BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 01:40 گرينويچ - يکشنبه 29 اکتبر 2006 - 07 آبان 1385
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
'آمریکا خواستار تغییر رفتار ایران است نه تغییر حکومت'
 
در حالیکه فشارها بر ایران برای پذیرش درخواست شورای امنیت ادامه دارد دولت آمریکا گفته است که همچنان به مفاد بسته پیشنهادی گروه پنج به علاوه یک پایبند بوده و از ایران خواسته به غنی سازی اورانیوم پایان دهد.

پرویز کامیاب در واشنگتن با جیمز جفری مسئول تیم سیاستگذاری ایران در وزارت خارجه آمریکا درباره آخرین موضعگیری های این کشور در قبال ایران مصاحبه ای کرده که می خوانيد:


جیمز جفری از دیپلمات های با سابقه وزارت خارجه آمریکا است که به عنوان سفیر در کشورهای مختلفی خدمت کرده است.

جيمز جفری
آقای جفری از ديپلمات های کارکشته وزارت خارجه آمريکاست

او که اکنون مسئول تیم سیاستگذاری ایران است می گوید دیر یا زود شورای امنیت به توافقی بر سر ایران دست خواهد یافت:

"آنها هنوز مشغول مذاکره هستند. این نیاز به زمان بیشتری دارد. نکته مهم این است که همه اعضای گروه پنج همراه با آلمان معتقدند که باید دست به اقدامی بزنند. بحثی که ممکن است برای مدتی بطول انجامد درباره جزئیات این قطعنامه است."

آقای جفری می گوید آمریکا مخالفتی با استفاده ایران از انرژی هسته ای ندارد و حاضر به ارائه امتیازات بسته پیشنهادی است که خاویر سولانا مسئول سیاست خارجی اروپا به تهران داده است:

"ما به توافقنامه ای که همراه با گروه پنج به اضافه آلمان امضا کردیم متعهدیم. رهبر و مردم ایران می توانند روی حرف ایالات متحده که هم بوسیله آقای سولانا و هم مستقیما توسط کاندولیزا رایس اواخر مه گذشته مطرح شد حساب کنند. ما را امتحان کنید."

جورج بوش رئیس جمهور آمریکا هفته گذشته یکبار دیگر گفت در صورت توقف غنی سازی اورانیوم، آمریکا آماده است بر سر موضوعات متعددی با ایران مستقیما مذاکره کند. جیمز جفری در پاسخ به اين سوال که آمریکا درباره چه موضوعاتی مایل است مذاکره کند می گويد:

"اگر ایران روند اتمی را متوقف کند ما آماده ایم که همراه گروه پنچ به علاوه آلمان رو در رو در سطح عالی با ایران بنشینیم و درباره انرژی اتمی، سیاست های تجاری و همانطور که خانم رایس گفت مبادلات فرهنگی و سایر موضوعات صحبت کنیم."

او در پاسخ به اين سوال که چگونه است رئیس جمهور و وزیر خارجه آمریکا سخن از تبادلات فرهنگی با ایران می برند اما مردم ایران برای سفر به آمریکا با دشواری های زیادی روبرو هستند و چطور است که وزارت خزانه داری بستکبالیست های آمریکایی را که در تیم های ایران بازی می کردند موضوع تحقیق قرار داده و ممکن است آنها را تا 50 هزار دلار جریمه کند، می گويد:

 اول آنکه آمریکا مشکلی با وجود جمهوری اسلامی ندارد. هر ملت و مردمی باید حکومتی را تشکیل دهد که بیانگر خواست آنها باشد. و ما این تصمیم را به ملت ها واگذار می کنیم. چیزی که ما اصرار داریم این است که پروسه دمکراتیک باشد بطوریکه نظر مردم شنیده شود. ما امیدواریم که ایران بیشتر به سمت دمکراسی حرکت کند. ما هیچ مشکلی با وجود جمهوری اسلامی نداریم. ما با اعمال آنها مشکل داریم
 
جيمز جفری

"من نمی توانم درباره موارد خاص بحث کنم. من تنها می توانم بگویم که ما مبادلات فرهنگی فزاینده ای با ایران داریم و بیشتر هم خواهیم داشت. این باید در چهارچوب قوانین آمریکا و ایران صورت گیرد. پیش شرط های خاصی نظیر مساله ویزا وجود دارد که برای ایرانیان و سایرین پیچیده است. اما ما این دشواری ها را حل می کنیم تا مبادلات فرهنگی را تشویق کنیم."

بسیاری از فعالان حقوق بشر نگرانند که بحث اتمی مسائل دیگر از جمله دمکراسی و حقوق بشر در ایران را تحت الشعاع قرار داده بطوریکه اروپا و آمریکا دیگر توجهی به این موضوعات نکنند. جیمز جفری چنین پاسخ می دهد:

"ایالات متحده به دگراندیشان ایرانی و کسانیکه از استبداد مسئولین حکومتی رنج برده اند پناهندگی داده است. ما به کرات در این باره صحبت کرده ایم. ما اقدام علیه اقلیت ها و اقدامات غیرقانونی مسئولین را محکوم کرده ایم. ما به وزیر کشور ایران به خاطر مشارکت او در نقض حقوق بشر ویزای ورود به آمریکا ندادیم. ما هر کاری که بتوانیم می کنیم."

برخی از مسئولین ایرانی گفته اند که آمریکا مخالف وجود حکومت اسلامی در ایران است و برنامه های اتمی و سایر مسائل بهانه ای بیش نیست. جیمز جفری می گوید چنین چیزی صحت ندارد:

"اول آنکه آمریکا مشکلی با وجود جمهوری اسلامی ندارد. هر ملت و مردمی باید حکومتی را تشکیل دهد که بیانگر خواست آنها باشد. و ما این تصمیم را به ملت ها واگذار می کنیم. چیزی که ما اصرار داریم این است که پروسه دمکراتیک باشد بطوریکه نظر مردم شنیده شود. ما امیدواریم که ایران بیشتر به سمت دمکراسی حرکت کند. ما هیچ مشکلی با وجود جمهوری اسلامی نداریم. ما با اعمال آنها مشکل داریم."

جیمز جفری می گوید ایران با حمایت از پیکارجویان برای نیروهای ائتلافی در عراق ایجاد مشکل کرده است. ايران اين اتهام را رد می کند و در مقابل آمريکا را سرمنشاء خشونت و بی ثباتی در عراق می داند.

 سیاست ما در قبال ایران این است که از همه ابزارهای موجود استفاده کنیم تا حکومت را قانع کنیم رفتار خود را عوض کند. اینها رفتارهایی هستند که موجب بی ثباتی در منطقه شده برای مردم ایران و سایر کشورهای منطقه از نظر ثبات امنیتی و توسعه اقتصادی هزینه بر هستند. ما می خواهیم ایران به جامعه جهانی بپیوندد
 
جيمز جفری

آقای جفری می گوید آمریکا منافع ایران در عراق را به رسمیت می شناسد اما ایران نیز نمی تواند به انتقال مواد منفجره به پیکارجویان ادامه دهد:

"ما هیچ مخالفتی با منافع ایران و داشتن رابطه ای قوی با همسایگانش نداریم. ما تاریخ را می دانیم و درک می کنیم که ایران قطعا نمی خواهد نظیر 1980 دوباره از سوی عراق مورد تهاجم قرار گیرد. بنابراین ایران یک بازیگر فعال خواهد بود. ما از حضور فعال همه همسایگان استقبال می کنیم. اما ما حمایت از مجرمین و تروریستها را خط قرمز می دانیم."

وی با اشاره به مشکلات متعددی که در عراق وجود دارد اظهار امیدواری می کند که واشنگتن و تهران وارد گفتگوی مستقیم بر سر این کشور شوند. این گفتگوها قرار بود ماهها پیش صورت گیرد. آقای جفری از پاسخ روشن درباره علت به تعویق افتادن این مذاکرات خودداری می کند:

"من نمی توانم وارد جزئیات شوم. فقط می گویم که سازماندهی این مذاکرات بسیار دشوار بود."

برخی از مقام های جمهوری اسلامی ایران نگرانند که با کمک به برقراری صلح و ثبات در عراق، عملا باعث شوند دست 150 هزار سرباز آمریکایی برای حمله به ایران باز گذاشته شود. آقای جفری در واکنش به اين نگرانی می گويد:

اگر ايران به ثبات عراق کمک کند "150 هزار سرباز (آمريکايی) را آزاد خواهد کرد تا اولا به خانه هایشان بازگردند و دوما صلح و ثبات منطقه را حفظ کنند. اگر آن 150 هزار سرباز می خواستند به ایران حمله کنند مدتها قبل این کار را کرده بودند. ما هیچ تمایلی به تهاجم به ایران نداریم ما تنها خواستار زندگی مسالمت آمیز با ایرانیان هستیم و این به نفع آنها نیز هست."

 اگر ایران روند اتمی را متوقف کند ما آماده ایم که همراه گروه پنچ به علاوه آلمان رو در رو در سطح عالی با ایران بنشینیم و درباره انرژی اتمی، سیاست های تجاری و همانطور که خانم رایس گفت مبادلات فرهنگی و سایر موضوعات صحبت کنیم
 
جيمز جفری

جیمز جفری می گوید آمریکا بدنبال تغییر حکومت در ایران نیست. او سیاست آمریکا در قبال ایران را چنین توضیح می دهد:

"سیاست ما در قبال ایران این است که از همه ابزارهای موجود استفاده کنیم تا حکومت را قانع کنیم رفتار خود را عوض کند. اینها رفتارهایی هستند که موجب بی ثباتی در منطقه شده برای مردم ایران و سایر کشورهای منطقه از نظر ثبات امنیتی و توسعه اقتصادی هزینه بر هستند. ما می خواهیم ایران به جامعه جهانی بپیوندد."

اظهارات جیمز جفری که مسئول سیاستگزاری تیم ایران در وزارت خارجه آمریکاست حکایت از رهیافت واقعگرایانه ای در قبال ایران دارد.

اما این وزارتخانه تنها نهاد تصمیم گیرنده در مورد ایران نیست. مراکز دیگری از جمله پنتاگون وزارت دفاع آمریکا نیز سهم مهمی در شکل گیری سیاست های آمریکا دارند. در جریان حمله به عراق این پنتاگون بود که بیش از وزارت خارجه تصمیم گیرنده بود. گفته می شود در اداره ایران که اخیرا در پنتاگون برای سیاستگذاری در مورد ایران تاسیس شده برخی از هواداران و طراحان جنگ در عراق مشغول فعالیت هستند.

تعامل میان مراکز قدرت در آمریکا از یکسو و شرایط و واقعیت های حاکم بر منطقه از سوی دیگر نهایتا تعیین کننده سیاست واشنگتن در قبال تهران خواهد بود سیاستی که روز به روز بیشتر به سمت واقع گرایی پیش می رود.

 
 
پرچم لبنانآينده لبنان
ردپای قدرت های خارجی در سياست داخلی لبنان
 
 
پرچم آمريکا و روسيهبحران اتمی ايران
سياست آمريکا، ترديد روسيه
 
 
اسد، احمدی نژاد و نصراللهاز ديگر رسانه ها
ظهور ائتلاف 'مخالفان' و تحولات دنيای عرب
 
 
عکس ماهواره ای از تاسيسات اتمی کره شمالیهسته ای
آزمايش اتمی کره: افزايش عزم ايران يا آمريکا؟
 
 
سید محمد علی حسینی-ایسناپرونده هسته ای
"جواب رد ایران"
 
 
محمود احمدی نژادراه سخت تحريم
چرا ايران به اعمال فشارها بی تفاوت است؟
 
 
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران