BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 17:49 گرينويچ - چهارشنبه 01 نوامبر 2006 - 10 آبان 1385
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
دادخواست حذف مجازات سنگسار از قوانين ايران
 
فراخوان کمپين قانون بی سنگسار
فراخوان کمپين قانون بی سنگسار
جمعی از فعالان جنبش زنان و حقوق بشر در ايران و ديگر کشورها برای حمايت از حذف حکم سنگسار از قانون مجازات اسلامی در ايران تلاشی بين المللی تحت عنوان کمپين "قانون بی سنگسار" را آغاز کرده اند.

در فراخوان اين تلاش بين المللی برای مخالفت با سنگسار آمده است که "اعضای کمپين "قانون بی سنگسار" با استناد به اعلاميه جهانی حقوق بشر و ميثاق بين المللی حقوق مدنی و سياسی که در ماده 7 آن دولت های عضو، و از جمله ايران، از اجرای مجازات های غير انسانی و ترذيلی منع شده اند خواهان تغيير قانون مجازات اسلامی به گونه ای است که ديگر هيچ حکم سنگساری صادر و اجرا نشود."

اين تلاش بين المللی، که از روز سه شنبه (9 آبان، 31 اکتبر) رسما آغاز شده است از همه فعالان و حاميان جنبش زنان و حقوق بشر در داخل و خارج از ايران خواسته است تا با امضای دادخواست اين کمپين مخالفت خود با اجرای اين مجازات را اعلام کنند.

مقامات ايران می گويند حکم سنگسار در ايران به اجرا در نمی آيد.

"قانون بی سنگسار"

اعضای "کمپين قانون بی سنگسار" می گويند عليرغم انکار مقامات اين نوع مجازات همچنان بخشی از قوانين کيفری ايران است و در فراخوان خود به عنوان نمونه از سنگسار شدن يک زن و يک مرد در ارديبهشت 1385 در شهر مشهد ياد می کنند.

آنها همچنين در فراخوان خود آورده اند که گروهی از وکلا در ايران، موسوم به "شبکه وکلای داوطلب"، توانسته است سيزده نفر (11 زن و 2 مرد) محکوم به سنگسار را رديابی کند و طی نامه ای از محمود هاشمی شاهرودی، رييس قوه قضائيه خواسته اند تا قانون مجازات اسلامی را تغيير دهد.

شيرين عبادی، فعال حقوق بشر و برنده جايزه نوبل صلح، شادی صدر، عضو شبکه وکلای داوطلب و فعال جنبش زنان، شهلا شرکت، روزنامه نگار و سردبير ماهنامه زنان از جمله دهها اسامی امضاکننده اين کمپين بين المللی هستند.

بنابر گزارش ها، در دسامبر 2002 آيت الله هاشمی شاهرودی، رييس قوه قضائيه ايران، با صدور دستوری خطاب به قاضيان اين کشور مقرر کرد که اعدام به وسيه سنگسار متوقف شود تا در مورد تغيير دائمی اين قانون تصميم گيری شود.

از آن به بعد مقامات ايران در واکنش به نگرانی نهادهای بين المللی از صدور و اجرای برخی احکام دادگاه های ايران، از جمله سنگسار و اعدام نوجوانان، همواره گفته اند که چنين مجازات هايی اجرا نمی شود.

"رجم"

برای اجرای مجازات سنگسار، که در اصطلاح اسلامی "رجم" خوانده می‌شود، محکوم را تا بالای کمر در در زمين دفن می‌کنند و سپس بدنش را هدف پرتاب سنگ قرار می‌دهند. اين سنگ‌ها نبايد چنان بزرگ باشد که محکوم را درجا بکشد و بايد به تدريج باعث مرگ او شود.

شادی صدر، حقوقدان و فعال حقوق زنان در ايران، به سايت بی بی سی گفت: "در خرداد ماه امسال ما از مشهد باخبر شديم که دو نفر (محبوبه م. و عباس ح.) سنگسار شده اند. درباره اين خبر بسياری از مردم مشهد با اطلاع بوده اند. در همين حال حکم سنگسار يکی از موکلين من به نام اشرف کلهری صادر شد و به اين ترتيب ما مطمئن شديم که اين نوع مجازات همچنان در ايران صادر و اجرا می شود."

خانم صدر در ارتباط با دستور سال 2002 محمود هاشمی شاهرودی گفت: "از آنجايی که قانون تغييری نکرده پس دستور چند سال پيش رييس قوه قضائيه در عمل و به لحاظ حقوقی نمی تواند خلاف قانون به اجرا درآيد و قضات بنابر قانون موظف بوده اند که حکم رجم را صادر کنند؛ هر چند که ممکن است در بعضی موارد اجرای اين حکم متوقف يا معلق شده باشد."

اين عضو شبکه وکلای داوطلب گفت که برخی از احکام سنگسار به حکم اعدام تبديل شده اند: "اواخر سال گذشته يک زن در قزوين و امسال زنی در تهران به جای حکم رجم با حکم اعدام روبرو شدند."

شادی صدر در ارتباط با زندانيانی که گفته می شود با حکم رجم روبرو هستند، گفت: "در نامه ای که به آقای شاهرودی نوشتيم وکلای داوطلب اعتراض کرده اند که حکم بيشتر اين پرونده ها نه با استناد به شاهد و يا اقرار به زنای محصنه بلکه با تکيه به "علم" قاضی که امری کاملا سليقه ای است، صادر شده است."

"انکار آسان"

عفو بين الملل، گروه مدافع حقوق بشر، در اواسط مهرماه 85 با انتشار اطلاعيه ای مطبوعاتی از حکومت ايران خواست تا سنگسار را از قوانين کيفری اين کشور حذف کند. مصادف با انتشار اين اطلاعيه هيئت پارلمانی ايران در سفری به بروکسل با کميته زنان و برابری جنسيتی پارلمان اروپا ملاقات کرد. در اين ملاقات کميته پارلمان اروپا نسبت به گزارش هايی از اجرای حکم سنگسار در ايران ابراز نگرانی کرده بود.

الهام امين زاده، نايب رييس کميته روابط خارجی کميسيون امنيت ملی ايران، در اين ارتباط به خبرگزاری دانشجويان ايران، ايسنا، گفت که "سنديت اين کميته ليست اينترنتی و عفو بين الملل است که برای ما مستند نيست."

شادی صدر در ارتباط با اثبات اجرای حکم سنگسار در ايران گفت: "در کشوری مثل ايران که هيچ آمار و اطلاعات شفافی وجود ندارد و حتی جرايد از به کار بردن واژه سنگسار در اخبار خود منع شده اند و هيچ يک از مقامات حاضر نيستند در مورد آن صحبت کنند، انکار خيلی آسان است."

اين حقوقدان و فعال جنبش زنان در ايران در ادامه به سايت فارسی بی بی سی گفت به رغم دشوار بودن تغيير قانون در ايران چنين کمپين هايی برای متحول کردن حقوق بشر در اين کشور لازم است: "با توجه به ساختار سياسی ايران و سد شورای نگهبان تغيير قوانين به ويژه مربوط به زنان در سالهای اخير گاهی غيرممکن به نظر رسيده اما ما نمی توانيم به عنوان فعال جنبش زنان دست روی دست بگذاريم و بگوييم اين گونه کمپين ها فايده ای ندارد. نجات جان حتی يک نفر اين تلاش را ارزشمند می کند. اگر سنگسار قابل دفاع نيست و فقط قابل انکار است پس چرا از قوانين حذف نشود."

کمتر از دو سال پيش سخنگوی قوه قضاييه ايران، ادعای برخی نهادهای بين‌المللی درباره سنگسار زنان و اعدام نوجوانان را رد کرده و گفته بود که اين مجازات‌ها ديگر در اين کشور به اجرا در نمی‌آيد.

 
 
مطالب مرتبط
سايت های مرتبط
بی بی سی مسئول محتوای سايت های ديگر نيست
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران