BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 03:03 گرينويچ - پنج شنبه 02 نوامبر 2006 - 11 آبان 1385
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
خاتمی: دموکراسی را نمی توان صادر کرد
 
خاتمی
خاتمی: دموکراسی چيزی نيست که بتوان آن را صادر کرد
محمد خاتمی، رييس جمهور سابق ايران، در سخنانی در لندن تلاش برای استقرار دموکراسی غربی در ساير نقاط جهان را مورد انتقاد قرار داد.

آقای خاتمی که سرگرم ديدار از بريتانياست در سخنرانی خود در چتم هاوس در لندن گفت که تجارب يک کشور را نمی توان به يک منطقه ديگر جغرافيايی با فرهنگ و شرايط مختلف تعميم داد و افزود که دخالت نظامی آمريکا باعث ريشه کنی تروريسم يا حتی مانع آن نشده بلکه به اشکال تازه آن در خاور ميانه دامن زده است.

آقای خاتمی گفت: "يکی از بزرگترين لطيفه های آقای بوش اين است که می گويد قصد صدور دمکراسی را دارد. دمکراسی چيزی نيست که بتوان صادر کرد يا به کسی داد."

وی اظهار داشت که هرچند بذر دمکراسی در غرب کاشته شده اما در شرق و در جهان اسلام، به خاطر شرايط متفاوت، به شکل مختلفی رشد و نمو خواهد کرد.

آقای خاتمی با اشاره به اينکه ايران حامی و پشتيبان دولت های نوپای عراق و افغانستان است، گفت او معتقد است که اقدامات آمريکا در منطقه اشتباهی پرهزينه بوده و باعث تشديد تروريسم شده است.

محمد خاتمی سياستمدار اصلاح طلب است که از سال 1997 تا 2005 رئيس جمهور ايران بود، نخستين مقام ارشد ايرانی از زمان انقلاب اسلامی است که از بريتانيا ديدن می کند.

معترضان سفر آقای خاتمی به بريتانيا از جمله او را به خاطر آنچه سرکوب مخالفان در دوران رياست جمهوری اش می دانند مسئول می شناسند.

آقای خاتمی در سخنرانی خود در مورد کارنامه حقوق بشر ايران گفت که شکنجه قابل قبول نيست و ايران در دوران رياست جمهوری او به دمکراسی نزديکتر شده است.

وی در مورد ادعاهای مربوط به نقش خود در "سرکوب ها" که توسط مخالفان جمهوری اسلامی در خارج از ايران مطرح می شود نيز گفت: "بدرفتاری هايی در برخی موارد روی داده که من در موقعيتی نبودم که بتوانم کاری در مورد آنها بکنم."

وی گفت ايران برخلاف برخی کشورهای خاورميانه، که از آنها نام نبرد، در زمينه حقوق زنان پيشرو بوده اما اذعان داشت که راه "خيلی خيلی درازی" تا رسيدن به دمکراسی باقی مانده است.

تظاهرات مخالفان

در بيرون محل سخنرانی آقای خاتمی در لندن (موسسه "چتِم هاوس"، که يک موسسه مطالعات خارجی در مرکز لندن است)، بيش از يکصد تظاهر کننده مخالف جمهوری اسلامی تجمع کرده بودند.

این تظاهرکنندگان از گروه های مختلف از جمله حزب کمونیست کارگری، سلطنت طلبان، مجاهدین خلق، اتحادیه پناهندگان ایرانی بریتانیا و حزب دمکراتیک خلق الاحواز بودند و به زبان های فارسی و انگلیسی علیه جمهوری اسلامی شعار می دادند و تصاویری از زندانیان سیاسی، اعدام شدگان و ماکت های هجو آمیز رهبران جمهوری اسلامی را در دست داشتند.

در هر قسمت تظاهرکنندگان پرچم های مختلفی در دست داشتند: پرچم های سرخ، پرچم شیر خورشید، آرم سازمان مجاهدین خلق و یا پرچمی شبیه پرچم سابق عراق و با وجود سرمای هوا ضمن اعتراضات پر سرو صدا به حضور خاتمی، رهگذران را نیز دعوت به توقف و گفتگو در باره جمهوری اسلامی ایران می کردند.

تظاهرکنندگان که به شدت توسط پلیس مهار شده بودند، از رسانه ها درباره آنچه عدم توجه به خواسته ها و اعتراضات مخالفان حضور خاتمی در بریتانیا می خواندند اعتراض داشتند.

شیوا محبوبی دبیر شاخه بریتانیای حزب کمونیست کارگری در باره علت تظاهرات علیه خاتمی به سایت فارسی بی بی سی گفت: در دوران حاکمیت خاتمی تظاهرات دانشجویان سرکوب شد و حدود دویست نفر در ایران اعدام شده اند، حقوق همجنس گرایان و اقلیت ها نادیده گرفته شد و مقررات اسلامی سبب آزار مردم شد.

تظاهرات مخالفان جمهوری اسلامی در برابر چت هام هاوس
در تظاهرات علیه ديدار خاتمی جمعی از مخالفان جمهوری اسلامی حضور داشتند

دبیر تشکیلات حزب کمونیست کارگری ایران در بریتانیا معتقد است که اعتبار دادن به خاتمی برای آن است که دولت های غربی خواستار حفظ نظام جمهوری اسلامی هستند.

مخالفان جمهوری اسلامی که چهارشنبه شب در برابر چتم هاوس گرد آمده بودند می گویند که اعتراض آنان به حضور رئیس جمهور پیشین ایران در بریتانیا و اعطای دکترای افتخاری به وی توسط دانشگاه سنت آندروز، حمایت هایی را نیز از سوی جامعه بریتانیا جلب کرده است.

آقای صفا عین اللهی که می گوید یکی از دو ایرانی است که علیه خاتمی به پلیس شکایت کرده و خواستار بازداشت وی شده است می گوید: دادخواست وی علیه خاتمی در اداره پلیس به دلیل فقدان مدارک لازم رد شده است اما وی معتقد است که مدارک لازم و مستدل به پلیس ارائه کرده است.

آقای عین اللهی "دست های پشت پرده" را مانع از رسیدگی به شکایت خود می داند و می گوید که شکایت خود را به دادگاه عالی اتحادیه اروپا خواهد برد.

یکی از تظاهرکنندگان وابسته به جبهه الاحواز می گوید: ما به این دلیل علیه خاتمی در اینجا تظاهرات می کنیم که در زمان ریاست جمهوری او نامه وی برای "پاکسازی نژادی" قوم عرب منتشر و منجر به تظاهراتی شد که به کشته شدن مردم انجامید.

در آوريل سال 2005 نامه ای منسوب به محمد علی ابطحی، رييس دفتر محمد خاتمی در زمان رياست جمهوری او، منتشر شد که در آن از "کاهش دادن سکنه عرب در استان خوزستان و انتقال اقوام ديگر ايرانی به اين منطقه" سخن به ميان آمده بود. آقای ابطحی و ديگر مقامات جمهوری اسلامی صدور و وجود چنين نامه ای را قويا تکذيب کردند و آن را جعلی خواندند ولی در برخی شهرهای جنوبی گروه هايی از مردم به خيابانها ريختند و تظاهرات گسترده ای به راه انداختند. در آن تظاهرات که دخالت نيروی انتظامی را به دنبال داشت تعدادی کشته شدند.

تظاهرکننده وابسته به جبهه الاحواز در لندن معتقد است که مسئولیت سال گذشته حوادث استان خوزستان با رئیس جمهور وقت ایران بوده است و خاتمی باید در این باره پاسخگو باشد.

 
 
محمد خاتمیخاتمی در اسکاتلند
اعتراض گروههای مخالف جمهوری اسلامی
 
 
محمد خاتمی'ميهمانی کاخ سفيد'
ابعاد تازه انتقاد از سفر خاتمی به آمريکا
 
 
عکس از مجيد سعيدی نمايشگاه عکس
هشت سال با خاتمی از نگاه دوربين عکاسان خبری
 
 
محمد خاتمیهشت سال با خاتمی
مجموعه ای از گزارشها از عملکرد محمد خاتمی در دو دوره رياست جمهوری
 
 
مطالب مرتبط
آزادی بيان و 25 سال جمهوری اسلامی
06 فوريه، 2004 | فرهنگ و هنر
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران