BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 13:51 گرينويچ - پنج شنبه 08 ژوئن 2006
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
احمدی نژاد: مذاکره می کنيم، اما نه درباره سرنوشت و حقوق مسلم خود
 
اجتماع مردم قزوين در جريان سفر محمود احمدی نژاد
محمود احمدی نژاد، در جمع هزاران تن در قزوين هشدار داد که تهديدها موجب خواهد شد کوچک ترين فضايی برای مذاکره باقی نماند
محمود احمدی نژاد، رييس جمهوری اسلامی ايران بار ديگر ضمن اشاره به آمادگی ايران برای مذاکره و گفت وگو تاکيد کرده که اين کشور، هرگز درباره "حقوق مسلم و قطعی ملت" با هيچ کس مذاکره نخواهد کرد.

آقای احمدی نژاد، روز پنج شنبه، 8 ژوئن، در چهاردهمين سفر استانی خود در جمع مردم شهر قزوين گفت ملت ايران اهل گفت وگو و مذاكره است و برهمين اساس درباره مسايل بين‌المللی و دغدغه‌های مشترک كشورها و رفع سوء تفاهم ‌ها از فضای بين ‌المللی گفت وگو می كند.

وی افزود:" اينكه عده ‌ای بخواهند درخصوص سرنوشت مردم كشورمان مذاكره كنند، سخت در اشتباه هستند و بدانند مذاكره بايد در فضای عادلانه و برابر انجام شود."

آقای احمدی نژاد گفت:" اگر كشورهای قدرتمند و زورگو خيال می ‌كنند كه با تهديد و به زعم خودشان نگه داشتن چماق بالای سر ملت ايران، بگويند مذاكره، ملت ايران مذاكره می‌ كند، ملت ايران مذاكره را رد خواهد كرد و كوچک ترين فضايی برای مذاكره باقی نخواهد ماند."

اظهارات محمود احمدی نژاد، تازه ترين موضع گيری رهبران جمهوری اسلامی در قبال پيشنهاد مشروط آمريکا برای مذاکره با ايران، پس از ارايه مجموعه مشوق های جديد سه کشور اروپايی به اين کشور است.

آمريکا، پيشتر اعلام کرده بود در صورتی که جمهوری اسلامی، برنامه های هسته ای خود و از جمله فرآيند غنی سازی اورانيوم را به حالت تعليق درآورد، آماده حضور در مذاکرات سه کشور اروپايی با ايران است.

رهبران جمهوری اسلامی، اگرچه از اصل انجام مذاکره استقبال کرده اند، اما در عين حال گفته اند که مذاکرات بايد بدون هيچ پيش شرط، عادلانه و به دور از تبعيض باشد.

محمود احمدی نژاد، در سخنان روز پنج شنبه خود در همين زمينه گفت:" وقت آن رسيده است كه برخی از كشورهای غربی دست به انتخاب بزرگ بزنند و درمقابل يک انتخاب تاريخی به فرهنگ عدالت گردن بنهند و از موضع زورگويی پايين بيايند و همراه ملت ‌ها در جهت صلح و امنيت جهانی تلاش كنند."

وی افزود:" در غيراين صورت با سيلی محكم ملت‌ های به پاخاسته و آزاده جهان روبه رو خواهند شد كه در اين صورت بايد عرصه جهانی را ترک كنند و به گوشه‌های انزوا بغلتند."

رييس جمهوری اسلامی گفت:"مطمئن هستم ملت ايران در مسير عزت خواهد ايستاد و دشمنان بدانند كه چه اخم كنيد و در كنار ملت باشيد يا نباشيد، ملت ايران از مسير دسترسی به فن آوری ‌های پيشرفته عقب نشينی نخواهد كرد."

مقاومت و عقب نشينی

از سوی ديگر، منوچهر متکی، وزير امور خارجه ايران، با اشاره به سفر خاوير سولانا، مسئول سياست خارجی اتحاديه اروپا و ارايه پيشنهادی جديد اروپايی ها گفت اتحاد و همدلی مردم و مقاومت جمهوری اسلامی در پرونده هسته ای، باعث عقب نشينی غربی ‌ها شد.

آقای متکی، چهارشنبه شب به تلويزيون ايران گفت:"رويكرد جديد و جدی ايران به حقوق حقه خود موجب شد تا پرونده هسته‌ای ايران از بين راه شورای امنيت برگردد و اروپايی ‌ها پيشنهادهای جديدی ارائه كنند.".

وی به ماهيت اين پيشنهادها اشاره ای نکرد و گفت:"محتويات بسته اروپايی ‌ها در زمان مناسب به آگاهی مردم خواهد رسيد."

آقای متکی مسايل مطرح شده در رسانه‌های غربی در مورد محتويات مجموعه ارايه شده از سوی سه کشور اروپايی را براساس حدس و گمان دانست و گفت طرفين مقيد به عدم انتشار پيشنهادها شده‌اند و مطالب رسانه‌ها فقط بر اساس حدس و گمان است.

رايزنی ايران و چين

در همين حال، عباس عراقچی، معاون حقوقی وامور بين الملل وزارت امور خارجه ايران که به چين سفر کرده است، در ديدار با لی جائو شينگ وزير امور خارجه و ديگر مقامات چينی ديدار و درباره پرونده هسته ای ايران و پيشنهاد گروه ‪ ۵+۱‬ برای حل اين مساله گفت وگو كرده است.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی، ايرنا، آقای عراقچی، ديدارهای روز پنج شنبه خود را سازنده و خوب توصيف کرده و گفته است اين مذاکرات در فضای مثبتی انجام شد.

به گفته وی، در جريان اين ديدارها، مقامات چينی بار ديگر تاکيد کرده اند که سياست چين در قبال پرونده هسته ای ايران، حل و فصل مسالمت آميز مناقشه موجود از راه های ديپلماتيک و سياسی است.

وی پس از سفر يک روزه خود به چين، اين کشور را به قصد ژاپن ترک خواهد کرد.

در همين حال، وزير امور خارجه چين و خاوير سولانا، مسئول سياست خارجی اتحاديه اروپا، چهارشنبه شب در تماسی تلفنی آخرين تحولات مربوط به پرونده هسته ای ايران را مورد بررسی قرار دادند.

آقای سولانا، پس از سفر به ايران و ارايه پيشنهاد گروه 1+5، در تماس ها و ديدارهايی با مقامات اين کشورها، آنان را در جريان مذاکرات خود با مقامات جمهوری اسلامی قرار داد.

 
 
متکی و سولانااز ديگر رسانه ها
روزنامه واشنگتن پست: پيشنهادهای اتمی به ايران حاوی حق غنی سازی اورانيوم است
 
 
تاسيسات اتمی ايران'عرف ديپلماتيک'
آمريکا جزئيات پيشنهادها به ايران را فاش نمی کند تا تهران فرصت تصميم گيری داشته باشد
 
 
کاندوليزا رايستحليل
چگونه جنگ در عراق رويکرد آمريکا نسبت به ايران را عوض کرده است
 
 
فرار سرمایه و بحران هسته ای از دیگر رسانه ها
گزارش واشنگتن تایمز از روند صعودی فرار سرمایه از ایران
 
 
بستهبسته سربسته
پيشنهاد آخر قدرت های جهان و تصميم سرنوشت ساز برای ايران
 
 
مطالب مرتبط
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران