BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 21:06 گرينويچ - سه شنبه 09 مه 2006
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
متن نامه احمدی نژاد به بوش منتشر شد
 
دفتر رئيس جمهوری ايران متن نامه محمود احمدی نژاد به جورج بوش رئيس جمهوری آمريکا را منتشر کرده است.

اين نامه عمدتا به طرح سوالات فراوانی می پردازد که آقای احمدی نژاد به نوعی هر کدام را به رفتارها و سياستهای آمريکا در جهان مربوط می داند.

در اين نامه که متن آن را خبرگزاری دانشجويان ايران ايسنا انتشار داده است آقای احمدی نژاد می گويد:

"مدتی در اين انديشه بودم چگونه می‌توان تناقضات غير قابل انکار موجود در صحنه بين‌المللی را که مدام مورد بحث محافل مردمی بخصوص مجامع سياسی و دانشجويی است توجيه کرد. سوالات زيادی در اين مورد بی‌جواب مانده است، لذا تصميم گرفتم شمه‌ای از اين تناقضات و سوالات را مطرح کنم، شايد فرصتی برای تصحيح آنها فراهم آيد."

"تعرض به کشورها"

وی سپس می پرسد: آيا می شود پيرو حضرت مسيح (ع) پيامبر بزرگ الهی بود، خود را متعهد به حقوق بشر دانست، ليبراليسم را الگوی تمدنی معرفی کرد، با گسترش سلاح‌های هسته‌يی و کشتار جمعی اعلام مخالفت نمود، مبارزه با تروريسم را شعار خود قرار داد، و در نهايت برای تشکيل جامعه واحد جهانی تلاش کرد جـامعه‌ای که قرار است حضرت مسيح (ع) و صالحان زمين در آن حکومت کنند اما در عين حال کشورها مورد تعرض قرار گيرند، جان و حيثيت و هستی افراد از ارزش ساقط شود و مثلا فقط با احتمال حضور چند مجرم در يک روستا، يا شهر و يا کاروان، تمام آن روستا يا شهر و يا کاروان به آتش کشيده شود؟ يا بــا احتمال وجود سلاح‌های کشتـار جمعی در يک کشور، آن کشور تصرف شود، حدود صد هزار نفر از جمعيت آن کشته شوند، منابع آب و کشاورزی و صنعت آن منهدم گردد و نزديک به ۱۸۰ هزار نفر نيروی نظامی در آن مستقر گردد. حريم مقدس خانه های شهروندان شکسته گردد و شايد بيش از ۵۰ سال يک کشور به عقب برگردانده شود. با چه هزينه ای؟"

رئيس جمهور ايران خطاب به جورج بوش می گويد:

"آقای رئيس جمهور، شایــد بدانيد من يک معلم هستـم. دانشجويان می پرسنــد اين اقدامات را چگونه می توان با ارزشهای صدر اين کلام من جمله تعهد به آئين حضرت مسيح (ع) پيامبر صلح و رحمت تطبيق داد؟"

"متهمانی که محاکمه نمی شوند"

"متهمانی در گوانتانامو در بند هستنـد که محاکمه نمی شوند، به وکيل دسترسی ندارند، خانواده های آنان نمی توانند آنان را ببيننـد و در خارج از کشور خـــــود نگهداری می شوند و هيچ نظارت بين المللی بر آنان نيست. معلوم نيست اينها زندانی هستند، اسير جنگی اند، متهم اند و يا محکوم؟"

"بازرسان اتحادیــه اروپايی تايیـد کرده اند که زندانهای مخفی در اروپا هم وجود دارد . من نتوانستم ربودن افراد و نگه داشتن آنان را در زندانهای مخفی با هيچيک از نظامهای قضايی دنيا تطبيق دهم و نفهميدم که اين اقدامات با کداميک از ارزشهای صدر اين مقال تطابق دارد. با تعليمـات حضرت مسيح (ع) يا حقوق بشر يا ارزشهای ليبراليسم؟"

"60 سال پيش چنين کشوری وجود نداشت"

آقای احمدی نژاد بار ديگر مساله اسرائيل را مطرح کرده است و می گويد: "در طول تاريخ کشورهای زيادی اشغال شده اند اما از پديده های نوظهور عصر ما ، تاسيس يک کشور جديد با مردمانی جديد است."

"دانشجويان می گويند ۶۰ سال پيش چنين کشوری وجود نداشت . اسناد و کره جغرافيايی قديمی را نشان می دهند و می گويند هر چه جستجو می کنيم کشوری به نام اسرائيل نمی بينيم."

"مجبورم آنان را راهنمايی کنم تاريخ جنگ جهانی اول و دوم را مطالعه کنند. يکبار يکی از دانشجويان گفت در طول جنگ جهانی دوم که دهها ميليون نفر در آن کشته شدند، اخبار جنگ به سرعت از جانب متخاصمين منتشر می شد و هر کدام پيروزی های خود و شکستهای طرف مقابل را اعلام می کردند. بعد از جنگ ادعا شد که شش ميليون يهودی کشتــه شده اند. شش ميليون نفر که با حداقل دو ميليون خــانواده نسبت داشتـه اند."

"رژيمی که به بچه ها رحم نمی کند"

او که پيش از اين اخبار مربوط به هولوکاست را نفی کرده بود در اين نامه می گويد: "فرض کنيم اين خبر صحيح باشد آيا نتيجه منطقی آن می تواند تاسيس کشور اسرائيل در منطقه خاورميانه و يا حمايت از آن باشد؟"

"رژيمی تاسيس شده است که حتی به بچه ها رحم نمی کند ، خانه ها را بر سر مردم خراب می کند ، برنامه ترور شخصيتهای فلسطينی را از قبل اعلام می کند و هزاران فلسطينی را در زندانهـا نگهداری می کنـد . چنين پدیـده ای در قرون اخير کم نظير یـا بی نظير است. سئوال بـزرگ ديگر بسياری از مردم اين است که چرا چنين رژيمی مورد حمايت است؟"

"دولت فلسطينی اخيراً با انتخاب مردم فلسطين روی کا ر آمد. همه ناظران بيطرف تاييد می کنند اين دولت منتخب مردم است. با ناباوری دولت منتخب را تحت فشار قرار دادند و به او گفته شد بايد رژيم اسرائيل را به رسميت بشناسد و دست از مقاومت بردارد و برنامه های دولت قبل را تعقيب نمايد."

"پيشرفت علمی جرم است؟"

وی سپس در اشاره غيرمستقيم به پيشرفت دانش هسته ای در ايران می پرسد: "غير از قرون وسطی در چه مقطع تاريخی و در کجای عالم پيشرفت علمی و فنی يک جرم تلقی شده است ؟ آيا فرض احتمال استفاده از علوم در مقــاصد نظامی می تواند دليلی بر مخالفت با علم و فن بــاشد . اگر چنين نتيجه گيری صحيح باشد پس بايد با همه علوم مخالفت شود ، حتی با فيزيک ، شيمی ، رياضيات ، علوم پزشکی ، مهندسی و ..."

وی در باره رفتار آمريکا با ايران می گويد مردم ايران نيز سوالاتی دارند و سپس به اين موارد اشاره می کند: "انجام کودتای ۲۸ مرداد در پنجاه و دو سال پيش و سرنگونی دولت قانونی وقت، مقابله با انقلاب اسلامی و تبديل سفارت [آمريکا] به ستاد حمايت از مخالفين جمهوری اسلامی مستند به هزاران برگ سند، حمايت از صدام در جنگ عليه ايران، سرنگون کردن هواپيمای مسافربری ايران، توقيف اموال ملت ايران، تهديدات روز افزون و ابراز ناراحتی و عصبانيت از پيشرفت علمی و هسته ای ملت ايران، در حالی که تمام ايرانيان به خاطر پيشرفت کشورشان شادند و جشن و سرور برپا کردنــد، و موارد متعددی از ایـن دست که از شرح آن در اين نامه می گذرم."

"چرا ابعاد 11 سپتامبر مخفی ماند؟"

اگرچه بيشتر سوالات و اشارات و نظرات آقای احمدی نژاد پيش از اين نيز در سخنرانی ها و مصاحبه های او مطرح شده است اما وی در اين نامه برای اولين بار در برابر حادثه ۱۱ سپتامبر نيز علامت سوال می گذارد:

"آقای رئيس جمهور، واقعه ۱۱ سپتامبر واقعه هولناکی بود. کشتن بيگناهان در همه جای دنيا تاسف بار و دردناک است. دولت ما همان موقع با اعلام تنفر از مسببين چنين وقايعی به بازماندگان حادثه تسليت گفت و اظهار همدردی کرد. همه دولتها موظفند از جان و مال و آبروی شهروندان خود محافظت کنند. آن طور که گفته می شود دولت شما برخوردار از سيستم های امنيتی و حفاظتی و اطلاعاتی گسترده ای است. حتـی مخالفين خود را در خارج از مـرزها شکـــار می کند. عمليات ۱۱ سپتامبر عمليات ساده ای نبود. آيا طراحی و اجرای عمليات بدون هماهنگی با سيستمهای اطلاعاتی و امنيتی و یـا نفوذ گستـــرده در آن مـی توانست امکان پذير باشد؟ البته اين يک احتمال عقلايی است . چرا ابعاد اين موضوع تا کنون مخفی مانده است؟ چرا توضيح داده نمی شود چه کسانی در اين حادثه کوتاهی کرده اند ؟ و چــرا مسببين و مقصرين معرفی و محــاکمه نمـی شوند؟"

"آيا عيسی ما را خواهد پذيرفت؟"

رئيس جمهور ايران سپس با اشاره به فقر جهانی و هزينه های نظامی آمريکا و توصيه به هزينه کردن برای رفع فقر به جای گسترش نظاميگری می گويد:

"آيا اگر امروز حضرت ابراهيم ، اسحق ، يعقوب ، اسماعيل ، يوسف و يا حضرت عيسی (عليهم السلام ) حضور داشتند در مورد اين رفتارها چه قضاوتی داشتند؟ آيا در جهان موعود که عدالت سرتاسر آن را فراخواهد گرفت و حضرت عيسی مسیـح (ع) حضور خواهنـد يافت به ما نقشی خواهنـد داد؟ و آيا ما را خواهند پذيرفت؟"

"سئوال کليدی من اين است ؛ آيا راه بهتری برای تعامل با ملتها و جهان وجود ندارد؟"

وی سپس با تکيه بر آيات قرآن و تاب مقدس می گويد: "بر اساس کلام الهی همه ما به پرستش خدای يگانه و تبعيت از رسولان الهی دعوت شده ايم."

"ما معتقديم بازگشت به آئين انبياء الهی تنها راه سعادت و نجات است. شنيده ام جنابعالی به آئين مسيح (ع) گرايش داريد و به وعده الهی حکومت صالحان در زمين اعتقاد داريد. ما نيز حضرت عيسی مسيح (ع) را از پيامبران بزرگ الهی می دانيم که در قرآن بارها از ايشان تجلیــل شده است."

"خدای همه ما يکی است"

"خدای همه مردمان در اروپا ، آسيا ، افريقا ، امريکا و اقيانوسيه و همه عالم يکی است او خدايی است که هدايت و عزت همه بندگان خود را می خواهد و به انسانها کرامت بخشيده است."

"آيا اگر همه ما به اين مبانی ، يعنی توحيد و خداپرستی ، عدالت و حفظ کرامت و عزت انسانی و اعتقاد به روز واپسين معتقد و متعهد شويم ، نمی توان بر مشکلات امروز جهان که نتيجه دوری از اطاعت خداوند و آئين پيامبران است فائق شد و بهتر و زيبا تر نقش آفرينی کرد؟"

"آيا اعتقاد به اين مبـانی ، صلح و دوستی و عدالت را گسترش نمی دهد و تضمين نمی کند؟"

"مردم از وضع موجود راضی نيستند"

وی سرانجام می گويد: "مردم جهان از وضعيت موجود راضی نيستند و کمتر به وعده ها و اظهارات برخی حاکمان موثر در جهان اعتماد می کنند. مردم بسياری از نقاط جهان احساس ناامنی می کنند و با توسعه نا امنی و جنگ مخالفند وسياستهای چندگانه را نمی پذيرند."

و در اشاره تلويحی به مناقشه ايران با سازمان ملل متحد می گويد: "مردم جهان به سازمانهای بين المللی خوشبين نيستند زيرا حقوق آنان توسط اين سازمانها استيفا نمی شود."

رئيس جمهور ايران نتيجه می گيرد: "ليبراليسم و دموکراسی غربی نتوانسته اند بشر را به آرمانهای خود نزديک کنند و امروز دو مفهوم شکست خورده اند. ژرف انديشان و عقلای عالم صدای فرو ريختن انديشه و نظامات ليبرال دموکراسی را به وضوح می شوند."

و نهايتا رئيس جمهوری آمريکا را دعوت به خداپرستی می کند: "امروز توجه مردم جهان به سوی يک کانون اصلی، رو به افزايش است و آن کانون، خداوند يگانه است و صد البته مردم با خداپرستی و تمسک به آئين پيامبران بر مشکلات خود پيروز خواهند شد. سئوال جدی من اين است آيا شما نمی خواهيد آنان را همراهی کنيد."

 
 
گروگانايران و آمريکا
آيا با يک نامه تاريخ ورق خورده است؟
 
 
محمود احمدی نژادنامه احمدی نژاد به بوش
حرکت هوشمند سياسی يا اقدامی ايدئولوژيک؟
 
 
محمود احمدی نژادايران و آمريکا
نامه احمدی‌نژاد به بوش؛ گشايش ديپلماتيک يا هدايت ايدئولوژيک؟
 
 
مطالب مرتبط
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران