BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 12:18 گرينويچ - يکشنبه 11 ژوئن 2006
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
تازه ترين رايزنی ها و مواضع هسته ای ايران
 
علی لاريجانی
در پی سفر علی لاريجانی به مصر، وزير امور خارجه عربستان راهی تهران می شود و محمود احمدی نژاد نيز به چين سفر خواهد کرد
علی لاريجانی، دبير شورای عالی امنيت ملی ايران که به مصر سفر کرده است، در ديدارهای جداگانه ای با حسنی مبارک رييس جمهوری و احمد ابواغيظ وزير امور خارجه مصر و نيز عمر موسی، دبير کل اتحاديه عرب، پرونده هسته ای جمهوری اسلامی را مورد بحث و بررسی قرار داده است.

ديدار علی لاريجانی با حسنی مبارک، نخستين ديدار رييس جمهوری مصر با يک مقام بلندپايه ايرانی پس از پيروزی محمود احمدی نژاد در نهمين دوره انتخابات رياست جمهوری محسوب می شود.

وزارت امور خارجه مصر، با انتشار بيانيه ای در رابطه با اين سفر، اعلام کرد در جريان ديدار علی لاريجانی از مصر، آخرين تحولات پرونده هسته ای ايران به ويژه پيشنهادهای اخير گروه 1+5 مورد بررسی قرار گرفته است.

اين پيشنهادها، که از سوی آلمان، بريتانيا و فرانسه تهيه شده و از حمايت آمريکا، روسيه و چين برخوردار است، هفته گذشته به طور رسمی توسط خاوير سولانا، مسئول سياست خارجی اتحاديه اروپا تحويل رهبران جمهوری اسلامی شد.

آقای لاريجانی همچنين پس از ديدار با عمرو موسی، دبير کل اتحاديه عرب در اظهاراتی که از شبکه تلويزيونی الجزيره پخش شد، گفت برنامه‌ هسته‌ ای ايران نه تنها خطرناک نيست، بلكه به كشورهای عربی و اسلامی نيز كمک می ‌كند.

وی افزود توفيق ايران در دستيابی به دانش هسته‌ ای، توفيق كشورهای عربی نيز به شمار می ‌رود و تناقضی در اين ميان وجود ندارد.

آقای لاريجانی همچنين در خصوص مجموعه پيشنهادهای ارايه شده به ايران گفت:"ما پيشنهادهای را بررسی می ‌كنيم. نكات مثبتی در آن بوده، البته اشكالاتی هم وجود دارد. من در رسانه‌ها چند مساله را مشاهده كرده‌ام كه لازم است نكات درست آن را اعلام كنم.".

دبير شورای عالی امنيت ملی افزود:"ابتدا گفته شده كه مسئول سياست خارجی اتحاديه‌ اروپا در پيشنهادهايی كه به تهران تسليم كرده، مشوق‌ها و تنبيهاتی را لحاظ كرده است كه اين درست نيست. چيزی كه به ما دادند، طرحی درباره‌ تعامل مثبت با ايران است و تنبيهاتی در آن ذكر نشده است. دوم اينكه گفته می ‌شود ضرب ‌الاجلی برای ايران تعيين شده است كه اين هم درست نيست. نكته بعدی، تعيين پيش‌ شرط برای ايران بوده است، ما همواره از مذاكرات سازنده و بدون پيش‌ شرط استقبال می ‌كنيم."

اين درحالی است که پيشتر گفته شده بود احتمالا ايران تا اواسط ماه آينده ميلادی فرصت دارد که به مجموعه پيشنهادی پاسخ دهد.

ابتکار عمل دست ماست

در همين حال، حميد رضا آصفی سخنگوی وزارت امور خارجه ايران نيز روز يکشنبه با تاکيد بر اينکه ضرب الاجلی به ايران برای پاسخگويی به پيشنهاد 1+5 به ايران داده نشده، گفت:"در بحث هسته ای، ابتکار عمل دست ماست."

حميد رضا آصفی، سخنگوی وزارت امور خارجه ايران
آقای آصفی در گفت و گو با خبرنگاران حاضر نشد جزييات مجموعه پيشنهادی ارايه شده به ايران را اعلام کند

آقای آصفی در جمع خبرنگاران برخی اخبار منتشر شده مبنی بر تعيين ضرب‌ الاجلی برای ايران در خصوص پاسخگويی به پيشنهاد كشورهای موسوم به 1+5 به ايران افزود:"ضرب‌ الاجلی به ايران داده نشده و طبيعی است كه هر گاه ما پيشنهادهايمان را آماده كنيم پاسخ آن را خواهيم داد."

وی با خودداری از پاسخ به پرسش های متعدد خبرنگاران در مورد محتوای مجموعه پيشنهادی، گفت:" ما تا زمانی كه به وقت احتياج باشد از آن استفاده می ‌كنيم، ضمن آنكه جمهوری اسلامی در پی طولانی کردن اين موضوع نيست و به هيچ وجه هم در پی خريد وقت يا زمان نيست."

وی همچنين درباره تازه ترين گزارش آژانس بين المللی انرژی اتمی درباره فعاليت های هسته ای ايران را تازه ندانست و گفت ارايه اين گونه گزارش ها پيش از برگزاری نشست شورای حکام کاملا مرسوم است.

وی درباره اين موضوع که در گزارش آژانس به يافتن برخی آلودگی های جديد در تاسيسات هسته ای ايران اشاره شده، گفت:" يک بار برای هميشه روشن شد كه منشا آلودگی ‌ها در ايران، خارجی و نه داخلی بوده است و اين مسايل مهم نيست و نكته اين است كه همچنان گفت وگوها را ادامه می ‌دهيم."

هفته پرتحرک

آقای آصفی در نشست خبری خود در عين حال هفته جاری را هفته ای پر تحرک در عرصه سياست خارجی و ديپلماسی جمهوری اسلامی دانست و از سفر محمود احمدی نژاد، رييس جمهوری به چين برای شرکت در نشست شانگهای خبر داد.

وی همچنين گفت سعود الفيصل، وزير امور خارجه عربستان، روز دوشنبه 12 ژوئن برای ديدار و مذاکره با مقامات جمهوری اسلامی وارد ايران خواهد شد.

پيروزی برای ايران

از سوی ديگر، غلامعلی حدادعادل، رييس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اينکه اکنون همه منتظر واکنش ايران به پيشنهادهای گروه 1+5 هستند، گفت: "ما اصولا از اينكه اروپا به مذاكره بازگشته استقبال می ‌كنيم و برقراری مجدد مذاكره و ايجاد فضای مذاكره را يک پيروزی می ‌دانيم. در درجه اول پيروزی برای ايران، از آن جهت كه معلوم شده است با ايران با زبان تهديد نمی ‌شود صحبت كرد. همين كه زبان تهديد را كنار گذاشته ‌اند، امری مثبت است."

وی گفت:" همواره گفته‌ايم ما حرف منطق داريم، آماده مذاكره و علاقه مند به صلح، تفاهم و گفت ‌وگو هستيم اما تأكيد می ‌كنيم كه مذاكره به اين معنا نيست كه يک بسته دربسته‌ای از طرف مقابل دريافت شود و توقع داشته باشند كه هرچه در آن است را بپذيريم."

 
 
مجله اکونوميستاز ديگر رسانه ها
هفته نامه اکونوميست بحران هسته ای و تهديد ايران به قطع جريان نفت را بررسی می کند
 
 
جادهپذيرش يا رد؟
ايران در برابر پيشنهاد جهانی کدام راه را بر می گزيند؟
 
 
بستهبسته سربسته
پيشنهاد آخر قدرت های جهان و تصميم سرنوشت ساز برای ايران
 
 
حسنی مبارکسياسی
ديدار خاتمی و مبارک، واکنش ها و اثرات آن
 
 
مطالب مرتبط
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران