BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 12:33 گرينويچ - سه شنبه 09 مه 2006
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
احمدی نژاد در نامه به بوش از آمريکا انتقاد کرده است
 
محمود احمدی نژاد
به گفته مقامات آمريکايی نامه احمدی نژاد به بوش به مسايل مورد توجه آمريکاييان نمی پردازد
روز سه شنبه، 9 مه، برخی از خبرگزاری ها بخش هايی از نامه محمود احمدی نژاد، رييس جمهوری ايران، برای جورج بوش، رييس جمهوری آمريکا، را منتشر کردند.

اين نامه هجده صفحه ای روز دوشنبه توسط وزير خارجه ايران به سفير سوييس، حافظ منافع ايالات متحده در ايران، تسليم شد و گرچه سخنگوی دولت ايران از توضيح محتوای آن خودداری ورزيد اما کاندوليزا رايس، وزير خارجه ايالات متحده، محتوای نامه را در حل مسايل دو جانبه و بحران های بين المللی بی تاثير خواند.

وی گفت که اين نامه به شکلی منسجم به مسايلی نمی پردازد که مورد توجه آمريکا قرار دارد و يا حاوی مطالبی نيست که مسير کنونی را تغيير دهد.

سخنگوی کاخ سفيد نيز اظهار داشته است که محتوای نامه به اطلاع رييس جمهوری آمريکا رسيده است.

بر اساس بخش هايی از نامه که انتشار يافته است، آقای احمدی نژاد نظرات خود را در مورد نظام های سياسی غرب ابراز داشته و عنوان می کند که ليبراليسم و دموکراسی غربی در برآوردن آرمان های بشری شکست خورده است.

وی در بخش ديگری از اين نامه، که نخستين مکاتبه گزارش شده بين رييسان جمهوری ايران و آمريکا از زمان قطع روابط دو کشور در آوريل سال 1980 است، از ريخته شدن خون افراد بی گناه و ويرانی خانه های آنان در جهان به دليل سياست های آمريکا سخن گفته و ادامه وضعيت کنونی را ناممکن دانسته است.

انتقاد از سياست منطقه ای آمريکا

آقای احمدی نژاد برخورد دولت آمريکا با ماجرای حملات انتحاری يازدهم سپتامبر سال 2001 را نيز مورد خرده گيری قرار داده و حمله نظامی به عراق را محکوم کرده است.

منوچهر متکی
متکی: رييس جمهوری در مرحله اول نظرات خود را در نامه ای به بوش عنوان کرده است

وی گفته است که منابعی که در جنگ عراق به کار رفته می توانست برای مقابله با فقر جهانی مورد استفاده قرار گيرد و افزوده است که اين جنگ باعث تضعيف موقعيت سياسی و اقتصادی دولت آمريکا شده و نفرت جهانی از اين دولت را شدت بخشيده است.

در اين نامه ايالات متحده به دليل حمايت از اسرائيل مورد انتقاد شديد قرار گرفته است.

در حاليکه مهمترين موضوع مورد اختلاف ايالات متحده و جمهوری اسلامی در حال حاضر به برنامه های اتمی ايران ارتباط دارد، آقای احمدی نژاد از اشاره مستقيم به اين مساله خودداری ورزيده است.

در عين حال، وی سئوال کرده است که به چه دليل هر نوع دستاورد علمی و فنی در خاورميانه به تهديدی عليه اسرائيل تعبير می شود؟

ارسال نامه آقای احمدی نژاد به رييس جمهوری آمريکا عنوان اصلی روزنامه های عصر دوشنبه و صبح سه شنبه در ايران را تشکيل داده است که بسياری از آنها به طور مفصل به اظهار نظر در باره اين نامه و نتايج آن پرداخته اند.

به گفته فرانسيس هريسون، خبرنگار بی بی سی در تهران، در حاليکه روزنامه های ميانه رو از ارسال اين خبر به عنوان گامی عليه ممنوعيت مذاکره با آمريکا و آغاز جديد در سياست خارجی جمهوری اسلامی ياد کرده اند، روزنامه های اصولگرا اين اقدام را با دعوت پيامبر اسلام از کفار برای گرويدن به اسلام مقايسه کرده و خواستار انتشار محتوای نامه شده اند.

واکنش داخلی

مقامات جمهوری اسلامی نيز ارسال نامه آقای احمدی نژاد برای رييس جمهوری آمريکا را با اهميت توصيف کرده اند.

به گزارش خبرگزاری دولتی ايران - ايرنا - آقای احمدی نژاد، که روز سه شنبه تهران را برای ديداری از اندونزی ترک کرد، در گفتگو با خبرنگاران گفت "اين نامه در خصوص حرف ها، ديدگاه ها و نقطه نظرهای ملت ايران نسبت به مسايل جهانی و راه های برون رفت از مشکلاتی است که بشريت از آن رنج می برد."

 ادب اسلامی اقتضا می کند که ابتدا به ساکن آن را منتشر نکنيم و منتظر هستيم ببينيم عکس العمل مخاطب نامه ما چگونه است و آن وقت تصميم گيری خواهيم کرد
 
محمود احمدی نژاد

در مورد انتشار محتوای نامه، وی گفت "ادب اسلامی اقتضا می کند که ابتدا به ساکن آن را منتشر نکنيم و منتظر هستيم ببينيم عکس العمل مخاطب نامه ما چگونه است و آن وقت تصميم گيری خواهيم کرد."

منوچهر متکی، وزير خارجه نيز در سخنانی که از رايو دولتی ايران پخش شد گفت که رييس جمهوری ايران نظرات خاصی در مورد مسايل بين المللی دارد و راه حل اين مشکلات را در اين نامه مطرح کرده است.

به گفته وزير خارجه ايران، آقای احمدی نژاد تشخيص داد که در نخستين مرحله، نظرات و تحليل های خود را همراه با راه های کمک به حل بحران های کنونی در جهان در نامه ای به رييس جمهوری آمريکا عنوان کند.

علی لاريجانی، دبير شورای عالی امنيت ملی و سرپرست مذاکرات هسته ای ايران نيز در گفتگو با خبرنگاران در آنکارا، پايتخت ترکيه، گفت که نامه آقای احمدی نژاد حاوی مسايل مهمی در زمينه های منطقه ای و بين المللی است که بايد به طور دقيق مورد بررسی قرار گيرد و افزود که متن نامه پس از طی مسير ديپلماتيک، در اختيار رسانه ها قرار می گيرد.

همچنين، خبرنگار بی بی سی در تهران می گويد که انتشار خبر ارسال نامه آقای احمدی نژاد برای جورج بوش باعث افزايش اميدواری به خاتمه خصومت بين دو طرف شده و برخی از مغازه داران بازار گفته اند که مشتريان به اميد بهبود شرايط اقتصادی و کاهش بهای کالاها، اجناسی را که خريداری کرده اند پس می آورند.

 
 
مطالب مرتبط
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران