BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 15:34 گرينويچ - دوشنبه 22 مه 2006
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
مناقشه هسته ای ايران: بزرگترين چالش برای رهبران جهان
 

 
 
متخصصين هسته ای ايران
توجه جهانی به موضوع مناقشه هسته ای ايران در حالی افزايش می يابد که قرار است نمايندگان ارشد شش کشور مهم جهان-- آمريکا، بريتانيا، فرانسه، آلمان، چين و روسيه-- در روز چهارشنبه در لندن بار ديگر گرد هم آيند
اين روزها رهبران جهان به هر کجا که سفر می کنند خواسته و يا نا خواسته موضوع بحران هسته ای ايران سفر آنان را تحت الشعاع قرار می دهد. اين واقعيت نشان می دهد که سرنوشت اين موضوع به دغدغه اصلی سياستمداران جهان و افکار عمومی دنيا تبديل شده است.

آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان، که برای تقويت روابط کشورش با چين برای اولين بار به آن کشور سفر کرده، مجبور است در کنفرانس خبری رهبران دو کشور بيش از همه به پرسش های خبرنگاران درباره فعاليت های هسته ای ايران پاسخ دهد.

او که از اين توجه شديد به موضوع هسته ای ايران آگاه بود در اين باره قبلا با رهبران چين به توافق رسيد و اعلام کرد که دو کشور معتقدند جمهوری اسلامی نبايد به توانايی ساختن بمب اتم دست يابد و اختلافات بايد از راه های ديپلماتيک حل شود.

از سوی ديگر وزير امور خارجه چين که برای عقد قراردادهايی به کشور موريتانی در غرب آفريقا سفر کرده بود در مقابل پرسش های مکرر خبرنگاران درباره موضع کشور او در قبال بحران هسته ای ايران از طرفين درگير در اين مناقشه می خواهد که ا زخود خويشتن داری نشان دهند.

در حالی که جهان نگران سرنوشت پرونده هسته ای ايران و احتمال بروز برخور نظامی در اينباره است نشست روز چهارشنبه در لندن می تواند روز تعيين کننده ای باشد. اگر اين شش کشور مهم جهان در مورد ارائه طرح پيشنهادی مشخصی به ايران به توافق برسند و به خصوص چين و روسيه از آن حمايت کنند در آن صورت رد آن برای جمهوری اسلامی دشوار می شود

وزيران امور خارجه آلمان و روسيه نيز که به طور جداگانه از کشورهای عربی خليج فارس ديدار می کنند موضوع هسته ای ايران در راس گفتگوهای آنان با رهبران اين کشور قرار می گيرد و بيش از همه در باره سرنوشت اين پرونده از آنان پرسش می شود.

به طوريکه وزيران امور خارجه روسيه و عربستان سعودی درباره فعاليتهای هسته ای ايران بيانيه مشترک صادر می کنند و خواستار حل ديپلماتيک اين مناقشه می شوند.

از سوی ديگر وزير امور خارجه آلمان بعد از ديدارش با رهبران کشورهای خليج فارس اعلام کرد که اين کشورها برای نخستين بار هياتی را به تهران اعزام می کنند تا با مقامات ايرانی درباره برنامه هسته ای جمهوری اسلامی گفتگو کنند.

در عين حال گزارش شده که يکی از مهمترين موضوعات در مذاکرات نخست وزير جديد اسرائيل با پرزيدنت بوش در نخستين سفر او به واشنگتن پس از انتخابش به عنوان رهبر کشورش موضوع فعاليت ها ی هسته ای ايران است.

اين توجه جهانی به موضوع مناقشه هسته ای ايران در حالی افزايش می يابد که قرار است نمايندگان ارشد شش کشور مهم جهان-- آمريکا، بريتانيا، فرانسه، آلمان، چين و روسيه-- در روز چهارشنبه در لندن بار ديگر گرد هم آيند و درباره طرح پيشنهادی جديد اروپا به جمهوری اسلامی برای حل ديپلماتيک بحران هسته ای ايران به توافق برسند.

و اما در حالی که جهان نگران تشديد بحران هسته ای ايران است ، به نظر می رسد که دو بازيگر اصلی در اين مناقشه يعنی دولت های آمريکا و جمهوری اسلامی همچنان به مواضع سرسختانه خود ادامه می دهند.

مقامات ايران همچنان اصرار دارند که به هر قيمتی برنامه هسته ای کشور را پيش می برند و حاضر به مصالحه نيستند و غلامحسين الهام، سخنگوی دولت احمدی نژاد، امروز اعلام کرد که دولت حتی قصد دارد که فعاليت ها ی غنی سازی اورانيوم را گسترش دهد و تا پايان سال جاری توليد انبوه اورانيوم آغاز خواهد شد.

از سوی ديگر دولت آمريکا نيز در باره خواسته اروپا جهت دادن تضمينهای امنيتی به جمهوری اسلامی به عنوان مشوقی به ايران مقاومت می کند و کاندوليزا رايس، وزير امور خارجه آن کشور، گفت آمريکا حاضر نيست به کشوری که به گفته او حامی اصلی تروريسم در جهان است چنين تضمينی بدهد.

از سوی ديگر در ادامه تشديد بحران در روابط تهران و اشنگتن مطبوعات غرب گزارش کرده اند که دولت آمريکا قصد دارد برای جلوگيری از خطرات احتمالی حملات موشکی ايران به اروپا در يکی از کشورهای اروپای شرقی يک پايگاه ضد موشکی ايجاد کند.

در حالی که جهان نگران سرنوشت پرونده هسته ای ايران و احتمال بروز برخور نظامی در اينباره است نشست روز چهارشنبه در لندن می تواند روز تعيين کننده ای باشد. اگر اين شش کشور مهم جهان در مورد ارائه طرح پيشنهادی مشخصی به ايران به توافق برسند و به خصوص چين و روسيه از آن حمايت کنند در آن صورت رد آن برای جمهوری اسلامی دشوار می شود.

 
 
کانداليزا رايس وزير خارجه آمريکا گزارش
رايس: 'صحبت اعطای تضمين امنيتی به ايران عجيب است'
 
 
.مناقشه هسته ای
آيا پيشنهاد هسته ای اروپا به ايران جديد است؟
 
 
پرچم کشورهای اتحاديه اروپااتحاديه اروپا و ايران
متن بيانيه وزيران خارجه اتحاديه اروپا در مورد بحران هسته ای و وضعيت حقوق بشر در ايران
 
 
ايران و اروپاسياست هسته ای
پيشنهادهای اروپا ايران را در آستانه تحولی ژرف قرار می دهد
 
 
محمود احمدی نژاد و جورج بوشدو سوی يک ديوار
مذاکره مستقيم ايران و آمريکا؛ امتياز يا راه حل؟
 
 
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران