BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 15:55 گرينويچ - دوشنبه 01 مه 2006
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
پايگاه مرکزی فيلترينگ ايران به بهره برداری می رسد
 

 
 
کاربران اينترنتی
به رغم همه محدوديت های اعمال شده از سوی دولت ايران شمار کاربران اينترنتی در اين کشور همچنان رو به رشد است
گزارش ها حکايت از آن دارد که در ايران به زودی بهره برداری از يک مرکز فيلترينگ اينترنت آغاز می شود که قابليت شناسايی کاربران و ذخيره تمام اطلاعات آنها را خواهد داشت.

به گزارش خبرگزاری دانشجويان ايران، ايسنا، هدف از راه اندازی اين مرکز که 'پايگاه مرکزی فيلترينگ' نام دارد، يکسان سازی فيلترينگ سايت های غير مجاز اينترنتی در تمام کشور است.

فعاليت اين مرکز به صورت آزمايشی از دو هفته ديگر آغاز می شود و از دو ماه ديگر فيلترينگ سايت های غير مجاز در ايران از طريق اين مرکز انجام خواهد شد.

به گفته کارشناسان با بهره برداری از اين مرکز، فيلترينگ سايت های اينترنتی گسترش بيشتری خواهد يافت و کاربران ايرانی با محدويت های بيشتری برای دسترسی به اينترنت مواجه می شوند.

 ابعاد استفاده از چنين ابزارهايی و توانايی آنها مشخص نيست اما برخی نگرانند که به کارگيری چنين روش هايی از سوی دولت به گسترش فضايی پليسی در اينترنت منجر شود و باعث نقض حريم خصوصی افراد شود
 

سفيد، خاکستری، سياه

اين پايگاه قادر است کلمات سياه، خاکستری و سفيد را از هم تفکيک کند، به اين معنی که کلمات سياه به طور خودکار توسط نرم افزار شناسايی و سايت فيلتر می شود.

فيلترينگ سايت هايی که در ليست کلمات خاکستری قرار می گيرند معمولا به نظر اپراتور بستگی دارد که می تواند به ليست سياه اضافه و فيلتر شود يا به ليست سفيد منتقل و از فيلترينگ خارج شود.

بر اساس گزارش ها، نرم افزارهای اين مرکز توانايی آن را دارند که در صورت تغيير محتوای سايت های غير مجاز، به طور خودکار اسامی اين سايت ها را در ليست خاکستری قرار دهند.

کلمات سياه، خاکستری و سفيد در واقع سايت ها و آدرس های آنهاست که از سوی کميته سه نفره ای شورای عالی انقلاب فرهنگی ايران مشخص می شود.

وزارتخانه‌های اطلاعات، فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان صدا و سيما از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی وظيفه دارند ضمن نظارت بر نحوه گسترش اينترنت، پايگاه های اطلاع رسانی غير مجاز را شناسايی و فهرست آنها را برای مسدود کردن به دولت بدهند.

بر اساس برنامه شورای عالی انقلاب فرهنگی که از چند سال پيش کار نظارت بر اينترنت در ايران را برعهد دارد، شرکت‌های اينترنتی اين کشور بايد از نشر مطالب الحادی (کفرآميز) و مخالف موازين اسلامی، ‌اهانت به دين اسلام و مقدسات آن، ‌اشاعه و تبليغ گروه‌ها و احزاب غيرقانونی جلوگيری کنند.

بر اساس اين برنامه، دولت وظيفه فيلترينگ سايت ها را بر عهد دارد و در طول چند سال گذشته تعدادی از سايت های سياسی داخلی و عمده سايت های فارسی زبان خارج از کشور را فيلتر کرده است.

دست و کيبورد
کارشناسان می گويند نرم افزارهايی وجود دارد که با استفاده از آنها کاربران می توانند بدون نگرانی از شناخته شدن مرکز فيلترينگ را دور بزنند

شناسايی کاربران؛ قانونی يا غير قانونی

مهمترين عملکرد اين پايگاه، شناسايی IP آدرس کاربران و تمام مراجعات آنها به سايت های مختلف و ذخيره سازی آنهاست به نحوی که از سوی مدير شبکه و اپراتورها قابل استخراج است.

اين توانايی نگرانی هايی را به دنبال داشته زيرا به دولت امکان می دهد با شناسايی کاربران، اطلاعات و سايت های مورد استفاده آنها را به دست بياورد و از آنها عليه افراد استفاده کند.

البته رضا رشيدی مدير عامل شرکت فناوری اطلاعات گفته است: ما به دنبال ثبت اطلاعات کاربران به سايت ها نيستيم و از اين مرکز تنها برای فيلترينگ سايت های غير مجاز استفاده خواهد شد.

به گفته کارشناسان، نرم افزارهايی وجود دارد که کاربران با استفاده از آن می توانند بدون نگرانی از شناخته شدن مرکز فيلترينگ را دور بزنند اما اين امکان برای تعداد معدودی از افراد در ايران وجود دارد.

 در حال حاضر قانونی برای جرائم رايانه ای در ايران وجود ندارد ولی کليات لايحه مبارزه با جرائم رايانه ای به تصويب مجلس رسيده و در انتظار تصويب نهايی نمايندگان است.
 

با وجود اين، اکنون اين سئوال مطرح شده که آيا امکان شناسايی IP آدرس کاربران قانونی است و دولت حق دارد که از چنين نرم افزارهايی استفاده کند؟

رضا پرويزی دبير سابق کميته مبارزه با جرائم رايانه ای، شناسايی IP آدرس افراد را که به تنهايی منجر به شناسايی افراد نمی شود غير قانونی نمی داند اما تاکيد می کند: در صورتی که جمع آوری و پردازش چنين اطلاعاتی منتهی به شناسايی هويت يک فرد شود مطابق قانون تجارت الکترونيکی ممنوع است مگر اين که با حکم قاضی انجام شده باشد.

البته آقای پرويزی داشتن چنين امکانی را برای حکومت منطقی و قانونی می داند زيرا به گفته وی، دولت با آن می تواند کسانی را که در فضای مجازی اينترنت مرتکب جرمی می شوند شناسايی کند.

در حال حاضر قانونی برای جرائم رايانه ای در ايران وجود ندارد ولی کليات لايحه مبارزه با جرائم رايانه ای به تصويب مجلس رسيده و در انتظار تصويب نهايی نمايندگان است.

زنان ايرانی در مقابل مونيتور
اين سئوال مطرح است که آيا امکان شناسايی IP آدرس کاربران قانونی است و آيا دولت حق دارد که از چنين نرم افزارهايی استفاده کند؟

نقض حريم خصوصی

دولت ايران در چند سال گذشته تلاش گسترده ای برای فيلترينگ سايت های اينترنتی انجام داده و اعلام کرده که اين برنامه تنها سايت های غير اخلاقی و غير مذهبی را هدف قرار می دهد.

اما دکتر مهدی محسنيان راد، عضو هيات علمی دانشگاه امام صادق، با انتقاد از به کارگيری چنين ابزاری می گويد: "کنترل سخت افزاری نمی تواند در برخورد با مسائل اخلاقی در فضای سايبر شيوه مناسبی باشد."

به گفته اين استاد علوم ارتباطات، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات بايد توضيح دهد که برای تامين احساس امنيت کاربران چه خواهد کرد و تا چه اندازه از حريم خصوصی افراد مراقبت می کند؟

آقای محسنيان راد از دولت خواسته است به جای آن که انرژی خود را بر روی عمليات سخت افزای بگذارد، فرهنگ استفاده از امکانات و تکنولوژی نوين اطلاعاتی و ارتباطی را آموزش دهد تا مردم آگاهانه اين محدويت ها را برای خود قائل شوند.

ابعاد استفاده از چنين ابزارهايی و توانايی آنها مشخص نيست اما برخی نگرانند که به کارگيری چنين روش هايی از سوی دولت به گسترش فضايی پليسی در اينترنت منجر شود و باعث نقض حريم خصوصی افراد شود.

 
 
فردی در حال کار با رايانهفيلترينگ
مسدودسازی سايت های اينترنت: پالايش يا سانسور؟
 
 
صادق صبا در قم - عکس از خبرگزاری آينده روشنرهاورد
گفتگوهای صادق صبا در قم در باره اينترنت و حوزه
 
 
يک دختر چينی در کافی نتاينترنت
گردشگری ناشناس، چالش تازه کاربران اينترنت
 
 
اينترنترشد اينترنت، گسترش فيلترينگ
مقاومت در برابر گسترش دنيای مجازی
 
 
فيلتر اينترنتاينترنت
شيوه تازه مسدود کردن سايت ها در ايران: نظر دهيد
 
 
مطالب مرتبط
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران