BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 17:27 گرينويچ - دوشنبه 25 سپتامبر 2006 - 03 مهر 1385
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
رييس انرژی اتمی ايران در مسکو: چرا نيروگاه بوشهر تکميل نمی شود؟
 

 
 
ماکت نيروگاه اتمی بوشهر
نيروگاه اتمی بوشهر توسط شرکت آلمانی زيمنس طراحی و مراحل اوليه ساخت آن آغاز شد اما پس از انقلاب، تکميل آن به شرکتهای روس سپرده شد
غلامرضا آقازاده، رييس سازمان انرژی اتمی ايران، که برای ديدار با مقامات روس، روز دوشنبه 25 سپتامبر به آن کشور سفر کرد تهديد کرده که اگر روسيه نيروگاه هسته ای بوشهر را تکميل نکند ايران آن را به تنها يی راه خواهد انداخت.

آقای آقازاده همچنين به خبرگزاری فارس گفت که به نظر او برای تکميل نيروگاه بوشهر تنها به پنج تا شش ماه زمان نياز است.

نيروگاه هسته ای بوشهر کم کم به يکی از طولانی ترين پروژه های از نوع خود در دنيا تبديل می شود. با آنکه اولين کلنگ احداث آن در حدود سی سال پيش در زمان حکومت سابق ايران به زمين زده شد ولی هنوز ساختمان آن به پايان نرسيده و با توجه به اختلافات ايران با جامعه جهانی بر سر فعاليت های هسته ای اين کشور، هيچ چشم انداز روشنی برای زمان افتتاح آن وجود ندارد.

رييس سازمان انرژی اتمی ايران هدف اصلی سفر دو روزه خود به مسکو را رسيدن به تفاهم نامه ای نهايی با روسيه جهت تعيين زمان بندی راه اندازی نيروگاه هسته ای بوشهر اعلام کرد.

ولی در گذشته مقامات دو طرف چند بار در مورد زمان راه اندازی اين نيروگاه به توافق رسيدند که عملی نشد.

در حال حاضر گفته می شود که بيش از نود و پنج در صد ساختمان نيروگاه بوشهر به پايان رسيده و آن پنج درصد باقی مانده مدت هاست که طول کشيده است.

مقامات ايرانی با آنکه سعی می کنند با اين قضيه به طور ديپلماتيک برخورد کنند تا طرف روسی را آزرده نکنند ولی آنها گاهی اوقات نمی توانند خشم خود را از اين تاخير به اعتقاد آنها غير موجه در احداث نيروگاه بوشهر پنهان کنند.

به نظر می رسد که مشکل اصلی در تکميل اين نيروگاه تا حدی سياسی است و روسها شايد منتظرند تا ببينند که آيا قدرت های بزرگ جهان می توانند با جمهوری اسلامی درباره فعاليت های هسته ای ايران به توافق برسند و آنها آنگاه تصميم خواهند گرفت که درباره نيروگاه بوشهر چه کنند.

بنابر اين، از شواهد چنين پيداست که تا تکليف فعاليت های هسته ای ايران به طور کلی روشن نشود، نيروگاه هسته ای بوشهر راه اندازی نخواهد شد.

به نظر می رسد که مشکل اصلی در تکميل نيروگاه بوشهر تا حدی سياسی است و روسها شايد منتظرند تا ببينند که آيا قدرت های بزرگ جهان می توانند با جمهوری اسلامی درباره فعاليت های هسته ای ايران به توافق برسند و آنها آنگاه تصميم خواهند گرفت که درباره نيروگاه بوشهر چه کنند

آقای آقازاده برای نشان دادن خشم خود به روسها تهديد کرد که اگر روسيه بوشهر را راه اندازی نکند ايران به تنهايی آن را تکميل خواهد کرد.

البته دقيقا معلوم نيست که آيا اين اظهارات صرفا تهديد است و يا اينکه ايران توانايی لازم برای تکميل اين پروژه را دارد.

رييس انرژی اتمی ايران گفت برای تکميل اين طرح صرفا به حدود شش ماه زمان نياز است. ولی روسها گفته اند که حداقل يکسال ديگر برای راه اندازی نهايی اين نيروگاه زمان لازم است.

"روسها توانايی فنی لازم را ندارند"

آقای آقازاده در انتقاد خود از روسها تا آنجا پيش رفت که گفت که اگر او در زمان امضای اين قرار داد با روسها حضور داشت آن را تاييد نمی کرد.

برای روسيه راه اندازی نيروگاه بوشهر هم از لحاظ اقتصادی و هم از لحاظ سياسی مهم است. ارزش اين قرار داد حدود يک ميليارد دلار بر آورد شده و روسيه همچنين مايل است که با در کنترل گرفتن سوخت هسته ای لازم برای اين نيروگاه بر نفوذ خود بر ايران بيفزايد

او گفت که پيمانکار روسی از توانايی های فنی لازم برخوردار نيست و افزود که يک شرکت غربی می توانست با يک سوم نيروی انسانی پيمانکار روسی اين پروژه را تکميل کند.

آقای آقازاده همچنين گفت که يکی از مشکلات احداث اين نيروگاه اين است که روسها بايد يک سيستم غربی را به يک سيستم شرقی تبديل کنند. اشاره او به اين موضوع است که نيروگاه بوشهر را آلمانی ها در زمان حکومت سابق ايران آغاز کردند و بعد از انقلاب اين طرح به دست روسها سپرده شد.

برای روسيه راه اندازی نيروگاه بوشهر هم از لحاظ اقتصادی و هم از لحاظ سياسی مهم است. ارزش اين قرار داد حدود يک ميليارد دلار بر آورد شده و روسيه همچنين مايل است که با در کنترل گرفتن سوخت هسته ای لازم برای اين نيروگاه بر نفوذ خود بر ايران بيفزايد.

ولی از سوی ديگر روسيه نمی خواهد پيش از آنکه آمريکا و متحدانش درباره برنامه هسته ای ايران به تفاهم برسند با راه اندازی اين نيروگاه روابط خود با غرب را تيره کند.

پيش از تاريخ افتتاح نهايی اين نيروگاه روسها بايد از شش ماه قبل سوخت هسته ای به ايران ارسال کنند.

ولی پرسش اين است که آيا روسها حاضر اند که بدون وجود يک توافقنامه کلی بين ايران و قدرت های بزرگ جهان به چنين ريسکی دست زنند. به خصوص که اگر آمريکا تصميم بگيرد در صورت عدم توافق با ايران احيانا تاسيسات هسته ای ايران را مورد هدف قرار دهد در آن صورت نيروگاه بوشهر در امان نخواهد بود و وجود سوخت هسته ای در آن می تواند خطرات بزرگی برای منطقه ايجاد کند.

 
 
جاده مه گرفتهمسير پرابهام
فراز و فرودهای پرونده هسته ‌ای ايران
 
 
پنتاگونبرنامه هسته ای
آیا احتمال حمله نظامی به ایران افزایش یافته است؟
 
 
تام کيسیبه شرط تعليق
آمادگی آمريکا برای مذاکره با ايران
 
 
.نظرسنجی
راه حل مردم اروپا و آمريکا برای مسئله اتمی ايران
 
 
مطالب مرتبط
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران