BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 09:21 گرينويچ - دوشنبه 21 اوت 2006 - 30 مرداد 1385
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
ژاپن با تحريم نفتی ايران مخالف است
 
روزنامه يوميوری
به نوشته يوميوری وضع تحريمهای بين المللی عليه ايران اجتناب ناپذير است
در صورت تصميم شورای امنيت سازمان ملل متحد در وضع تنبيه های بين المللی عليه جمهوری اسلامی، ژاپن خواستار معافيت صادرات نفت ايران از تحريم های اقتصادی خواهد شد.

روزنامه ژاپنی يوميوری در شماره خود در روز دوشنبه، 21 اوت، نوشته است که دولت اين کشور در نظر دارد پيشنهاد کند که در وضع تنبيه های بين المللی در ارتباط با پرونده هسته ای ايران، تحريم های اقتصادی در مرحله اول شامل صادرات نفت ايران نشود.

دولت ايران وعده داده است پاسخ رسمی خود به بسته پيشنهادی گروه 1+5 - اعضای دايم شورای امنيت شامل آمريکا، روسيه، بريتانيا، فرانسه و چين به علاوه آلمان - را تا آخر مرداد ماه، 22 اوت، تسليم مقامات اتحاديه اروپا کند.

اين پيشنهادها، شامل برخی امتيازات اقتصادی و فنی در برابر تعليق برنامه غنی سازی اورانيوم در ايران است که با هدف جلوگيری از تصميم شورای امنيت در وضع تنبيه های اقتصادی عليه جمهوری اسلامی تدوين و در ماه ژوئن سال جاری تسليم ايران شد.

شورای امنيت با صدور قطعنامه ای از ايران خواسته است تا آخر ماه اوت سال جاری فعاليت خود در زمينه غنی سازی اورانيوم را متوقف کند و احتمال دارد در صورت رد اين درخواست توسط ايران، اين کشور با تنبيه های بين المللی مواجه شود که احتمالا شامل برخی تحريم های اقتصادی نيز خواهد بود.

روزنامه يوميوری به نقل از يک منبع آگاه در دولت ژاپن می نويسد که دولت اين کشور از جامعه بين المللی خواهد خواست تا تحريم عليه ايران به صورت مرحله ای به اجرا در آيد و به محض تصميم ايران به توقف غنی سازی اورانيوم، اين تحريم ها لغو شود.

 دولت (ژاپن) اميدوار است جامعه جهانی در اعمال تحريم عليه ايران متحد باشد زيرا اگر اقدامات تنبيهی توسط چند کشور به اجرا در آيد اما ساير کشورها از اجرای آن خودداری کنند چنين اقدامی صرفا هياهويی بدون تاثير عملی خواهد بود
 
روزنامه يوميوری

يوميوری می نويسد که يکی از معاونان ارشد وزارت خارجه ژاپن در ملاقات با مديرکل آژانس پيشنهاد اين کشور را با وی در ميان گذاشته است.

به نوشته اين روزنامه ژاپنی، شورای امنيت از ايران خواسته است تا آخر ماه اوت، گزارشی در مورد اجرای خواست شورا را به مديرکل آژانس بين المللی انرژی اتمی تسليم کند.

روزنامه ژاپنی در عين حال از قول اين منبع آگاه می نويسد که "دولت (ژاپن) اميدوار است جامعه جهانی در اعمال تحريم عليه ايران متحد باشد زيرا اگر اقدامات تنبيهی توسط چند کشور به اجرا در آيد اما ساير کشورها از اجرای آن خودداری کنند چنين اقدامی صرفا هياهويی بدون تاثير عملی خواهد بود."

ژاپن و نفت ايران

ژاپن تقريبا تمامی نفت خود را از خارج وارد می کند و کشورهای صادرکننده نفت در حوزه خليج فارس تامين کنندگان اصلی نيازهای نفتی اين کشور هستند.

عربستان سعودی، امارات متحده عربی و ايران بخش اعظم نيازهای نفتی ژاپن را تامين می کنند و صادرات نفت ايران به ژاپن - که عمدتا از نوع نفت سنگين است - در ماه مه سال جاری به حدود 14 درصد از کل واردات نفتی ژاپن می رسيد.

روزنامه يوميوری می افزايد که به اعتقاد دولت ژاپن، وضع تحريم های اقتصادی عليه ايران اجتناب ناپذير است اما منع صادرات نفتی ايران ضربه ای سنگين به اقتصاد جهانی و اقتصاد ايران وارد خواهد کرد.

بورس ژاپن
اقتصاد ژاپن تقريبا به طور کامل به نفت وارداتی وابسته است

در نتيجه، دولت ژاپن پيشنهاد خواهد کرد که در مرحله اول، تحريم های مالی عليه ايران منظور شود و تنبيه های بين المللی فعلا شامل قطع خريد نفت از اين کشور نشود.

همچنين، به گفته يوميوری، دولت ژاپن علاوه بر عواقب تحريم نفتی ايران بر واردات خود، نگران آثار منفی چنين اقدامی برای امتيازات نفتی است که شرکت ژاپنی انپگس برای توسعه حوزه نفتی آزادگان در جنوب غربی ايران کسب کرده است.

منبع آگاه مورد استناد يوميوری همچنين گفته است که هدف از پيشنهاد لغو تحريم ها به محض اجرای مصوبه شورای امنيت توسط ايران محدود ماندن حدود اين تحريم ها و همچنين حفظ روابط دوستانه دولت ژاپن با جمهوری اسلامی است.

اين روزنامه می افزايد که در مقابل، برخی از مقامات و اعضای کنگره ايالات متحده خواستار آن شده اند که فعاليت های ژاپن در حوزه نفتی آزادگان به حالت تعليق در آيد و معتقدند که دولت در برابر ايران بيش از اندازه نرمش نشان می دهد.

در همين زمينه، خبرگزاری دولتی ايران - ايرنا - ضمن انعکاس گزارش يوميوری يادآور شده است که در سال 2004 نيز ژاپن با مقاومت در برابر فشار ايالات متحده قرارداد توسعه حوزه آزادگان به مبلغ 2 ميليارد دلار را امضا کرد.

با توجه به روند صعودی بهای نفت به دليل فشار تقاضا، برخی از ناظران احتمال تحريم نفتی ايران را زياد نمی دانند و دولت ايران نيز، با وجود هشدار در مورد بروز واکنش نسبت به چنين تحريم هايی، از قطع صادرات نفت خود به تلافی وضع تنبيهات بين المللی به صراحت سخن نگفته است.

اقتصاد ايران به شدت به درآمدهای نفتی وابسته است و عوايد ناشی از صادرات نفت خام سهم عمده ای را در بودجه سال جاری دولت به خود اختصاص داده است.

 
 
علامت سئوالآری يا نه؟
ابهام در پاسخ ايران به پيشنهاد بين المللی و سرگردانی افکار عمومی
 
 
پرچم کشورهای اتحاديه اروپااتحاديه اروپا و ايران
متن بيانيه وزيران خارجه اتحاديه اروپا در مورد بحران هسته ای و وضعيت حقوق بشر در ايران
 
 
پرچمهسته ای
متن مجموعه پيشنهادی اروپا به ايران
 
 
مطالب مرتبط
سايت های مرتبط
بی بی سی مسئول محتوای سايت های ديگر نيست
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران