BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 16:56 گرينويچ - پنج شنبه 15 ژوئن 2006
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
پوتين: ايران بزودی طرح خود را برای مذاکرات اتمی عرضه می کند
 
پوتين و احمدی نژاد
بنابر گزارشها، مدت زمانی که به خبرنگاران اجازه داده شد در ديدار پوتين و احمدی نژاد حضور داشته باشند بيش از حد معمول بود
در حاشيه نشست سران سازمان همکاری شانگهای که در کشور چين برقرار است، محمود احمدی نژاد و ولاديمير پوتين، رئيسان جمهور ايران و روسيه برای نخستين بار با يکديگر ديدار و درباره مسئله اتمی ايران به گفتگو پرداختند.

آقای پوتين پيش از آنکه با رئيس جمهور چين که ميزبان اجلاس شانگهای است ديدار کند ديداری با آقای احمدی نژاد داشت که بنابر آنچه در گزارشها آمده، مدت زمانی که به خبرنگاران اجازه داده شد در اين ديدار حضور داشته باشند بيش از حد معمول بود.

رئيس جمهور روسيه طی اين ديدار در حضور خبرنگاران گفت که همه کشورهای جهان، از جمله ايران را مستحق دنبال کردن طرحهای خود برای دستيابی به فناوری پيشرفته و کاربرد اين فناوری برای توسعه خود می داند اما به شرطی که اين طرحها هيچ نگرانی برای جامعه جهانی از لحاظ گسترش جنگ افزارهای اتمی ايجاد نکند.

وی پس از آنکه با رئيس جمهور چين نيز ديدار و گفتگو کرد با خبرنگاران در مورد نتايج ديدارش با محمود احمدی نژاد سخن گفت و اعلام کرد که از نظر او، ايران برای تلاش جامعه جهانی برای پايان بخشيدن به مسئله اتمی خود ارزش قائل است، آماده است گفتگو برای حل اين مسئله را از سر بگيرد و بزودی برنامه ای زمانبندی شده همراه با پيشنهادهايی برای از سرگيری اين گفتگوها ارائه خواهد داد.

سازمان همکاری شانگهای که ديدار رئيسان جمهور ايران و روسيه در حاشيه نشست سران آن صورت گرفته، نهادی بين المللی است که روسيه و پنج دولت آسيای ميانه با هدف گسترش همکاری نظامی و اقتصادی ميان يکديگر تشکيل داده اند.

اين سازمان در غرب و آمريکا مورد انتقاد قرار دارد و بسياری در غرب به آن به عنوان سازمانی متشکل از دولتهای غيردموکراتيک و ناقض حقوق بشر می نگرند که برای به چالش کشيدن نفوذ ايالات متحده در قاره آسيا تشکيل شده است.

رئيس جمهور ايران به عنوان مهمان ناظر در نشست سه روزه سران سازمان همکاری شانگهای حضور دارد و برخی ناظران اعتقاد دارند حضور وی تمام نشست را تحت الشعاع قرار داده و طرح مسئله هسته ای ايران در حاشيه نشست، بيش از محورهای بحث اصلی نشست جلب توجه می کند.

 ايران برای تلاش جامعه جهانی برای پايان بخشيدن به مسئله اتمی خود ارزش قائل است، آماده است گفتگو برای حل اين مسئله را از سر بگيرد
 
ولاديمير پوتين

ولاديمير پوتين رئيس جمهور روسيه به عنوان شرکت کننده و هو جين تائو رئيس جمهور چين به عنوان ميزبان در نشست سران سازمان همکاری شانگهای حضور دارند و بدين ترتيب اجلاس شانگهای موقعيتی استثنايی برای رئيس جمهور ايران فراهم آورده تا بتواند مستقيماً با رهبران روسيه و چين که اهميتی اساسی در پرونده هسته ای ايران دارند برای تصميم گيری در قبال بسته پيشنهادی غرب به رايزنی بپردازد.

روسيه و چين به عنوان دو عضو دائم شورای امنيت سازمان ملل متحد، کشورهايی اند که ايران به حمايت از آنان چشم دوخته است تا با نقشی که در شورای امنيت دارند و با برخورداری از حق وتوی تصميم گيريهای اين شورا مانع از آن شوند که آمريکا و متحدان غربی اش فشار بر ايران را افزايش دهند و قطعنامه ای برای تحريم اقتصادی يا حمله نظامی به ايران از تصويب شورای امنيت بگذرانند.

روسيه و چين که دادوستد گسترده تجاری و نظامی با ايران دارند تاکنون با هرگونه تصميمی در شورای امنيت که لحن تهديدآميز در قبال ايران داشته باشد مخالفت ورزيده اند اما هر دوی اين کشورها با ديگر اعضای شورای امنيت و همچنين آلمان بر سر مجموعه امتيازاتی به توافق رسيده اند که به ايران پيشنهاد شده است تا در قبال دريافت آنها، برنامه غنی سازی اورانيوم را به حال تعليق در آورد.

محتوای اين امتيازها که به بسته پيشنهادی اروپا معروف شده، هنوز رسماً مشخص نيست اما آن گونه که از اظهارنظرهای برخی مقامهای ايرانی و اروپايی بر می آيد، مسائلی همچون سرمايه گذاری در صنعت نفت و گاز ايران، فروش هواپيماهای مسافربری ايرباس و قطعات هواپيماهای بوئينگ به اين کشور و احتمالاً تضمينهای امنيتی در آن مطرح شده است.

ايرانيها که سال گذشته پيشنهادهای مشابهی را رد کردند اين بار از اين پيشنهادها استقبال کرده اند.

هرچند مقامهای ايرانی واکنشهای متفاوتی نسبت به پيشنهادها داده اند اما هنوز موافقت يا مخالفت رسمی ايران با اين پيشنهادها اعلام نشده است.

آن گونه که مقامات اروپايی و آمريکايی گفته اند، ايران تا هنگام اجلاس سران هشت کشور بزرگ صنعتی جهان در ماه آينده وقت دارد تا موافقت يا مخالفت خود را با بسته پيشنهادی ابراز کند.

'فضای آرام'

در حالی که رئيس جمهور ايران در شانگهای سرگرم رايزنی برای حل مسئله هسته ای کشورش است، شورای حکام آژانس بين المللی انرژی اتمی نشست فصلی خود را پشت سر می گذارد.

اين شورا پيشتر ايران را به عنوان متخلف نسبت به تعهدات هسته ای اش به شورای امنيت سازمان ملل متحد معرفی کرده بود اما اين بار نماينده ايران در آژانس بين المللی انرژی اتمی گفته که فضای کلی شورا نسبت به ايران آرامتر است.

علی اصغر سلطانيه، نماينده ايران در مقر آژانس بين المللی انرژی اتمی در حاشيه نشست شورای حکام آژانس به خبرگزاری جمهوری اسلامی گفته که کشورهای مختلف از تحولات اخير در قبال مسئله اتمی ايران استقبال کرده و بخصوص کشورهای عضو جنبش عدم تعهد، طرفين را به مذاکره و گفتگو ترغيب کرده اند.

به گفته وی، تحول بسيار مهم در نشست جاری شورای حکام اين بوده که بيانيه وزيران خارجه جنبش عدم‌ تعهد در حمايت از فعاليت اتمی ايران "بدون هيچ کم و کاستی" در نشست قرائت شده و نمايندگان بسياری از دولتهای عضو آژانس معتقدند که "فضای آرامی" که ايجاد شده کمک‌می ‌کند تا طرفين در محيطی بدون تنش بتوانند راه ‌حل ديپلماتيک مناسبی برای مسئله اتمی ايران پيدا کنند.

 
 
بستهبسته ايرانی در برابر بسته بين‌المللی
جمهوری اسلامی تجربه قطعنامه ۵۹۸ را تکرار می‌کند؟
 
 
تاسيسات هسته ای ايرانسياست هسته ای
مناقشه هسته ای و اظهارات الهام: بازگشت به نقطه اول؟
 
 
مجله اکونوميستاز ديگر رسانه ها
هفته نامه اکونوميست بحران هسته ای و تهديد ايران به قطع جريان نفت را بررسی می کند
 
 
کار در تاسيسات هسته ای ايرانهسته ای
آیا آمریکا حاضر به پذیرش غنی سازی اورانیم در ایران خواهد شد؟
 
 
جادهپذيرش يا رد؟
ايران در برابر پيشنهاد جهانی کدام راه را بر می گزيند؟
 
 
مطالب مرتبط
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران