BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 12:51 گرينويچ - دوشنبه 18 سپتامبر 2006 - 27 شهریور 1385
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
'اتحاد استراتژيک' تهران و کاراکاس چگونه شکل گرفت؟
 

 
 
ایران و ونزوئلا
چاوز که به تازگی از ايران ديدار کرده است، از رئيس جمهور ايران استقبالی گرم به عمل آورد
هوگو چاوز، رييس جمهور ونزوئلا، که ميزبان محمود احمدی نژاد، رييس جمهور ايران، است می گويد که اتحاد بين تهران و کاراکاس عليه آمريکا نيست.

آقای چاوز اين سخنان را در شرايطی به زبان آورده که به تازگی همراه با آقای احمدی نژاد از اجلاس کشورهای غير متعهد که در کوبا برگزار شد، به کشورش بازگشته است.

بخش عمده ای از اعضای جنبش غير متعهدها را کشورهايی تشکيل می دهند که رابطه حسنه ای با ايالات متحده آمريکا ندارد. از جمله اين کشور ونزوئلا و ايران هستند که رابطه شان را در سال های اخير به طور چشمگيری افزايش داده اند.

چندی پيش ايالات متحده از نزديکی روابط تهران و کاراکس و همچنين روابط گرم ايران و سوريه از يک سو و ونزوئلا و بلاروس از سوی ديگر به عنوان هسته تشکيل يک ائتلاف ضد آمريکايی و خطری برای اين کشور ياد کرده بود، اما اينک آقای چاوز در بدو ورود محمود احمدی نزاد به کشورش گفته اتحاد ميان دو کشور ايران و ونزوئلا عليه آمريکا نيست تا نگرانی های احتمالی را در اين زمينه کاهش دهد.

ونزوئلا و درهای باز ايران

 ايران و نزوئلا که روابط سرد و گاه تنش آلودی با ايالات متحده داشتند يکديگر را در عرصه بين الملل يافتند تا با حمايت سياسی از هم خلاءهای يکديگر را در جامعه جهانی جبران کنند
 

روابط سياسی ايران و ونزوئلا از سال ۱۹۶۷ ميلادی با افتتاح سفارت اين کشور در تهران آغاز شد و بعدها با تشکيل سازمان کشورهای صادر کننده نفت – اوپک – گسترش يافت، اما نقطه عطف روابط دو کشور را بايد زمانی دانست که آقای چاوز يک سال پس از روی کار آمدن محمد خاتمی در ايران (1۹۹۸ ميلادی) قدرت را در ونزوئلا به دست گرفت.

آقای چاوز که با شعار استقلال و عدالت در انتخابات رياست جمهوری کشورش مقابل رقيب راستگرايش پيروز شده بود سياست خارجی ونزوئلا را به سوی همکاری با کشورهای در حال توسعه که مخالف سياست های ايالات متحده بودند، چرخاند.

پس از پيروزی انقلاب، مدتی روابط ايران با ونزوئلا که سياستی دور از سياست "نه شرقی نه غربی" جمهوری اسلامی داشت دچار رکود شد و روابط دو کشوردر حد کاردار کاهش يافت. در سال آخر رياست جمهوری اکبر هاشمی رفسنجانی با سفر وی به کاراکاس تلاش های برای نزديکی دو کشور صورت گرفت که جندان با موفقيت همراه نبود.

خاتمی و چاوز
هوگو چاوز برای اولين بار در دوران رياست جمهوری محمد خاتمی به ايران سفر کرد و پس از آن در طی هشت سال گذشته پنج بار به تهران رفته است

اين وضع تا پيروزی هوگو چاوز در انتخابات سال ۱۹۹۸ ادامه داشت. کاراکاس در اجرای سياست خارجی جديد خود، در منطقه خاورميانه ايران را کشوری مناسبی برای گسترش روابط خود ديد که ضمن مخالفت با آمريکا، توانسته بود در دوران رياست جمهوری آقای خاتمی از شدت فشار اين کشور بر تهران بکاهد.

از همين رو تهران که در آن زمان به دنبال گسترش روابط خارجی خود بود، با آغوش باز رييس جمهور ونزوئلا و منتقد سرسخت ايالات متحده را پذيرفت و هم پيمان تازه ای يافت که رفته رفته آن را شريکی قابل اعتماد در منطقه آمريکای لاتين ديد.

ونزوئلا تنها همراه هسته ای ايران

روابط سياسی تهران و کاراکاس طی هشت سال گذشته چنان گرم شد که آقای چاوز پنچ بار به تهران سفر کرد و ده ها سند همکاری با ايرانی ها به امضا رساند.

در سوی ديگر نيز محمد خاتمی سه بار ميهمان رييس جمهور ونزوئلا شد که در سفر آخر خود کارخانه تراکتور سازی ايران در ونزوئلا را افتتاح کرد و يک خودروی ايرانی به آقای چاوز هديه داد که کارخانه آن به زودی در ونزوئلا به بهره برداری می رسد.

به اين شکل ايران و نزوئلا که روابط سرد و گاه تنش آلودی با ايالات متحده داشتند يکديگر را در عرصه بين الملل يافتند تا با حمايت سياسی از هم خلاءهای يکديگر را در جامعه جهانی جبران کنند. همکاری های دو کشور محدود به سياست نماند و وجهه اقتصادی آن با سرمايه گذاری های کلان ايران در ونزوئلا پررنگ و عميق شد.

 سپتامبر سال ۲۰۰۵ ميلادی، در جريان اجلاس هيات مديره سی و پنج عضوی شورای حکام آژانس بين المللی انرژی اتمی که درباره قطعنامه ای که راه را برای ارجاع پرونده اتمی ايران به شورای امنيت باز می کرد، ونزوئلا تنها کشوری بود که از ميان ۳۵ عضو شورای حکام رای منفی به اين قطعنامه داد
 

اما پرونده اتمی ايران موضوعی بود که ونزوئلا را از سطح يک کشور دوست به يک هم پيمان و متحد که به گفته آقای احمدی نژاد "استراتژيک" است، ارتقا داد.

سپتامبر سال ۲۰۰۵ ميلادی، در جريان اجلاس هيات مديره سی و پنج عضوی شورای حکام آژانس بين المللی انرژی اتمی که درباره قطعنامه ای که راه را برای ارجاع پرونده اتمی ايران به شورای امنيت باز می کرد، ونزوئلا تنها کشوری بود که از ميان ۳۵ عضو شورای حکام رای منفی به اين قطعنامه داد.

اين کشور که به تازگی نيز به عضويت دوره ای شورای حکام درآمده بود اجماع درباره قطعنامه پيشنهادی عليه ايران را دو روز عقب انداخت و سرانجام نيز برای دومين بار در تاريخ شورای حکام، تصويب قطعنامه را به رای گيری کشاند.

ونزوئلا هم رديف سوريه

در شرايطی که حتی هند که حامی مهم ايران تصور می شد نيز از قطعنامه پيشنهادی غرب عليه ايران حمايت کرد، اين اقدام ونزوئلا جايگاه اين کشور را هم رديف سوريه ديگر متحد جمهوری اسلامی قرار داد.

برخی کارشناسان می گويند که کاراکاس می تواند از ديدی ديگر جايگاهی حتی بالاتر از دمشق نيز برای تهران داشته باشد، چرا که در کارنامه سوريه مواردی چون حمايت از ادعای امارات متحده عربی درباره مالکيت جزاير سه گانه وجود دارد که باب ميل جمهوری اسلامی نبوده، اما ونزوئلا چنين سابقه ای هم در تاريخ روابط خود با ايران نداشته است.

 کاراکاس می تواند از ديدی ديگر جايگاهی حتی بالاتر از دمشق نيز برای تهران داشته باشد، چرا که در کارنامه سوريه مواردی چون حمايت از ادعای امارات متحده عربی درباره مالکيت جزاير سه گانه وجود دارد که باب ميل جمهوری اسلامی نبوده است
 

آقای چاوز در جريان اجلاس سران کشورهای غير متعهد به همتای ايرانی اش قول داد که اگر ايران هدف حمله قرار گيرد به دفاع از آن کشور برخيزد.

با اين همه وی پس از حمايت هايش که در نوع خود برای تهران کم نظير است، اين روابط را جزئی از رويه ضد امپرياليستی جنوب (کشورهای توسعه نيافته و در حال توسعه) در برابر شمال يعنی کشورهای پيشرفته دانست.

به اين ترتيب ونزوئلا که به دنبال همراهی برای خود در مقابل ايالت متحده می گشت در گذر هشت ساله زمان به متحدی استراتژيک برای جمهوری اسلامی بدل شد. در واپسين ماه های دوره دوم رياست جمهوری آقای چاوز، ميراثی گرانقدر برای دو طرف باقی مانده که سهم کاراکاس از آن سرمايه گذاری های متعدد و متنوع ايران در ونزوئلا است.

ميدان نفتی مشترک ايران و ونزوئلا که در جريان سفر آقای احمدی نژاد افتتاح شد، ظرفيت ۲۳۶ ميليارد بشکه نفت سنگين را دارد که يکی از محصولات اين اتحاد استراتژيک اتفاقی است.

 
 
ايران و ونزوئلادیدار از کاراکاس
"متحدان استراتژیک"
 
 
گروه 15گروه 15
ابراز امیدواری احمدی نژاد برای فعال تر شدن در عرصه دیپلماسی
 
 
علی لاريجانیهزارتوی اتمی
لاريجانی در پی اجماع در تهران
 
 
محمود احمدی نژاد، رئيس جمهور ايرانجنبش عدم تعهد
ايران دستور کاری برای تمام فصول غیرمتعهدها
 
 
مطالب مرتبط
لاريجانی در پی اجماع در تهران
16 سپتامبر، 2006 | ايران
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران