http://www.bbcpersian.com

14:48 گرينويچ - شنبه 14 اکتبر 2006 - 22 مهر 1385

سپاه پاسداران و حضور در عرصه اقتصادی ایران

روزنامه وال استریت ژورنال در تازه ترین شماره خود به حضور سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در عرصه اقتصادی ایران پرداخته و به نقش این سازمان شبه نظامی در قردادهای نفتی و فرودگاه امام و فعالیت های گسترده آن می پردازد.

اندرو هیگینز، گزارشگر وال استریت در این گزارش که در شماره روز شنبه، 14 اکتبر منتشر شده می نویسد که در اوائل ماه اوت، نظاميان ايرانی به يکی از دکل های حفاری نفتی شرکت رومانيايی سرويچی پتروليره در خليج فارس حمله و آن را تصرف کردند.

نظاميان ايرانی روی سکوی نفتی آمدند و 19 خدمه دکل نفتی را به مدت چندين ساعت در بازداشت نگاه داشتند. این شرکت رومانيايی که شرکتی خصوصی است و در زمينه حفاری چاه های دريايی نفت و گاز فعاليت می کند، دو دکل نفتی در اجاره ايران داشته اما به دنبال اختلافات مالی، قرارداد خود را با طرف ايرانی به صورت يک جانبه فسخ کرد.

به نوشته وال استریت ژورنال، این مساله نشان از حضور نیروهایی در عرصه تجاری ایران دارد، به خصوص نیروهایی که به رییس جمهوری تندروی ایران گرایش دارند. از میان گروه های نزدیک به رییس جمهوری ایران که در عرصه تجاری حضور دارند می توان به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اشاره کرد.

این گروه شبه نظامی به ادعای آمریکا، گروه های شبه نظامی شیعه در عراق و حزب الله را از نظر سلاح تامین می کند. سپاه همچنین دارای زندان های مخفی در ایران است و همچنین نقش بزرگی در ایران دارد که کمتر تا کنون در غرب شناخته شده است. این نقش، حضور فعال در عرصه اقتصادی است.

سپاه در ایران به ساخت بزرگراه و تونل می پردازد و دو سال پیش، یک شرکت ترکیه ای را که قرار بود به اداره فرودگاه جدید تهران بپردازد، کنار گذاشت.

سپاه هم اکنون با رویه ای تهاجمی در پی دستیابی به پشتوانه اصلی اقتصاد ایران است. هدف، منابع نفتی و گازی است.

وال استریت ژورنال اضافه می کند که در ماه ژوئن، گروه مهندسی سپاه، قرارداد 2.3 میلیارد دلاری توسعه یک میدان گازی را در خلیج فارس از آن خود کرد. سپاه همچنین توانسته قراداد 1.3 میلیارد دلاری ساخت لوله گازی میان ایران و پاکستان را تصاحب کند.

این که چه کسی دستور حمله به دکل نفتی رومانیایی را داده بود معلوم نیست. دولت ایران می گوید این اقدام توسط پلیس صورت گرفته است. طرف رومانیایی می گوید که یکی از پنج فردی که هم اکنون این دکل نفتی را در تصرف خود دارند، از سپاه پاسداران است.

وال استریت ژورنال در ادامه می افزاید که سپاه پاسداران، در حال حاضر در حال مذاکره برای به دست گرفتن شرکت ايرانی اورينتال اويل کيش است که چند دکل نفتی را در اجاره خود دارد.

این تلاش های سپاه، دارای عواقبی برای سیاست خارجی آمریکا خواهد بود که به عوض تضعیف ایران، تلاش هایش تنها منجر به تقویت نیروهای تندرو شده است.

واشنگتن از بانک های اروپایی خواسته است تا با بانک های ایرانی معامله نکنند اما هنگامی که یکی از بانک ها چنین عمل کرد، شرکت اورینتال اویل در موقعیت مشکلی قرار گرفت و باعث شد که این شرکت در معرض فروش قرار داده شود. این به نوبه خود باعث شد تا گروه های تندروی ایرانی درصدد به دست گرفتن این شرکت باشند.

سپاه پاسداران مدتهاست که یکی از نیروهای عمده سیاست ایران است و دارای نیروهای زمینی، هوایی و دریایی منحصر به خود است که کاملا مستقل از ارتش ایران فعالیت می کنند.

اعضای سابق این نیرو، از جمله محمود احمدی نژاد، رییس جمهور ایران در تمام ساختارهای حکومتی و امنیتی پخش شده اند.

به نوشته وال استریت ژورنال، برخی از فرماندهان قدیمی به نیروهایی اصلاح طلب تبدیل شده اند اما این سازمان، شهرت ترسناکی در ایران دارد و به عنوان مدافع خشن انقلاب دینی ایران شناخته می شود.

سپاه خود دارای سازمان اطلاعاتی است که نقش بزرگی در برخورد با مخالفان داشته است که یکی از آنها در برخورد با اعتراض های دانشجویی سال 1999 بود.

سپاه پاسداران ایران، همچنین بسیج را در کنترل خود دارد که به ادعایی میلیون ها نفر در آن عضو هستند. بسیج، در کوچه و خیابان های ایران، به مقابله با زنان بد حجاب و افرادی که استانداردهای سفت و سخت اسلامی را رعایت نمی کنند می پردازد.

وال استریت ژورنال می نویسد که سپاه پاسداران در خارج از مرزهای ایران نیز فعالیت داشته و به شکل گیری حزب الله لبنان در اوائل سال های 1980 کمک کرده است. اخیرا این سازمان در عراق وارد عمل شده و به گفته یک افسر ارشد امنیت اسرائیل، تلاش ها برای تاثیرگذاری در عراق را از طریق یک واحد ویژه به نام رمضان صورت می دهد که به آموزش مبارزان شیعه و ارائه کمک های مالی به آنها می پردازد.

فعالیت های تجاری سپاه، شامل خدمات مهندسی، حضور در رسانه ها، تجارت و نفت و گاز است.

محسن سازگارا، مشاور سابق آیت الله خمینی، رهبر سابق ایران و از بنیانگذاران سپاه می گوید که آنها در حال به دست گرفتن همه چیز هستند.

به گفته آقای سازگارا، سپاه یک سازمان منحصر به فرد در جهان است که دارای بدنه های سیاسی، نظامی و بازرگانی است.

ورود سپاه به فعالیت های اقتصادی ایران به نوشته وال استریت ژورنال، دو دلیل سیاسی و اقتصادی داشت.

سربازان برگشته از جنگ ایران و عراق به شغل نیاز داشتند و دولت هم که از نا آرامی ها هراس داشت، درصدد بود که آنها را مشغول نگه دارد.

سپاه پاسداران به دولت و مجلس ایران گزارش نمی دهد و مستقیما زیر نظر آیت الله خامنه ای، رهبر ایران فعالیت می کند. هیچ گزارش مالی درباره فعالیت های اقتصادی سپاه منتشر نمی شود و بودجه آن نیز محرمانه است.

به نوشته وال استریت ژورنال، دولت جدید ایران، به سپاه نقش بزرگ تری در عرصه اقتصادی داده است. دولت هم اکنون، توسعه دو میدان گازی جدید را به سپاه واگذار کرده است؛ قراردادی که قبلا در اختیار یک کنسرسیوم نروژی بود.

سپاه همچنین برنده یک قرارداد احداث خط لوله گازی شده است و قرارداد گسترش متروی تهران را نیز منعقد کرده است.

اصلاح طلبان حاضر در مجلس فعلی ایران به محمود احمدی نژاد، رییس جمهوری ایران نامه ای نوشته اند و در آن از اینکه سپاه برنده مناقصه هایی شده که کس دیگری در آن شرکت نداشته یا واگذاری وام های کم بهره به آن انتقاد کرده اند.