BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 22:45 گرينويچ - چهارشنبه 24 مه 2006
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
اشاره به 'برخی پيشرفت ها' در نشست لندن درباره ايران
 
نيروگاه اتمی بوشهر
ايران می گويد تنها هدف برنامه اتمی اش کاربردهای غيرنظامی است
بنابه گزارش ها نشست مقامات بلندپايه پنج عضو دائم شورای امنيت سازمان ملل متحد و همچنين آلمان در لندن برای بحث در مورد ارائه مجموعه مشوق هايی جهت ترغيب ايران به دست شستن از غنی سازی اورانيوم با "حصول پيشرفت های خوب" پايان يافته است.

شان مک کورمک، سخنگوی وزارت خارجه آمريکا، گفت اين بسته "چه در زمينه مشوق ها و چه در زمينه بازدارنده ها درحال شکل گرفتن است."

در همين حال آمريکا پيشنهاد ايران برای گفتگوی مستقيم در مورد مساله را رد کرده است.

روزنامه واشنگتن پست در شماره روز چهارشنبه از قول منابع ديپلماتيک و مقامات آمريکايی، که نام آنان ذکر نشده، گزارش داده بود که جمهوری اسلامی برای انجام مذاکرات مستقيم با ايالات متحده تلاش می کنند.

اما تونی اسنو سخنگوی کاخ سفيد در واشنگتن گفت: "وقت نوبت به معامله با دولت ايران می رسد، ما همچنان به استفاده از مجامع مناسب بين المللی و همکاری با متحدان خود يا از طريق آنها ادامه می دهيم."

همزمان اهود اولمرت، نخست وزير اسرائيل، آمريکا را ترغيب کرده است در مقابل بلندپروازی های اتمی ايران موضعی سخت اتخاذ کند.

وی در جلسه مشترک سنا و مجلس نمايندگان در کنگره آمريکا گفت: "يک ايران اتمی بدان معنی است که يک کشور تروريست می تواند به همان هدفی که تروريست ها برای آن زندگی می کنند و می ميرند دست يابد: کشتار جمعی انسان های بی گناه."

وی افزود: "اين چالش، که به اعتقاد من آزمون زمانه ماست، از آن اموری است که غرب نمی تواند در آن شکست بخورد."

ايران در گذشته در واکنش به چنين اتهاماتی گفته است که هرگز هيچ کشوری را با نيروی نظامی تهديد نکرده و نمی کند. ايران همچنين اتهام حمايت از تروريسم را رد می کند و می گويد کمک هايش به گروه های فلسطينی و لبنانی جنبه "معنوی" دارد.

مقام های جمهوری اسلامی ضمن رد اتهامات غرب داير بر تلاش جهت توسعه سلاح اتمی، آمريکا را متهم می کنند که سعی دارد در سايه تهديد نظامی مساله اتمی با ايران را حل کند.

پايان گفتگوهای لندن

جزئيات زيادی از گفتگوهای روز چهارشنبه در لندن ميان نمايندگان آمريکا، روسيه، چين، آلمان، فرانسه و بريتانيا منتشر نشده اما يک مقام آمريکايی گفت پيشرفت هايی حاصل شده است.

 يک ايران اتمی بدان معنی است که يک کشور تروريست می تواند به همان هدفی که تروريست ها برای آن زندگی می کنند و می ميرند دست يابد: کشتار جمعی انسان های بی گناه
 
اهود اولمرت در کنگره آمريکا

بيانيه ای که دولت بريتانيا صادر کرد نيز به حصول "برخی پيشرفت های خوب" در گفتگوها اشاره دارد و اعلام شد که پيشنهاد شده است وزرای اين کشورها در آينده نزديک برای گرفتن تصميم نهايی ديدار کنند.

با اين حال شان مک کورمک، سخنگوی وزارت خارجه آمريکا تاکيد کرد اين شش کشور هنوز بر سر مجموعه مشوق هايی که قرار است اروپا، ظاهرا در ازای توقف برنامه غنی سازی اورانيوم، به ايران ارائه کند به توافق نهايی نرسيده اند.

'سازنده و ارزشمند'

مقام های بريتانيايی پس از پايان نشست لندن از مباحثات سازنده و ارزشمند صحبت کرده اند با اين حال لحنی محتاطانه به کار گرفته اند.

به گفته جاناتان مارکوس، خبرنگار بی بی سی، اين گفتگوها مذاکراتی پيچيده و حساس توصيف می شود و آشکارا به رايزنی های بيشتری نياز است.

با اين حال به گفته خبرنگار بی بی سی اين واقعيت که پيشنهادی برای ملاقات وزرای خارجه روسيه، چين، آمريکا، بريتانيا، فرانسه و آلمان در آينده نزديک مطرح شده است نشان می دهد که ممکن است معامله ای در ديدرس باشد.

به گفته خبرنگار ما مقام ها در مورد محتوای مباحثات خود اظهار نظر نکردند اما روشن است که دو عنصر در دستور کار آنها قرار داشته است: اول يک بسته تدابير با هدف کمک به تهران در برنامه اتمی غيرنظامی اش با اين شرط که فعاليت غنی سازی را متوقف کند؛ و دوم اينکه اگر ايران همچنان چنين پيشنهادهايی را رد کرد چه گام هايی بايد برداشته شود.

 اين واقعيت که پيشنهادی برای نشست وزرای خارجه روسيه، چين، آمريکا، بريتانيا، فرانسه و آلمان در آينده نزديک مطرح شده است نشان می دهد که ممکن است معامله ای در ديدرس باشد.
 
جاناتان مارکوس خبرنگار امور ديپلماتيک بی بی سی

نخستين عنصر باعث برخی اختلاف نظرها ميان آمريکا و اروپايی ها شده است و گزارش می شود که برخی صداهای محافظه کارتر در کاخ سفيد معتقدند که اين پيشنهادها عملا پاداشی در قبال موضع تمردآميز ايران است.

عنصر دوم - يعنی واکنش جمعی به ايران در صورت عدم همکاری اين کشور با خواسته های بين المللی - نيز باعث تنش هايی ميان آمريکا و اروپا از يک سو و روسيه و چين در سوی ديگر شده است.

درحالی که تجربه عراق هنوز کاملا در خاطره ها تازه است، پکن و مسکو با هر قطعنامه ای در شورای امنيت که نقطه آغاز فرآيندی باشد که می تواند در نهايت به استفاده از زور منجر شود مخالفند.

اين يک ديپلماسی حساس در سطح بازيگران تراز اول بين المللی با پيامدهای گسترده است.

البته ايرانی ها هرگونه پيشنهادی که خواستار توقف غنی سازی شود را از پيش رد کرده اند.

اما به گفته خبرنگار ما تازه ترين تلاش ايران برای گفتگوی مستقيم با واشنگتن نشان می دهد آنها نيز کارت هايی برای بازی دارند.

 
 
تاسيسات هسته ای ايرانديدگاه
مردم نطنز درباره تاسيسات هسته ای چه فکر می کنند؟
 
 
متخصصين هسته ای ايرانهسته ای
مناقشه هسته ای ايران: بزرگترين چالش برای رهبران جهان
 
 
.مناقشه هسته ای
آيا پيشنهاد هسته ای اروپا به ايران جديد است؟
 
 
مجله تايماز دیگر رسانه ها
چکيده مقاله هفته نامه تايم درباره چشم انداز روابط ايران و آمريکا
 
 
سرهنگ قذافیسياست
روابط آمريکا و ليبی و تاثير آن بر راهبردهای سياسی ايران
 
 
مطالب مرتبط
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران