BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 02:14 گرينويچ - سه شنبه 13 ژوئن 2006
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
برادعی: ايران به برخی سئوالات پاسخ نداده است
 
غلامحسين الهام
محمد البرادعی نسبت به حل بحران هسته ای ايران از راههای ديپلماتيک ابراز اميدواری کرد
مديرکل آژانس بين المللی انرژی اتمی از وجود مسايل حل نشده در مورد برنامه های هسته ای ايران سخن گفته و مقامات ايرانی ضمن ادامه تلاش برای تاثيرگذاری بر اعضای شورا، بر حق غنی سازی اورانيوم تاکيد نهاده اند.

روز دوشنبه، 12 ژوئن، محمد البرادعی، مدير کل آژانس بين المللی انرژی اتمی، در گزارش خود به اجلاس فصلی شورای حکام آژانس که در شهر وين آغاز به کار کرده، گفت که ايران هنوز برخی مسايلی را که در باره برنامه هسته ای اين کشور وجود دارد حل و فصل نکرده است.

آقای البرادعی، که در جلسه افتتاحيه شورای حکام سخن می گفت، در عين حال ابراز اميدواری کرد که بحران هسته ای جمهوری اسلامی از طريق مذاکره حل شود.

وی گفت "اطمينان دارم که پيشرفت (در زمينه حل بحران هسته ای ايران) از طريق مذاکرات ديپلماتيک ميسر خواهد بود."

مديرکل آژانس بين المللی از تلاش پنج کشور عضو دايم شورای امنيت و آلمان، موسوم به گروه 1+5 برای حل اين بحران ستايش به عمل آورد.

اجلاس جاری شورای حکام تا روز جمعه روز 14 ژوئن ادامه خواهد داشت و دستور کار آن شامل بررسی گزارش سالانه مديرکل آژانس و مسايل مربوط به همکاری فنی کشورهای عضو در زمينه های مختلف است اما در حاليکه هنوز پاسخ ايران به پيشنهادهای 1+5 دريافت نشده، انتظار نمی رود قطعنامه ای در اين مورد صادر شود.

تاکيد دوباره ايران بر غنی سازی

همزمان، ايران مجددا بر حق خود در غنی سازی اورانيوم تاکيد نهاده است.

روز دوشنبه، غلامحسين الهام، سخنگوی دولت ايران در نشست هفتگی خود با رسانه ها، پيشنهادهای اروپاييان برای حل بحران هسته ای جمهوری اسلامی را گامی به جلو توصيف کرد و در عين حال گفت که اين کشور در مورد حقوق مسلم خود مذاکره نمی کند.

غلامحسين الهام
الهام غنی سازی را حق ايران دانسته است

هفته گذشته خاوير سولانا، مسئول سياست خارجی اتحاديه اروپا، در سفر به تهران مجموعه پيشنهادهايی را که به تاييد وزيران خارجه پنج کشور عضو دايم شورای امنيت و آلمان رسيده بود به مقامات ايرانی تسليم کرد.

محتوای طرح پيشنهادی انتشار نيافته اما آقای الهام گفت "درباره بسته پيشنهادی اروپايی ها در حال بررسی هستيم و بعد از کار کارشناسی و بررسی های دقيق، جامع و کامل در اين خصوص اظهار نظر می شود."

به گزارش خبرگزاری دولتی ايران - ايرنا - آقای الهام در مورد برنامه غنی سازی اورانيوم گفت مواضع دولت در باره مساله چرخه سوخت هسته ای بارها به صراحت اعلام شده و افزود "در باره حقوق مسلم، قانونی و شناخته شده بين المللی خود با کسی مذاکره نمی کنيم اما در باره همه مسايل جهانی و دغدغه های مشترک آماده مذاکره هستيم.

شورای حکام آژانس بين المللی انرژی اتمی در قطعنامه های اخير خود از جمهوری اسلامی خواسته بود تمامی فعاليت های مرتبط با غنی سازی اورانيوم را به حالت تعليق در آورد و همين خواسته در بيانيه شورای امنيت شورای امنيت سازمان ملل تکرار شده است.

موضع ايران و اجلاس شورای حکام

در مقابل، جمهوری اسلامی تا کنون بر ادامه غنی سازی اورانيوم برای تهيه سوخت مورد استفاده در نيروگاه های هسته ای تاکيد نهاده و آن را از حقوق خود در چارچوب پيمان منع گسترش جنگ افزارهای هسته ای - ان پی تی - دانسته است.

بر اساس اين پيمان، به استثنای پنج کشور عضو دايم شورای امنيت، ساير کشورها از دستيابی به تسليحات اتمی نع شده اند اما حق استفاده از انرژی هسته ای زير نظارت آژانس بين المللی انرژی اتمی و دريافت کمک فنی در اين زمينه برای آنان محفوظ است.

کشورهای عضو شورای حکام
آرژانتين، آفريقای جنوبی، آلمان، استراليا، اسلواکی، اسلوانی، الجزاير، اکوادور، اندونزی، ايالات متحده، برزيل، بريتانيا، بلاروس، بلژيک، پرتغال، چين، روسيه، ژاپن، سريلانکا، سنگاپور، سوئد، سوريه، فرانسه، غنا، ليبی، کانادا، کره جنوبی، کلمبيا، کوبا، مصر، نروژ، ونزوئلا، هند، يونان، يمن

کشورهای غربی دولت جمهوری اسلامی را متهم کرده اند که حدود دو دهه برنامه های هسته ای خود را بدون آگاه ساختن آژانس بين المللی ادامه می داد و در نتيجه، نسبت به غير نظامی بودن اهداف برنامه های هسته ای جمهوری اسلامی ابراز ترديد کرده اند.

سی و پنج کشور عضو شورای حکام آژانس بين المللی انرژی اتمی هر سال پنج بار جلسه فصلی برگزار می کنند و قبل از جلسه جاری، که روز دوشنبه آغاز به کار می کند، مديرکل آژانس گزارش خود در باره برنامه های هسته ای ايران را در ميان اعضای شورا توزيع کرد.

متن اين گزارش هنوز انتشار نيافته اما علی اصغر سلطانيه، نماينده جمهوری اسلامی در آژانس بين المللی، گفته است که مديرکل آژانس در اين گزارش کوتاه، روند اقدامات در ماه های اخير را تشريح کرده است.

به گزارش ايرنا، آقای سلطانيه همچنين گفت که "در اجلاس جاری شورای حکام، متن قطعنامه اعضای جنبش غيرمتعهدها در حمايت از برنامه های هسته ای ايران که اخيرا در مالزی مورد تصويب قرار گرفت از سوی سفير اين کشور قرائت خواهد شد."

تماسهای جمهوری اسلامی

در روزهای اخير، جمهوری اسلامی به تلاش های گسترده ای برای تشريح ديدگاه های هسته ای خود مبادرت ورزيده است.

از جمله، علی لاريجانی، دبير شورای امنيت ملی و سرپرست مذاکرات هسته ای جمهوری اسلامی، در ملاقات با مقامات مصری و اتحاديه عرب در مورد برنامه های هسته ای ايران با آنان گفتگو کرده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجويان ايران - ايسنا - آقای لاريجانی پس از ملاقات با حسنی مبارک، رييس جمهوری مصر، و عمرو موسی، دبيرکل اتحاديه عرب، گفت که جمهوری اسلامی خواستار آن است که هر مذاکره ای در آينده بدون پيش شرط باشد.

لاريجانی و عمرو موسی
لاريجانی (چپ) برنامه هسته ای ايران را برای عمرو موسی تشريح کرد

آقای لاريجانی در مورد پيشنهادهای ارايه شده توسط خاوير سولانا گفت که در اين پيشنهادها، ساخت يک رآکتور هسته ای برای ايران و موارد مثبت ديگری ذکر شده اما افزود که مساله مهم غنی سازی اورانيوم همچنان مبهم مانده است.

دبير شورای امنيت ملی ايران روز دوشنبه برای گفتگو با مقامات الجزاير عازم آن کشور شد در حاليکه مصر و الجزاير از اعضای کنونی شورای حکام آژانس بين المللی انرژی اتمی و همچنين عضو سازمان کشورهای غيرمتعهد هستند.

در خبری ديگر، امير سعود الفيصل، وزير خارجه عربستان سعودی نيز که روز دوشنبه برای ديداری يک روزه وارد تهران شده، در باره برنامه هسته ای ايران اظهار نظر کرده است.

به گزارش خبرگزاری ايرنا، وزير خارجه سعودی گفت که ايران با آگاهی از مسئوليت های منطقه ای و بين المللی خود تاکيد کرده که به دنبال سلاح هسته ای نيست و افزود که به اعتقاد وی، استفاده از انرژی هسته ای حق مسلم ايران است.

 
 
کار در تاسيسات هسته ای ايرانهسته ای
آیا آمریکا حاضر به پذیرش غنی سازی اورانیم در ایران خواهد شد؟
 
 
پرچم کشورهای اتحاديه اروپااتحاديه اروپا و ايران
متن بيانيه وزيران خارجه اتحاديه اروپا در مورد بحران هسته ای و وضعيت حقوق بشر در ايران
 
 
آرم سازمان مللبيانيه
متن بيانيه شورای امنيت در مورد برنامه هسته ای ايران
 
 
اتمیپرونده اتمی ايران
مجموعه ای از خبر، گزارش و تحليل درباره مناقشه هسته ای ايران
 
 
مطالب مرتبط
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران