از گفتگوهای او با رئيس جمهور ايالات متحده که به مسائل امنيتی منطقه قفقاز مربوط خواهد شد مطرح خواهد گشت اما فکر نمی کند که مسئله ايران، عنصر مهمی در اين گفتگوها باشد.

در ادامه جلسه، خبرنگار آسوشيتدپرس از الهام علی اف پرسيد که اگر مسئله هسته ای ايران در گفتگوهايش با جورج بوش مطرح شود چه موضعی اتخاذ خواهد کرد و آيا از رويارويی احتمالی آمريکا و ايران که در همسايگی کشورش قرار دارد نگران نيست؟

 البته که نگرانيم، خيلی ساده لوحانه است اگر بگوييم نگران نيستيم، اما چه می توانيم بکنيم؟ بايد به تماشا بايستيم و ببينيم چه می شود، اگر در هر مرحله ای دخالت ما ضروری باشد می توانيم در مورد آن گفتگو کنيم اما در حال حاضر، به نظر من بهتر اين است که بر حل احتمالی مسئله [هسته ای ايران] از طريق مذاکره تمرکز کنيم تا خطر احتمالی برنامه اتمی ايران برای منطقه کاهش پيدا کند و راه حلی ديپلماتيک يافته شود
 
الهام علی اف

آقای علی اف در پاسخ گفت: "البته که نگرانيم، خيلی ساده لوحانه است اگر بگوييم نگران نيستيم، اما چه می توانيم بکنيم؟ بايد به تماشا بايستيم و ببينيم چه می شود، اگر در هر مرحله ای دخالت ما ضروری باشد می توانيم در مورد آن گفتگو کنيم اما در حال حاضر، به نظر من بهتر اين است که بر حل احتمالی مسئله از طريق مذاکره تمرکز کنيم تا خطر احتمالی برنامه اتمی ايران برای منطقه کاهش پيدا کند و راه حلی ديپلماتيک يافته شود".

در بخش ديگری از جلسه، خبرنگار روزنامه بريتانيايی فايننشال تايمز از الهام علی اف در مورد روابط نظامی کشورش با آمريکا پرسيد و اين سؤال را مطرح ساخت که آيا اين امکان وجود دارد که ارتش آمريکا از خاک جمهوری آذربايجان و حريم هوايی آن برای ديده بانی ايران استفاده کند.

رئيس جمهوری آذربايجان در پاسخ وی ضمن اينکه بر تداوم همکاری نظامی کشورش با آمريکا پای فشرد، تأکيد کرد که کشورش در هيچ نوع عمليات احتمالی عليه ايران شرکت نخواهد کرد و بايد به گمانه زنی در اين زمينه پايان داد.

وی افزود که جمهوری آذربايجان و ايران توافقنامه ای امضا کرده اند که در آن تصريح شده است خاک هيچکدام از اين دو کشور نمی تواند برای ايجاد خطر برای کشور ديگر به کار رود.

'مراقبت از احوال آذربايجانيهای جهان'

الهام علی اف در بخشی از جلسه پرسش و پاسخ خود به مسئله ايرانيان آذربايجانی نيز پرداخت.

خبرنگار روزنامه ترکيه ای ترکيه از او پرسيد که سياست دولتش در قبال منطقه ای که وی از آن با عنوان "آذربايجان جنوبی" نام برده چيست.

اين خبرنگار شمار ايرانيان آذربايجانی را "بيش از بيست ميليون" قملداد کرد اما آقای علی اف در پاسخ گفت که بنابر برآورد دولت جمهوری آذربايجان بيش از پنجاه ميليون آذربايجانی در نقاط مختلف جهان ساکنند که حدود سی ميليون از آنها در ايران زندگی می کنند و سرنوشت آنان برای دولت جمهوری آذربايجان خيلی مهم است و اين دولت می کوشد در برآورد کردن خواسته های آنان به ايشان کمک کند و در عين حال با کشورهايی که آذربايجانيها در آن زندگی می کنند روابط خوبی برقرار کند تا وضعيت زندگی آذربايجانيها در اين کشورها هم بهتر شود.

الهام علی اف سپس به سفر سال گذشته خود به ايران اشاره کرده که طی آن کنسولگری جمهوری آذربايجان در شهر تبريز، مرکز استان آذربايجان شرقی رسماً گشايش يافت و اين اقدام را گامی بسيار مهم در روابط ايران و جمهوری آذربايجان خوانده است.

او افزوده است: "هر کشوری مراقب احوال مردمان خود که در جاهای مختلف جهان زندگی می کنند هست و آذربايجان هم از اين قاعده مستثنی نيست، بنابراين، زندگی آذربايجانيهايی که بيرون از آذربايجان زندگی می کنند يکی از اولويتهای اصلی ماست".

 
 
الهام علی اف و محمد خاتمیايران و جمهوری آذربايجان
چرا الهام علی اف اجازه يافت به تبريز سفر کند؟
 
 
.انتخابات جمهوری آذربايجان
آزمون آزادی و دموکراسی پيش روی دولت علی اف
 
 
پليس ضدشورش در باکوآذربايجان
ديده بان حقوق بشر: دولت باکو امکان برگزاری انتخاباتی سالم را از ميان برده است
 
 
قره باغ علياارمنستان و آذربايجان
ده سال پس از آتش بس در قره‌باغ‌عليا
 
 
مطالب مرتبط
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران