BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 17:46 گرينويچ - پنج شنبه 24 اوت 2006 - 02 شهریور 1385
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
گفتگوی رئيسان جمهور ايران و رومانی درباره دکل نفتی
 
دکل نفتی
روزنامه اونيمنتول زيلی که از مهمترين روزنامه های رومانی به شمار می رود، اقدام ايران عليه دکل نفتی رومانيايی را نمايش قدرت ايران عليه کشوری دانسته که متحد سازمان پيمان آتلانتيک شمالی (ناتو) است
پس از آنکه اختلاف دو شرکت نفتی ايرانی با يک شرکت نفتی رومانيايی به دخالت پليس و مراجع قضائی و ديپلماتيک انجاميد، رئيسان جمهور دو کشور گفتگويی تلفنی با يکديگر انجام دادند.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی، اين گفتگوی تلفنی به ابتکار رئيس جمهور رومانی انجام شده و طی آن، محمود احمدی نژاد و ترايان باسسکو، بروز "برخی اختلافهای جزئی" ‌ميان شرکتهای تجاری را امری طبيعی دانسته و گفته اند که اين اختلافات "هيچ خللی به روابط خوب دو کشور وارد نخواهد کرد".

اين گفتگوی تلفنی يک روز پس از آن انجام گرفت که شرکت رومانيايی سرويچی پتروليره که در آبهای خليج فارس به حفاری چاههای نفت و گاز اشتغال دارد، اعلام کرد که نظاميان ايرانی به دکل نفتی شرکت آتش گشوده اند و سپس مأموران پليس ايران دکل را توقيف کرده، 27 خدمه آن را که بيست نفرشان رومانيايی و هفت نفرشان هندی بوده اند چندين ساعت در بازداشت نگاه داشته اند.

ايران حمله نظامی به دکل نفتی رومانيايی را تکذيب کرده و گزارش خبرگزاری رومانيايی روم پرس از گفتگوی تلفنی رئيسان جمهور ايران و رومانی حاکی از تأکيد آقای احمدی نژاد بر اين است که توقيف دکل رومانيايی، اختلافی تجاری بوده، نه اقدامی خصمانه عليه رومانی.

پيش از گفتگوی تلفنی محمود احمدی نژاد و ترايان باسسکو، دولت رومانی به دو تن از ديپلماتهای خود مأموريت داده بود با سفر به ايران، بررسی کنند که آيا نظاميان ايرانی پيش از توقيف دکل به آن شليک کرده اند يا نه.

برخی مقامات دولتی رومانی اعلام کرده بودند حمله به دکل نفتی ای که در مالکيت شرکتی رومانيايی قرار داشته باشد، همچون حمله به خاک رومانی است و اگر چنين حمله ای رخ داده باشد، مسئله ای نيست که بتوان بسادگی از کنار آن گذشت.

اما به گزارش خبرگزاری رومانيايی روم پرس، رئيسان جمهور ايران و رومانی در گفتگوی تلفنی خود با توجه به اطلاعات موجود توافق کرده اند که حادثه ای که برای دکل رومانيايی رخ داده، مسئله ای صرفاً تجاری بوده است.

گزارش اين خبرگزاری بيانگر اين است که گفتگوی تلفنی دو رئيس جمهور به منزله پايان يافتن مأموريت ديپلماتيهای رومانيايی در بررسی احتمال حمله نظامی ايران به دکل رومانيايی و فيصله يافتن موضوع است.

'نمايش قدرت در مقابل ناتو'

اما دو رئيس جمهور در حالی از حل و فصل اختلاف بر سر دکل نفتی سخن گفته اند که در رسانه های دو کشور مواضع تندتری در اين زمينه اتخاذ شده است.

يک روز پس از گفتگوی تلفنی دو رئيس جمهور، روزنامه اونيمنتول زيلی که از مهمترين روزنامه های رومانی به شمار می رود، اقدام ايران عليه دکل نفتی رومانيايی را نمايش قدرت ايران عليه کشوری دانسته که متحد سازمان پيمان آتلانتيک شمالی (ناتو) است.

در واکنش به چنين اظهارنطرهايی، سفارت ايران در رومانی طی بيانيه ای از انتشار آنچه اخبار يکسويه و خلاف واقع مبنی بر حمله نيروهای ايران به دکل نفتی رومانيايی خوانده ابراز تأسف کرده است.

اين در حالی است که در رسانه های ايرانی نيز به نوبه خود مواضع تندی در اين زمينه اتخاذ شده و سخنگوی وزارت خارجه ايران، مالک دکل نفتی رومانيايی را راهزن خطاب کرده است.

اختلاف تجاری

دکل نفتی مورد بحث که به شرکت رومانيايی سرويچی پتروليره متعلق است، اوريزونت (افق) نام دارد و در آبهای جزيره کيش مستقر بوده است.

اين دکل همراه با يکی ديگر از دکلهای شرکت سرويچی پتروليره به نام فورتونا (اقبال) که در آبهای جزيره هنگام مستقر بوده، در اجاره شرکت ايرانی اورينتال اويل کيش قرار داشته که اين شرکت نيز به نوبه خود دکلها را به شرکت توسعه پترو ايران، وابسته به وزارت نفت ايران اجاره داده بوده است.

شرکت سرويچی پتروليره به دنبال اختلافات مالی، قرارداد خود را با طرف ايرانی به صورت يکجانبه فسخ کرده، بامداد دوشنبه چهاردهم اوت (23 مرداد) يکی از دو دکل نفتی خود را از آبهای ايران خارج می کند.

اما هشت روز پس از خارج ساختن دکل اول و هنگامی که اين شرکت قصد خارج کردن دکل دوم خود را از آبهای ايران داشت، نيروی انتظامی ايران مانع از اين اقدام شد.

دکلهای اوريزونت و فورتونا در آغاز به شرکت پتروم، بزرگترين شرکت نفتی رومانی تعلق داشته اند و شرکت نفتی اورينتال اويل کيش، يک سال و نيم پيش اين دو سکوی نفتی را به مدت سه سال از شرکت پتروم اجاره کرده بوده است.

در اين ميان شرکت اتريشی او. ام. وی (OMV) که بزرگترين شرکت نفتی در اروپای مرکزی به شمار می رود، پنجاه و يک درصد سهام شرکت رومانيايی پتروم را خريداری می کند و مابقی دارايی شرکت پتروم، از جمله شش دکل نفتی آن به شرکت تازه تأسيس سرويچی پتروليره (خدمات نفتی) واگذار می شود.

بدين ترتيب شرکت سرويچی پتروليره با به عهده گرفتن تعهدات شرکت پتروم، طرف قرارداد اجاره دکلهای نفتی اوريزونت و فورتونا به ايران می شود.

شرکت سرويچی پتروليره خواهان افزايش اجاره بهای دکلهای نفتی خود می شود و مخالفت طرف ايرانی با افزايش اجاره بها موجب بروز اختلافی ميان طرفين می گردد که در نتيجه آن، شرکت رومانيايی قرارداد اجاره را به صورت يکجانبه فسخ و ابتدا اقدام به خارج ساختن دکل فورتونا از آبهای ايران می کند.

اما طرف ايرانی دکل را توقيف و از خروج آن جلوگيری می کند.

شرکت رومانيايی با طرح دعوی در دادگاهی در جزيره کيش، حکم رفع توقيف دريافت و بامداد دوشنبه چهاردهم اوت (23 مرداد) با استفاده از يک فروند يدک کش اماراتی، بلافاصله اقدام به خارج ساختن دکل فورتونا از آبهای ايران می کند.

اين در حالی است که به حکم دادگاه، اين دکل می بايست تا حل اختلاف دو شرکت، در آبهای ايران باقی می مانده است.

خروج دکل فورتونا اعتراض شديد شرکتهای اورينتال اويل و پتروايران را به همراه داشته و سرانجام هنگامی که شرکت رومانيايی قصد داشته است ديگر دکل خود را از آبهای ايران خارج کند، کار به دخالت پليس انجاميده است.

 
 
مطالب مرتبط
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران