BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 13:41 گرينويچ - جمعه 25 اوت 2006 - 03 شهریور 1385
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
طرح جدید ایران برای کنترل سایت های اینترنتی
 
صفار هرندی وزیر فرهنگ و اراشاد اسلامی
وزير ارشاد ايران: گردانندگان سایت های اینترنتی پاسخگو خواهند شد
محمد حسین صفار هرندی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران، از طرح جدیدی برای نظارت بر محتوای سایت های اینترنتی مستقر در اين کشور خبر داد که گردانندگان این سایت ها را ملزم به پاسخگویی در باره مطالب منتشرشده می کند.

به گزارش خبرگزاری آفتاب، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در جمع دانشجویان بسیجی در مشهد گفت دولت در نظر دارد با ارائه این طرح مسئولان این سایت ها را به پاسخگویی وا دارد.

گفته می شود این طرح در برابر برخی از انتقاداتی که ازمحمود احمدی نژاد رئیس جمهورایران در سایت های اینترنتی مطرح می شود تدوین شده است.

موضوع برخورد با سایت های اینترنتی در سال های اخیر به مساله ای چالش برانگیز در برابر دولت ایران بدل شده است، در حالی که قانون یا ضوابط و آئین نامه دقیقی برای نظارت بر سایت های اینترنتی در دست نیست در موارد بسیاری ضابطان قوه قضائیه و مراجع قضایی مسئولان ، نویسندگان و یا حتی وبلاگ نویسان را به اتهام انتشار مطالبی که بر خلاف قانون تشخیص داده شده است تحت تعقیب قانونی قرار داده و یا زندانی کرده اند.

برخی از صاحب نظران معتقدند که در حال حاضرصدها سایت با محتوای سیاسی که از داخل ایران اداره می شوند وجود دارند که در اغلب موارد محتوای مطالب منتشر شده در آن ها برای دولتمردان ایران چندان خوشایند نیست.

کاربران اینترنت در ایران
ضریب نفوذ اینترنت در ایران از حد متوسط درآسیا نیز فراتر رفته و در میان کشورهای خاورمیانه رتبه اول را به دست آورده است
سایت وزارت ارتباطات و فن آوری اطلاعات

از جمله چندی پیش غلامحسین الهام سخنگوی دولت در نامه ای به دادستان تهران خواستار برخورد قانونی با کسانی شد که دولت و شخص رئیس جمهور را مورد انتقادهای شدید قرار می دهند، درخواست آقای الهام اعتراض برخی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی را نیز برانگیخت.

توجه به اينترنت در ايران

سایت های اینترنتی در ایران بطور گسترده از حدود دوازده سال پیش آغاز به کار
کرده اند و دولت جمهوری اسلامی همواره تلاش کرده است تا همچون مطبوعات و سایر رسانه ها به نحوی با مطالب ناخوشایند منتشر شده در آن ها مقابله کند.

یکی از اقدامات مهم در این زمینه فیلترینگ گسترده سایت ها در ایران است که اخیرا با استفاده از نرم افزار تازه ای سایت هایی که محتوای آن ها نا مطلوب تلقی شده در مدت کوتاهی شناسایی و فیلتر می شوند.

این شیوه فیلترینگ که مورد اعتراض بسیاری از روزنامه نگاران وصاحب نظران بوده است گاه حتی سایت هایی که نزدیک به مواضع دولت تلقی می شوند را هم در برگرفته است.

از سوی دیگر این اقدامات دسترسی دانشجویان و پژوهشگران به سایت های علمی را نیز به دلیل فیلتر کردن کلمات ممنوع که در این سایت ها وجود دارد، محدود کرده است.

افزايش استفاده از اينترنت

تخمین های مختلفی در مورد تعداد کاربران اينترنت در ايران وجود دارد. برخی آمارها، تعداد کاربران را تا حدود پانزده میلیون هم ارزيابی کرده اند. مسدود شدن گسترده سایت های خبری، سیاسی و حتی وبلاگ ها عمده ترين مساله کاربران اينترنت در ايران است. برخی از این کاربران می کوشند تا راه های دیگری برای دور زدن "فیلترینگ" از جمله استفاده ازفیلترشکن ها بیابند.

بنا بر ادعای سایت اينترنتی وزارت ارتباطات و فن آوری اطلاعات ایران ضریب نفوذ اینترنت در این اين کشور از حد متوسط درآسیا فراتر رفته و در میان کشورهای خاورمیانه رتبه اول را به دست آورده است.

در همین حال سایت بررسی اینترنت در جهان(Internet World Stats) تعداد کاربران اینترنت در ایران تا سال گذشته را هفت و نیم میلیون نفر تخمین می زند که به نسبت جمعیت از اغلب کشورهای خاورمیانه از جمله کویت، بحرین، اردن و امارات متحده عربی گسترش کمتری داشته است.

شرکت مخابرات ایران پیش بینی کرده است که در سالهای آتی تعداد کاربران اینترنت در ايران به بیش از سی و پنج میلیون نفر یعنی بیش از نیمی از جمعیت کنونی اين کشور افزایش یابد. اگرچه عمده ارتباط اينترنتی موجود از طريق خطوط تلفن کم سرعت برقرار می شود که خود محدوديتهای زيادی ايجاد می کند.

کاربران اينترنت در ايران
حدود 25 درصد مردم ایران کاربر اینترنت هستند

نظارت بر اينترنت، ابهام در قوانين

یک سال و نیم قبل پیش نویس قانون مجازات جرائم رایانه ای در مجلس شورای اسلامی مطرح شد که از آن زمان تا کنون راکد مانده است. بر اساس یکی از مواد این پیش نویس "هركس از طريق سيستم رايانه اى يا مخابراتى اكاذيبى را منتشر كند يا در دسترس ديگران قرار دهد يا اعمالى را برخلاف حقيقت راسا يا به عنوان نقل قول به اشخاص حقيقى وحقوقى يا مقامات رسمى نسبت دهد به نحوى كه موجب تشويش اذهان عمومى با مقامات رسمى يا حضور به غير شود، علاوه براعاده حيثيت به حبس از سه ماه و يك روز تا شش ماه يا پرداخت جزاى نقدى از دو ميليون و ۵۰۰ هزار تا پنج ميليون ريال محكوم خواهد شد."

در همین حال از چند سال پیش كميته ای تحت عنوان مبارزه با جرايم رايانه اى در قوه قضائیه آغاز به کار کرده است که کار تهیه و تدوین قوانین مربوطه و همچنین ارائه راهبردهای لازم در زمینه مقابله با محتوای نامطلوب در سایت های اینترنتی را برعهده دارد.

سال گذشته نیز مجلس شورای اسلامی گزارشی کارشناسی در کمیسیون حقوقی و قضایی خود در باره پیش نویس این قانون منتشر کرد که از آن زمان تا کنون این پیش نویس و اصلاحات وارده بر آن در دستور کار مجلس قرار نگرفته است.

ظاهرا به خاطر ابهام هايی که در قانون وجود دارد، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خود راسا تصمیم گرفته است وارد عمل شود و با سایت های ایرانی که مطالب انتقاد آمیز منتشر می کنند همچون مطبوعات و سایر رسانه ها برخورد کند.

 
 
فردی در حال کار با رايانهفيلترينگ
مسدودسازی سايت های اينترنت: پالايش يا سانسور؟
 
 
فيلترينگ اينترنتسياه، خاکستری، سفيد
پايگاه مرکزی فيلترينگ ايران و شناسايی کاربران اينترنتی
 
 
اينترنتاينترنت
افزايش نقش اينترنت در تنظيم روابط اجتماعی
 
 
مطالب مرتبط
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران