http://www.bbcpersian.com

12:00 گرينويچ - يکشنبه 28 مه 2006

ايوانف و لاريجانی ديدار کردند

ايگور ايوانف، رييس شورای امنيت ملی روسيه، در تهران با علی لاريجانی، مذاکره کننده اصلی هسته ای ايران، درباره برنامه هسته ای بحث انگيز اين کشور ديدار و گفتگو کرده است.

تلويزیون دولتی ايران پس از اين ديدار اعلام کرد آقای ايوانف با کاربرد هر گونه زور عليه ايران مخالفت کرده و خواستار حل مسئله از طريق گفتگو شده است.

آقای ايوانف از مدافعان ثابت قدم حق ايران برای داشتن فن آوری صلح آميز هسته ای است اما از تقاضاهای غرب برای متوقف شدن غنی سازی اورانيوم توسط ايران نيز حمايت می کند.

ايران يکی از شرکای اصلی تجاری روسيه و سومين واردکننده تسليحات از اين کشور است اما مسئله هسته ای ايران ادامه اين روابط را با خطر مواجه ساخته است.

سفر ايگور ايوانف به ايران پس از آن انجام می گيرد که نشست اعضای دائم شورای امنيت سازمان ملل متحد و آلمان برای رسيدن به موضع مشترک برای جلوگيری از ادامه غنی سازی اورانيوم در ايران به نتيجه ای نينجاميد.

از جمله دلائل عدم حصول نتيجه در اين نشست، مخالفت روسيه با تحت فشار قرار دادن ايران از طريق تهديد به تحريم و توسل به زور عنوان شده است و ايگور ايوانف در ميان مقامات روسيه به عنوان فردی شناخته می شود که در همکاری هسته ای ايران و روسيه نقش اساسی ايفا می کند.

طرحی که روسيه قبلا برای حل اين اختلاف داده، يعنی غنی سازی مشترک اورانيوم با ايران در خاک خود، تاکنون مورد موافقت ايران قرار نگرفته اما ايگور ايوانف اميدوار است که سرانجام موفقيت مقامهای ايرانی را با اين طرح جلب کند.

در همين حال خبرگزاری ها گزارش داده اند که کاندوليزا رايس، وزير امور خارجه آمريکا، تلفنی با سرگئی لاوروف و لی ژائوشينگ، وزيران امور خارجه روسيه و چين درباره مسئله هسته ای ايران گفتگو کرده است.

پيش از آن، محمد جواد ظريف، نماينده ايران در سازمان ملل متحد روسيه و چين را دوستان ايران در شورای امنيت خوانده و ابراز اميدواری کرده بود که اين دو کشور با امکاناتی که در اين شورا دارند مانع از آن شوند که سابقه ای در اين شورا برای ايران فراهم شود که برای صلح و امنيت جهانی خطرناک باشد.

ايران همواره بر اين موضوع که برنامه هسته ای اين کشور اهدافی صلح آميز دارد و هدف از آن توليد انرژی است، تاکيد کرده است اما کشورهای غربی از آن بيم دارند که ايران از اين فن آوری برای توليد سلاح هسته ای استفاده کند.