BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 18:24 گرينويچ - دوشنبه 30 اکتبر 2006 - 08 آبان 1385
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
درخواست ايران برای تشکيل دولت وحدت ملی در فلسطين
 

 
 
درگیری در غزه
در هفته های گذشته درگيری های هواداران فتح و حماس در سرزمين های فلسطينی آينده دولت وحدت ملی را با تردید بسيار مواجه ساخت
همزمان با شدت گرفتن تلاش های ديپلماتيک کشورهای عربی و اروپايی برای کمک به تشکيل دولت وحدت ملی در فلسطين، منوچهر متکی، وزير امور خارجه ايران نيز طی سفر به دمشق، ضمن ديدار با مقام های بلندپايه سوری، با رهبران در تبعيد حماس از جمله خالد مشعل رئيس دفتر سياسی اين گروه هم گفتگو کرده است.

به گزارش، خبرگزاری رسمی ايران، ايرنا، آقای متکی در ديدارش با خالد مشعل، وی را به توافق با گروه فتح برای تشکيل دولت وحدت ملی فراخوانده است.

از آنجا که ايران به کارشکنی در مسير روند صلح خاورميانه متهم است، درخواست وزير امور خارجه اين کشور از آقای مشعل می تواند حرکتی در جهت عکس اتهام مذکور تلقی شود.

قاعدتا ايران که به عنوان يکی از حاميان خارجی دولت تحت رهبری حماس در فلسطين شناخته می شود، علاقه ای به سقوط دولت حماس و يا بروز جنگ داخلی در بين فلسطينی ها ندارد و دست کم در اين مقطع زمانی ترجيح می دهد که گروه های رقيب فلسطينی با يکديگر سازش کنند.

البته از زمانی که درگيری نظامی بين هواداران حماس و فتح رخ داده است، رسانه های وابسته به مراکز قدرت در ايران، حمله تبليغاتی شديدی را عليه محمود عباس، رهبر فتح و رئيس دولت خودگردان فلسطين، به راه انداخته اند.

 اگر منظور ايران تشويق حماس به مذاکره با فتح با تاکيد بر حفظ مواضع اعلام شده اين گروه باشد، دعوت فوق گشايشی در بن بست تشکيل دولت وحدت ملی در فلسطين ايجاد نمی کند، اما اگر معنای اين فراخوان نشان دادن نرمش از سوی اين گروه باشد، آنگاه می توان گفت که جمهوری اسلامی، با اين درخواست، نرمش و انعطاف خود را در برابر مساله فلسطين به نمايش گذاشته است
 

سياست ايران در فلسطين

اين ماجرا تا جايی پيش رفته که حتی راديو دولتی ايران گزارشی را به نقل از سايت خبری بازتاب پخش کرده که در آن محمود عباس تلويحا به عنوان يک بهايی ايرانی تبار، آلت دست دولت اسراييل معرفی شده بود.

اين نوع تبليغات اما به معنای آن نيست که ايران از شعله ور شدن جنگ داخلی بين فلسطينی ها حمايت می کند، چرا که درگيری بين گروه های فلسطينی توجه جهان را از مساله ادامه اشغال سرزمين های فلسطينی توسط ارتش اسراييل منحرف می کند و اين خلاف مسيری است که جمهوری اسلامی در سياست خارجی خود می پيمايد.

بنابراين، درخواست وزير امور خارجه ايران از خالد مشعل برای دستيابی به توافق با گروه فتح به منظور اجتناب از جنگ داخلی و يا سقوط دولت حماس، با مشی کلی ايران در برابر بحران خاورميانه مغايرتی ندارد.

با اين حال، احتمال اينکه درخواست ايران برای موافقت حماس با تشکيل دولت وحدت ملی در فلسطين بدون هر گونه محتوای واقعی باشد منتفی نيست، چرا که آقای متکی مشخص نکرده است که دولت وحدت ملی مورد نظر وی بر چه فرمول سازشی بايد استوار باشد.

واقعيت اين است که حماس و فتح و همينطور ساير گروه های فلسطينی، از مدت ها پيش علاقه خود را به تشکيل دولت وحدت ملی ابراز کرده اند و برای رسيدن به اين مقصود مذاکرات طولانی با هم داشته اند.

دشورای تشکيل دولت وحدت ملی

محمود عباس و اسماعيل هنيه
 فتح اصرار دارد که دولت وحدت ملی بايد بر مبنای پذيرش پيمان های امضا شده بين اسراييل و نهادهای رسمی فلسطينی باشد اما حماس از اتخاذ هر گونه موضعی که به شناسايی حتی تلويحی موجوديت اسراييل تعبير شود، اجتناب می کند
 

صرف خواست طرف های رقيب فلسطينی برای تشکيل دولت وحدت ملی اما منجر به توافق آنها نشده است، چرا که شرايط هر يک از دو گروه اصلی فلسطينی يعنی حماس و فتح برای تشکيل دولت فراگير به اندازه ای از يکديگر دور بوده است که ميانجيگری کشورهای عرب نيز نتوانسته بين خواست های آنان پل بزند.

فتح اصرار دارد که دولت وحدت ملی بايد بر مبنای پذيرش پيمان های امضا شده بين اسراييل و نهادهای رسمی فلسطينی باشد تا بدين وسيله امکان از سرگيری مذاکرات صلح با اسراييل و ارسال مجدد کمک های مالی بين المللی به دولت خودگردان فلسطينی فراهم شود.

فتح به عمد تاکيدی بر شناسايی موجوديت اسراييل از سوی حماس ندارد، زيرا نمی خواهد از سوی اين گروه به دفاع از منافع اسراييل متهم شود، ضمن آنکه رهبران فتح می دانند که پذيرش پيمان اسلو از سوی حماس مفهومی جز شناسايی اسراييل ندارد چرا که در نخستين بند اين پيمان اسراييل و سازمان آزاديبخش فلسطين يکديگر را به رسميت شناخته اند.

اين در حالی است که حماس از اتخاذ هر گونه موضعی که به شناسايی حتی تلويحی موجوديت اسراييل تعبير شود، اجتناب می کند و همين موضوع مذاکرات فتح و حماس را برای تشکيل دولت وحدت ملی به بن بست کشانده است.

با اين حساب، دعوت ايران از خالد مشعل برای رسيدن به توافق با فتح بر سر تشکيل دولت وحدت ملی جه مفهومی دارد؟

اگر منظور ايران از اين دعوت، تشويق حماس به مذاکره با فتح با تاکيد بر حفظ مواضع اعلام شده اين گروه باشد، روشن است که دعوت فوق گشايشی در بن بست تشکيل دولت وحدت ملی در فلسطين ايجاد نمی کند، اما اگر قصد فراخوان ايران از آقای مشعل برای توافق با فتح، درخواست نشان دادن نرمش از سوی اين گروه باشد، آنگاه می توان گفت که جمهوری اسلامی، همراه با اين درخواست، نرمش و انعطاف خود را در برابر مساله فلسطين به نمايش گذاشته است.

 
 
محمود احمدی نژاد و پرچم اسرائيلدشمن يا دوست؟
آيا تهديد ايران اسرائيل را به اعراب نزديک کرده؟
 
 
نوشته روی ديوار صلح خاورميانه
انشعاب حماس به دو قطب سوريه و مصر؟
 
 
پرچم فلسطينآينده فلسطين
موانع تازه بر سر تشکيل دولت وحدت ملی
 
 
صحراداستان خاک
سرزمين فلسطين در قرن بيستم به روايت نقشه ها
 
 
مطالب مرتبط
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران