http://www.bbcpersian.com

13:30 گرينويچ - جمعه 19 مه 2006

مرور هفته نامه های ایران:29 اردیبهشت

طرح مشوق های اقتصادی اروپا برای تعلیق غنی سازی، نامه رئیس جمهور ایران به رئیس جمهور آمریکا، برنامه اصلاح طلبان برای حمایت از هاشمی رفسنجانی در انتخابات خبرگان، اخراج کارگران و طرح کاهش حق بیمه، نگرانی از گسترش بیماری ایدز و ثبت نام برای عملیات استشهادی مهمترین مطالب هفته نامه های چاپ تهران است.

در حالی که اروپا سرگرم بررسی پیشنهادهایی اقتصادی و تجاری برای متوقف ساختن برنامه هسته ای است ایران جمعه ارگان خبرگزاری دولتی، مشوق های اقتصادی را بهانه توصیف کرده است.

به نوشته ارگان خبرگزاری دولتی ایران، اروپا در بین برنامه های آمریکا سردر گم است و " در زمین آمریکا باز می کند."

این نشریه با اشاره به بیانیه وزرای خارجه اتحادیه اروپا در بروکسل نوشته : ادعاها و درخواست های اروپا هیچ نکته جدیدی در خود ندارد و این خواسته ها پیشتر نیز مطرح شده است.

در بیانیه وزرای خارجه اتحادیه اروپا از ایران خواسته شده غنی سازی را متوقف و فعالیت راکتور آب سنگین را در ازای پیشنهاد های جدید متوقف کند.

این پیشنهادها هنوز به طور رسمی به ایران ارائه نشده اما به نوشته ایران جمعه منوچهر متکی وزیر خارجه ایران به اروپا توصیه کرده که "اشتباه گذشته را تکرار نکنند."

یالثارات ارگان انصار حزب الله نیز در صفحه اول خود با پیشنهاد اروپا مخالفت کرده و آن را "ترفند جدید غرب در برابر ایران" خوانده است.

به نوشته این نشریه، ارائه مشوق های اقتصادی در قبال رها کردن چرخه سوخت هسته ای سیاست دیکته شده امریکا است که اروپا آن را دنبال می کند.

به نظر ارگان انصار حزب الله، چرخه کامل سوخت هسته ای هرگز قابل مذاکره نیست و هر پیشنهادی هم که حقوق ایران را در زمینه غنی سازی نادیده بگیرد پیشاپیش مردود و غیر قابل بررسی است.

یالثارات همچنین نوشته: "ایران هیچگاه مروارید غلتان دانش فنی هسته ای دانشمندان جوان خود را با بسته های آب نبات اروپا و امریکا معاوضه نخواهد کرد."

مروارید غلطان و آب نبات اصطلاحاتی است که علی لاریجانی دبیر شورای عالی امنیت ملی پیش از انتخابش به این سمت در انتقاد از سیاست دولت محمد خاتمی در پرونده هسته ای به کار برده و گفته بود: مروارید غلتان دادیم آب نبات گرفتیم.

دستاورد اولین نامه

نامه محمود احمدی نژاد رئیس جمهور ایران به جرج بوش رئیس جمهور آمریکا بازتاب گسترده ای داشته و هفته نامه ها با چاپ مطالبی به تحلیل و بررسی این نامه پرداخته اند.

صدا در عنوان اصلی خود با عنوان " پیامدهای سیاسی نامه احمدی نژاد به جرج بوش" ابراز امیدواری کرده که این نامه آغازگر گفتگوی مستقیم دو کشور باشد "اما از آنجا که جز انبوهی نصیحت و تذکر، حاوی مطلب دیگری در باره بحران های سیاست خارجی کشورمان نیست نمی تواند تاثیر زیادی داشته باشد."

در حالی که برخی تحلیلگران سیاسی پیش بینی می کردند نامه رئیس جمهوری ایران گشایشی در بحران هسته ای بوجود آورد اما صدا از قول اسماعیل گرامی مقدم نماینده بجنورد در مجلس نوشته:" متن نامه کمکی به حل مساله (پرونده هسته ای) نمی کند و حتی تحریک کننده افکار عمومی جهان می شود."

به گفته آقای گرامی مقدم، ای کاش در این نامه به مواردی اشاره می شد که به عادی سازی روابط ما با امریکا کمک می کرد.

در مقابل انتقادهای محدود برخی جناح های سیاسی، پرتو سخن و یالثارات که از مدافعان رئیس جمهوری به شمار می روند از این نامه دفاع کرده اند.

پرتو سخن در عنوان اصلی خود از این که افکار عمومی جهان تحت تاثیر این نامه قرار گرفته ابراز شادمانی کرده و یالثارات نیز مدعی شده احمدی نژاد با این نامه امنیت روانی و آرامش سیاسی کاخ سفید را برهم زده است.

شما ارگان حزب موتلفه نیز در سرمقاله این شماره نامه رئیس جمهور ایران را حاوی نکات فلسفی، تاریخی و مذهبی دانسته اما نوشته:" این نکات می تواند تغییر در رویکرد امریکا ایجاد کند که بدون شک به نفع مصالح امریکا و ملت آن است."

به عقیده سرمقاله نویس ارگان موتلفه، غرب به رهبری امریکا به راهی می رود که سقوط آنها را تسریع خواهد کرد و لیبرالیسم غربی سرنوشتی جز کمونیسم نخواهد داشت.

حامیان جدید هاشمی

با نزدیک شدن انتخابات مجلس خبرگان، بحث در باره حضور اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشیخص مصلحت نظام در این انتخابات بالا گرفته و امید جوان و صدا، از هماهنگی اصلاح طلبان برای حمایت از وی خبرداده اند.

امید جوان در عنوان اصلی خود آقای هاشمی رفسنجانی را از جمله چهره های خبر ساز انتخابات سال 85 معرفی کرده و تیتر زده:" حالا هاشمی را هم راستی ها می خواهند و هم چپی ها."

صدا نیز از تلاش گروه های اصلاح طلب برای حمایت از وی در انتخابات خبر داده و نوشته:" اصلاح طلبان با هاشمی رفسنجانی آشتی می کنند."

نزدیک به شش ماه تا انتخابات مجلس خبرگان باقی است و هنوز مشخص نیست که چه کسانی کاندیدای انتخابات خواهند شد اما به نوشته صدا دو چهره توجه ناظران سیاسی را به خود جلب کرده است، اکبرهاشمی رفسنجانی و آیت الله مصباح یزدی.

آقای مصباح یزدی مهمترین حامی آقای احمدی نژاد در انتخابات ریاست جمهوری بوده و به نوشته صدا وی شاگردان خود را برای شرکت در انتخابات آماده می کند.

تبعات افزایش دستمزد

در پی افزایش دستمزدها و اخراج کارگران، وزارت صنایع پیشنهاد داده پنج درصد از حق بیمه سهم کارفرما کاسته شود تا از اخراج بیشتر کارگران جلوگیری شود.

آتیه ارگان سازمان تامین اجتماعی در عنوان اصلی خود نسبت به کاهش حق بیمه ابراز نگرانی کرده و نوشته، با این کار خدمات تامین اجتماعی تضعیف خواهد شد.

علیرضا طهماسبی وزیر صنایع که کاهش پنج درصدی حق بیمه سهم کارفرما را پیشنهاد کرده گفته است که دولت باید کاهش منابع تامین اجتماعی را تقبل کند.

همزمان مجید یارمند مدیر کل دفتر امور سلامت و رفاه سازمان مدیریت و برنامه ریزی با این برنامه مخالفت کرده و گفته است: سازمانی را که 99 درصد متکی به خود است منطقی نیست که آن را به خزانه دولت وابسته کنیم.

به گفته آقای یارمند بودجه امسال سازمان تامین اجتماعی 6 هزار میلیارد تومان است که تنها 80 میلیارد تومان آن کمک دولت است.

بر اساس گزارش ها افزایش 50 درصدی حقوق کارگران باعث بیکاری بیشتر از 17 هزار کارگر شده است.

مبتلایان ایدز

سلامت به نقل از محمد مهدی گویا رئیس مرکز مدیریت بیماری های وزارت بهداشت، از شناسایی 13 هزار و 40 مورد ابتلا به بیماری ایدز در ایران خبر داده است.

به گفته آقای گویا، این آمار همه واقعیت نیست و برآورد ما این است که حدود 70 هزار نفر در ایران آلوده به ایدز باشند.

بر اساس گزارش ها عمده مبتلایان به ایدز را معتادان تزریقی تشکیل می دهند ولی آقای گویا گفته: "ما در سال های آینده با موج دیگری از مبتلایان رو به رو خواهیم بود و آمار بالای ابتلا به ایدز از طریق اعتیاد تزریقی جای خود را به تماس جنسی می دهد که علت عمده آن جوانی جمعیت و افزایش گروه های پرخطر است."

متقاضیان شهادت

یالثارات در صفحه اول خود آگهی گروه استشهادیون را چاپ کرده که در آن سومین گروهان استشهادی اعلام موجودیت کرده است.

دراین آگهی از "شهادت طلبان" (متقاضیان شهادت) دعوت شده در روز چهارم خرداد در مراسمی که در بهشت زهرا برپا می شود شرکت کنند.

به نوشته ارگان انصار حزب الله در این مراسم از داوطلبان عملیات استشهادی ثبت نام خواهد شد.