BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 07:26 گرينويچ - چهارشنبه 24 مه 2006
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
پيشنهاد اروپا و 'تلاش ايران برای مذاکره با آمريکا'
 
جلسه شورای امنيت
کشورهای اروپايی می کوشند زمينه را برای تفاهم در باره اقدامات شورای امنيت فراهم آورند
اعضای دايم شورای امنيت به منظور بررسی پيشنهاد هسته ای اروپاييان به ايران در لندن تشکيل جلسه می دهند و يک نشريه آمريکايی از تلاش جمهوری اسلامی برای مذاکره با ايالات متحده خبر داده است.

در جلسه روز چهارشنبه، 24 مه، که در لندن برگزار می شود، نمايندگان کشورهای آمريکا، بريتانيا، چين، روسيه و فرانسه - پنج عضو دايم و دارای حق وتو در شورای امنيت - و آلمان شرکت دارند و دستور کار اين جلسه مذاکره در مورد مشوق های پيشنهادی اروپاييان به ايران برای کنار گذاشتن بخشی از برنامه های هسته ای اين کشور است.

گفته می شود که اين طرح، که توسط سه کشور اروپايی تهيه شده، شامل امتيازات تجاری، فنی و امنيتی به ايران است با اين هدف که جمهوری اسلامی برنامه هسته ای خود را با خواست های مندرج در بيانيه شورای امنيت و قطعنامه های شورای حکام آژانس بين المللی انرژی اتمی منطبق سازد.

در اين طرح، از ايران خواسته شده است از فعاليت در زمينه غنی سازی اورانيوم و برنامه ايجاد رآکتور آب سنگين دست بردارد و در مقابل، اروپاييان تحويل سوخت لازم نيروگاهی و ايجاد يک رآکتور آب سبک در ايران را بر عهده می گيرند.

در عين حال، ظاهرا در طرح اروپاييان تصويب قطعنامه الزام آور شورای امنيت عليه ايران در صورت خودداری از پذيرش خواست های جامعه بين المللی نيز پيش بينی شده هرچند پيشنهادکنندگان تاکيد دارند که هر اقدام بعدی تنها پس از مشورت بين اعضای دايم شورای امنيت مورد توجه قرار خواهد گرفت.

طرح اروپاييان
گفته می شود که طرح سه کشور اروپايی شامل دادن امتيازات تجاری، فنی و امنيتی به ايران است با اين هدف که جمهوری اسلامی برنامه هسته ای خود را با خواست های مندرج در بيانيه شورای امنيت و قطعنامه های شورای حکام آژانس بين المللی انرژی اتمی منطبق سازد هر چند اقدام شورای امنيت در صورت خودداری ايران از پذيرش اين پيشنهاد نيز در اين طرح پيش بينی شده است

روسيه و چين با اقدام شورای امنيت سازمان ملل متحد برای صدور قطعنامه عليه ايران مخالفت کرده و گفته اند که صدور چنين قطعنامه ای، ولو حاوی اقدامات ملايمی باشد، می تواند زمينه را برای صدور قطعنامه های بعدی از جمله وضع تحريم های بين المللی و حتی اقدام نظامی مهيا سازد.

در همانحال، اين احتمال نيز وجود دارد که ايالات متحده نيز که تا کنون از تلاش اروپاييان برای حل بحران کنونی از طريق مذاکره حمايت کرده، بخش هايی از طرح پيشنهادی جاری را مورد قبول قرار ندهد.

خبرنگار بی بی سی می گويد که تهديدهای اخير جمهوری اسلامی عليه اسرائيل می تواند مانع از همکاری کامل ايالات متحده با طرح پيشنهادی اروپاييان شود.

'تلاش ايران برای مذاکره با آمريکا'

همزمان، يک نشريه آمريکايی نوشته است که جمهوری اسلامی برای انجام مذاکرات مستقيم با ايالات متحده تلاش می کنند.

روزنامه واشنگتن پست در شماره روز چهارشنبه، 24 مه، از قول منابع ديپلماتيک و مقامات آمريکايی، که نام آنان ذکر نشده، نوشته مقامات ايرانی نامه اخير محمود احمدی نژاد، رييس جمهوری ايران، به جورج بوش را پيگيری می کنند.

اين روزنامه اقدام ايران در اين زمينه را به منزله تغييری اساسی در نگرش جمهوری اسلامی دانسته است زيرا مقامات ايرانی در خلال ربع قرن اخير از تاييد تماس مستقيم و علنی با ايالات متحده خودداری می ورزيده اند.

لاريجانی و البرادعی
واشنگتن پست: لاريجانی از البرادعی خواسته است برای تماس مستقيم ايران با آمريکا تلاش کند

به نوشته واشنگتن پست، علی لاريجانی، دبير شورای امنيت ملی ايران، از محمد البرادعی، مديرکل آژانس بين المللی انرژی اتمی، خواسته بود در مذاکرات خود با مشاور وزير خارجه آمريکا در روز سه شنبه، 23 مه، برای تماس مستقيم جمهوری اسلامی و ايالات متحده پا درميانی کند.

اين روزنامه می افزايد که ايران تقاضاهای مشابهی را نيز از مقامات اندونزی و کويت و دبيرکل سازمان ملل متحد مطرح کرده است.

واشنگتن پست يادآور می شود که ايالات متحده تا کنون از مذاکره با ايران در مورد برنامه هسته ای این کشور خودداری ورزيده و در مقابل، از گفتگوهای سه کشور اروپايی آلمان، بريتانيا و فرانسه پشتيبانی کرده است.

در همانحال، برخی از شخصيت های سياسی آمريکايی از دولت خواسته اند به منظور حل بحران هسته ای کنونی وارد مذاکرات مستقيم با ايران شود.

واشنگتن پست يادآور می شود که به گفته مقامات ايرانی، نامه آقای احمدی نژاد برای جورج بوش با تاييد رهبر جمهوری اسلامی و ساير روحانيون ارشد ارسال شد در حاليکه رهبران محافظه کار در جمهوری اسلامی در گذشته همواره هر نوع تماس با آمريکاييان را به شدت مردود می دانستند.

اين روزنامه می نويسد که تلاش برای برقراری تماس با آمريکا در حالی صورت می گيرد که نهادهای عمده حکومتی در جمهوری اسلامی در اختيار محافظه کاران قرار دارد.

واشنگتن پست نتيجه می گيرد که در حاليکه اکثر ايرانيان از برقراری روابط با آمريکا حمايت می کنند، جناح محافظه کار می کوشد با در دست گرفتن ابتکار عمل در تماس با آمريکا از منافع سياسی چنين اقدامی برخوردار شود.

 
 
دختری در حال عبور از جلوی نقاشی ديواری ضد آمريکايی در تهرانکليد گمشده
در جستجوی راهکاری برای مذاکره ايران و آمريکا
 
 
پرچم های ايران و آمريکامذاکرات مستقيم؟
مقام سابق دولت بوش خواستار مذاکره مستقيم آمريکا با ايران شد
 
 
پرچم کشورهای اتحاديه اروپااتحاديه اروپا و ايران
متن بيانيه وزيران خارجه اتحاديه اروپا در مورد بحران هسته ای و وضعيت حقوق بشر در ايران
 
 
آرم سازمان مللبيانيه
متن بيانيه شورای امنيت در مورد برنامه هسته ای ايران
 
 
اتمیپرونده اتمی ايران
مجموعه ای از خبر، گزارش و تحليل درباره مناقشه هسته ای ايران
 
 
مطالب مرتبط
سايت های مرتبط
بی بی سی مسئول محتوای سايت های ديگر نيست
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران