BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 16:27 گرينويچ - چهارشنبه 25 اکتبر 2006 - 03 آبان 1385
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
واکنش ها به ديدار مريم رجوی از سنای بلژيک
 
مريم رجوی، پاتريک ون کرانکل سون و آن ماری ليزن
مريم رجوی از سوی خانم ليزن، رئيس سنا و آقای ون کرانکل سون مورد استقبال قرار گرفت
در پی سفر مريم رجوی، رئيس شورای ملی مقاومت، بازوی سياسی سازمان مجاهدين خلق ايران به بلژيک و حضورش در سنای اين کشور، وزارت امور خارجه ايران سفرای بلژيک و فنلاند (به عنوان نماينده رياست دوره ‌ای اتحاديه اروپا) در تهران را احضار کرد.

وزارت خارجه ايران در اين ديدار دعوت از مريم رجوی را "اقدام غيردوستانه سنای بلژيک" خوانده و ضمن محکوم کردن آن، شديدا به دولت اين کشور اعتراض کرده است. اين وزارتخانه به سفير فنلاند نيز "تعهدات بين ‌المللی و مصوبات و مقررات اتحاديه اروپا درباره فهرست گروه های تروريستی" را يادآوری کرده و خواستار جلوگيری از نقض اينگونه تعهدات از سوی کشورهای عضو اتحاديه اروپا شده است.

بلژيک در پاسخ به اين اعتراضات، تفکيک قوا را به ايران يادآور شده و توضيح داده که بر اين اساس سناتورها می توانند مستقلا شخصيت ها را به سنا دعوت کنند.

با اين حال ايران در واکنش به اين موضوع، عمل سنای بلژيک را در حکم "حمايت از تروريسم" توصيف کرده و همچنين توجيه اين دعوت را با ارجاع به اصل تفکيک قوا و استقلال قوه مقننه از مجريه غير قابل قبول خوانده است.

وزارت امور خارجه ايران روز يکشنبه ۳۰ مهر ماه نيز، پيش از سفر مريم رجوی به بلژيک، سفيران اين کشور و فنلاند را احضار کرده و مراتب اعتراض دولت ايران و محکوميت اين اقدام را به اطلاع آنها رسانده بود.

ديدار 'غير رسمی'

مريم رجوی
مريم رجوی خواستار اعمال تحريم های تسليحاتی، نفتی، ديپلماتيک و تکنولوژيک عليه ايران شد

در همين حال سازمان مجاهدين خلق نيز متقابلا حکومت ايران را متهم کرده که با آنچه اين سازمان "شانتاژ وحشيانه" و "اعمال فشار" خوانده، می خواسته مانع اين سفر شود.

مريم رجوی روز سه شنبه با همراهی پليس بلژيک به سنای اين کشور رفته و مورد استقبال خانم آن ماری ليزن، رئيس سنا و تعدادی از سناتورهای بلژيکی قرار گرفت.

آن ماری ليزن خطاب به خانم رجوی گفت: "هرچند رسما از شما پذيرايی نمی کنيم اما آنچه شما نمايندگی می کنيد برايمان بسيار جالب است". رئيس سنای بلژيک همچنين در ديدار با خانم رجوی آرزو کرد که وی "به يکی از شخصيت های مهم ايران" بدل شود.

مريم رجوی نيز در سخنانش خطاب به اعضای سنای بلژيک از شکست "سياست مماشات" با ايران بر سر برنامه اتمی اين کشور سخن گفته و خواستار "تحريم های اقتصادی و سياسی سختگيرانه" عليه ايران شد.

سفر جنجالی

پاتريک ون کرانکل سون و مريم رجوی
 من ديپلمات و نماينده دولت نيستم اما فکر می کنم که بايد به حرف های آنها گوش داد و به همين خاطر از او دعوت کرديم
 
پاتريک ون کرانکل سون، نماينده سنای بلژيک

سازمان مجاهدين خلق که در ايران غيرقانونی است از سوی وزارت امور خارجه آمريکا و اتحاديه اروپا سازمانی تروريستی شناخته می شود.

مريم رجوی هم اکنون به صورت قانونی در فرانسه زندگی می کند و ظاهرا اين نخستين سفرش پس از لغو محدوديت رفت و آمد وی توسط دادگاه تجديدنظر پاريس است.

سفر خانم رجوی همچنين موجب بروز واکنش هايی در بلژيک شده و انتقاداتی را برانگيخته است. منتقدان اين سفر، سازمان مجاهدين خلق را "تروريستی و غير دمکراتيک" خوانده اند و چنين دعوتی را از سوی سنای بلژيک غير قابل قبول می دانند.

آنها همچنين می گويند که اين سازمان در داخل ايران محبوبيتی ندارد، خصوصا که در دوران جنگ هشت ساله عراق با ايران به عراق رفته و در آنجا مستقر شده است.

پاتريک ون کرانکل سون، يکی از نمايندگانی که مريم رجوی را به سنا دعوت کرده در پاسخ به اين انتقادات به بی بی سی فارسی گفت: "تماس هايی که من با مريم رجوی داشته ام نسبتا مثبت بوده است و از شش سال پيش تاکنون آنها حتی يک عمليات نظامی يا تروريستی نداشته اند".

"من ديپلمات و نماينده دولت نيستم اما فکر می کنم که بايد به حرف های آنها گوش داد و به همين خاطر از او دعوت کرديم."

'فرقه نظامی گرا'

ژوزی دوبيه
 من کاملا يقين دارم که مجاهدين خلق سازمانی دمکراتيک نيست، زيرا اين گروه را خيلی خوب می شناسم
 
ژوزی دوبيه، نماينده سنای بلژيک

آقای ون کرانکل سون افزود: "چرا ما به عنوان نماينده پارلمان، حتی به حرف های آنها گوش نمی دهيم و به آنها فضايی نمی دهيم که نشان دهند راه ديگر حل مشکلات ايران چيست؟"

وی همچنين در مورد همراهی پليس با خانم رجوی گفت که اين اقدام بر اساس "تصميم سازمان های امنيتی بلژيک" صورت گرفته و جنبه "سياسی" نداشته است.

اما همه نمايندگان سنای بلژيک با اين نظر هم عقيده نيستند.

آقای ژوزی دوبيه سناتور عضو حزب سبزهای بلژيک در عين اينکه بر مخالفتش با حکومت ايران تاکيد می کند و از رژيم ايران با عنوان "ديکتاتوری مذهبی" ياد می کند، آنچه را "غير دمکرات" بودن سازمان مجاهدين می خواند، علت مخالفتش با دعوت از مريم رجوی اعلام کرد.

ژوزی دوبيه با اشاره به حضورش در عراق به عنوان گزارشگر جنگی تلويزيون بلژيک در زمان جنگ ايران و عراق و مشاهده "رفتار مجاهدين" به بخش فارسی بی بی سی گفت: "ايمان دارم اين گروه يک فرقه نظامی گراست" و "اينکه می گويند دمکرات هستند، دروغ است".

 
 
اکونوميستاز ديگر رسانه ها
نگاه انتقادی اکونوميست به سياست حمايت از مخالفان خارج نشين حکومت ايران
 
 
مسعود رجوی و صدام حسينصدام و مجاهدين خلق
نشست خبری پرتنش درباره اتهام مجاهدين خلق به کشتار کردهای عراقی
 
 
مجاهديننگاه
سازمان مجاهدين: از "فروغ جاويدان" تا وضعيت نامعلوم فعلی
 
 
مطالب مرتبط
سايت های مرتبط
بی بی سی مسئول محتوای سايت های ديگر نيست
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران