BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 16:36 گرينويچ - چهارشنبه 07 ژوئن 2006
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
از سرگيری مذاکره با ايران مشروط به توقف غنی سازی است
 
خاوير سولانا و منوچهر متکی
مقامهای ايرانی گفتگوی دوساعته خود با مسئول سياست خارجی اتحاديه اروپا را سازنده توصيف کردند
خاوير سولانا، مسئول سياست خارجی اتحاديه اروپا، يک روز پس از گفتگو با مقامهای ايرانی بر سر از سرگيری مذاکرات اتمی اعلام کرد که باب اين مذاکرات تنها در صورتی به روی ايران گشوده خواهد شد که غنی سازی اورانيوم را متوقف کند.

اظهارات آقای سولانا يک روز پس از بازگشت وی از ايران و در پی ديدار با آنگلا مرکل صدراعظم آلمان صورت گرفت.

وی در سفر به تهران مجموعه پيشنهادهايی را با مقامهای ايرانی مطرح کرد که پنج عضو دائم شورای امنيت سازمان ملل متحد به اتفاق آلمان بر سر آنها به توافق رسيده اند و از ايران خواسته اند در مقابل دريافت امتيازاتی غنی سازی اورانيوم را به حال تعليق درآورد و مذاکرات اتمی با غرب را به منظور جلب اعتماد جامعه جهانی به فعاليت اتمی خود از سرگيرد.

ايران که سال گذشته مجموعه پيشنهادهای اتحاديه اروپا برای تعليق غنی سازی اورانيوم را رد کرده بود اين بار از پيشنهادها استقبال کرد و مقامهای ايرانی ملاقات خود با مسئول سياست خارجی اتحاديه اروپا را سازنده توصيف کردند.

جورج بوش، رئيس جمهور آمريکا نيز برخورد ايران با پيشنهادها را دلگرم کننده خواند، هرچند وزيرخارجه آلمان نسبت به "خوش بينی بيش از حد" در مقابل ايران هشدار داد و از مقامهای ايرانی خواست مذاکره بر سر پيشنهادهای مطروحه را "زيادی طول ندهند".

هنوز هيچ گزارش رسمی و تأييد شده ای در مورد محتوای امتيازهايی که به ايران پيشنهاد شده منتشر نگشته و تنها منبع معتبری که از اين امتيازات سخن گفته، سعيد حسامی، مديرعامل هواپيمايی جمهوری اسلامی است.

آقای حسامی که برای شرکت در همايش ساليانه اتحاديه بين المللی حمل و نقل هوائی (ياتا) در فرانسه به سرمی برد طی گفتگو با خبرنگاران در پاريس گفته به صورت غيررسمی به او خبر داده شده که بخشی از امتيازات پيشنهادی به ايران، فروش هواپيماهای مسافربری ايرباس و قطعات يدکی هواپماهای مسافربری بوئينگ به ايران است.

 مجموعه پيشنهادی امکان برخورداری ايران از فناوری اتمی برای مقاصد غيرنظامی را امکانپذير می سازد و امتيازاتی اقتصادی در بخش انرژی به ايران می دهد
 
خاوير سولانا در گفتگو با تاگ اشپيگل

طی 26 سال گذشته، شرکتهای ايرباس در فرانسه و بوئينگ در آمريکا که عمده ترين توليدکنندگان هواپيماهای مسافربری اند به علت تحريم آمريکا حاضر به فروش هواپيما يا قطعات آن به ايران نبوده اند و مقامات ايرانی می گويند علت عمده سوانح هوائی در ايران، فرسوده بودن هواپيما و عدم امکان نوسازی ناوگان هوائی ايران به دليل تحريم آمريکاست.

خاوير سولانا در واکنش به مطالبی که روزنامه های آمريکايی در مورد محتوای پيشنهادهای مطرح شده به ايران نوشته اند، طی گفتگويی با روزنامه آلمانی تاگ اشپيگل که قرار است پنجشنبه (هشتم ژوئن) منتشر شود گفته اين پيشنهادها امکان برخورداری ايران از فناوری اتمی برای مقاصد غيرنظامی را امکانپذير می سازند و امتيازاتی اقتصادی در بخش انرژی به ايران می دهند.

در همين حال، منوچهر متکی، وزير امورخارجه ايران گفته که پيشنهادهايی که خاوير سولانا مطرح کرده، بدقت بررسی خواهد شد و پاسخ آنها در فرصتی که لازم است داده خواهد داد.

وی مشخص نکرده که فرصت لازم برای بررسی و پاسخ دادن به اين پيشنهادها چقدر است اما فرانک والتر اشتاين ماير وزيرخارجه آلمان در گفتگو با شبکه اول تلويزيون آلمان (آ. ار. د) گفته انتظار دارد ايران تا پايان ماه ژوئن (نهم تير) که قرار است وزيران خارجه هشت کشور بزرگ صنعتی جهان در مسکو، پايتخت روسيه گردهم می آيند پاسخ خود را مشخص کند.

از سوی ديگر، فيليپ دوست بلازی، وزيرخارجه فرانسه در گفتگو با شبکه 3 تلويزيون فرانسه تصريح کرده که دولتهای ششگانه ای که مجموعه پيشنهادی به ايران را تنظيم کرده اند بر سر اين موضع نيز توافق کرده اند که اگر ايران اين پيشنهادها را رد کند، تحريم ايران را به عنوان راهی برای اعمال فشار بر اين کشور در نظر بگيرند.

اين در حالی است که پيش از انتشار سخنان آقای دوست بلازی وزيرخارجه روسيه به عنوان يکی از اعضای دائم شورای امنيت تأکيد کرده بود موافقت با تحريم ايران منوط به اين است که اين کشور تعهدات خود به پيمان بين المللی منع گسترش جنگ افزارهای اتمی را نقض کند.

سرگئی لاوروف وزيرخارجه روسيه طی سخنرانی در مجلس سفلای قانونگذاری کشورش (دوما) همچنين گفته بود که در حال حاضر در شورای امنيت سازمان ملل متحد که کشورش عضو دائم آن است، موضوع تحريم ايران مطرح نيست.

استفاده از ابزار تحريم عليه ايران برای واداشتن اين کشور به محدود ساختن فعاليت اتمی يکی از محورهای عمده اختلاف روسيه و چين با ديگر اعضای شورای امنيت است.

 
 
متکی و سولانااز ديگر رسانه ها
روزنامه واشنگتن پست: پيشنهادهای اتمی به ايران حاوی حق غنی سازی اورانيوم است
 
 
تاسيسات اتمی ايران'عرف ديپلماتيک'
آمريکا جزئيات پيشنهادها به ايران را فاش نمی کند تا تهران فرصت تصميم گيری داشته باشد
 
 
کاندوليزا رايستحليل
چگونه جنگ در عراق رويکرد آمريکا نسبت به ايران را عوض کرده است
 
 
فرار سرمایه و بحران هسته ای از دیگر رسانه ها
گزارش واشنگتن تایمز از روند صعودی فرار سرمایه از ایران
 
 
بستهبسته سربسته
پيشنهاد آخر قدرت های جهان و تصميم سرنوشت ساز برای ايران
 
 
مطالب مرتبط
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران