BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 14:08 گرينويچ - جمعه 10 نوامبر 2006 - 19 آبان 1385
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
حکم دادگاه آرژانتین و تاثیر آن بر موقعیت هاشمی رفسنجانی
 

 
 
محمود احمدی نژاد ناگزير است در برابر تصميم قاضی آرژانتينی از هاشمی رفسنجانی حمايت کند
محمود احمدی نژاد ناگزير است در برابر تصميم قاضی آرژانتينی از هاشمی رفسنجانی حمايت کند
"رادولفو کانیکوبا کورال" قاضی فدرال آرژانتین دستور بازداشت اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس جمهور سابق و رئیس کنونی مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران را به همراه هشت نفر دیگر از مقام های سابق جمهوری اسلامی به اتهام طراحی انفجار سال 1994در انجمن همياری اسرائيل و آرژانتين در بوئنوس آیرس، صادر کرده است.

انفجار در انجمن همياری اسرائيل و آرژانتين (معروف به آمیا) در بوئنوس آیرس 85 کشته و بیش از دویست زخمی بر جا گذاشت و اکنون مقام های قضایی آرژانتین مدعی اند که بر اساس تصمیم مقام های بلندپایه وقت ایران، یک شبه نظامی21 ساله حزب الله لبنان از طریق عملیات انتحاری، آمیا را منفجر کرده است.

پیش از این قاضی ديگری به نام "خوان خوزه گالیانو" که مسئول رسیدگی به پرونده آمیا بود، پس از چند بار متهم کردن مقام های ایرانی به دخالت در انفجار آمیا، سرانجام خود به اتهام رشوه از مقامش بر کنار شد و با برکناری وی، به نظر می رسید که پرونده دخالت ایران در انفجار مرکز یهودیان آرژانتین نیز مختومه شده است، بویژه اینکه یک دادگاه بریتانیایی نیز چندی پیش یک دیپلمات سابق ایران را که به درخواست آرژانتین و به اتهام دخالت درانفجار آمیا بازداشت کرده بود، به دلیل نبود مدرک و سند معتبر در این باره، آزاد کرد.

اینک اما طرح مجدد دخالت مقام های ایرانی در انفجار آمیا، پرونده را در مسیر تازه ای انداخته است، مسیری که به باور برخی از تحلیل گران نمی تواند با اظهارات محمود احمدی نژاد رئیس جمهور ایران مبنی بر "افسانه بودن هولوکاست" و سخنان وی عليه موجوديت اسرائيل بی ارتباط باشد.

اخطار به ايران؟

در واقع، پس از اظهارات آقای احمدی نژاد درباره هولوکاست و نابودی اسراییل، مجامع یهودی و برخی از رهبران اسراییل بارها نسبت به احتمال حمله علیه مراکز یهودیان در جهان هشدار داده اند و به نظر می رسد که طرح مجدد دخالت ایران در انفجار آمیا، افزون بر ابعاد دیگر آن، اخطار به دولت اقای احمدی نژاد هم باشد.

این در حالی است که حکم قاضی فدرال آرژانتین متوجه آقای هاشمی رفسنجانی شده است، فردی که اکنون در ایران به عنوان یکی از هدف های مورد تهاجم دولت محمود احمدی نژاد تلقی می شود و مسلما حکم دستگیری او به همراه دو تن از وزیران کابینه اش (علی فلاحیان وزیر اطلاعات و علی اکبر ولایتی وزیر خارجه دولت اقای رفسنجانی) می تواند بر بازی قدرت در ایران تاثیر بگذارد.

قاعدتا حکم دستگیری آقای رفسنجانی بر موقعیت بین المللی او و نیز جایگاه تازه ای که در بین برخی اصلاح طلبان ایرانی پیدا کرده است، ضربه خواهد زد، اما این حکم به وی در کارزار پنهان با آقای احمدی نژاد و هواداران افراطی او در حوزه علمیه قم، نوعی مصونیت خواهد بخشید.

در انفجار مرکز يهوديان آرژانتين 85 نفر جان خود را از دست دادند و بيش از دويست نفر زخمی شدند
در انفجار مرکز يهوديان آرژانتين 85 نفر جان خود را از دست دادند و بيش از دويست نفر زخمی شدند

آقای احمدی نژاد و هواداران او، از یک سو با طرح اتهام فساد علیه آن دسته از فن سالاران و دیوان سالارانی که به آقای رفسنجانی نزدیکند، تلاش کرده اند تا از این طریق موقعیت تیم رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام را در درون نظام سیاسی ضعیف و متزلزل کنند و از دیگر سو، محمود احمدی نژاد و همکارانش با اتخاذ مواضع به شدت ضداسراییلی و بعضا ضد یهودی می کوشند تا خود را پیشگام و سرآمد نیروهای ضد صهیونیستی در بین مسلمانان معرفی کنند.

موقعيت بغرنج محمود احمدی نژاد

بر این اساس، متهم شدن آقای رفسنجانی به دخالت در انفجار انجمن همياری اسرائيل و آرژانتين در بوئنوس آیرس، آقای احمدی نژاد و همکارانش را در ستیز سیاسی با آقای رفسنجانی در موقعیت بغرنجی قرار می دهد.

مسلما دولت آقای احمدی نژاد در برابر اتهام وارد شده علیه آقای رفسنجانی نه می تواند جانب حکم قاضی آرژانتینی را بگیرد و نه می تواند در این باره سکوت کند چرا که در هر دو حالت متهم به هواداری از "صهیونیزم" خواهد شد.

او در این شرایط چاره ای جز حمایت از آقای رفسنجانی در برابر حکم قاضی آرژانتینی ندارد، مساله ای که به تحکیم موقعیت رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام منجر خواهد شد و فعالیت آن دسته از هواداران افراطی محمود احمدی نژاد را که گفته می شود در پی جلوگیری از ورود آقای رفسنجانی و نزدیکانش به مجلس خبرگان رهبری در انتخابات ماه آینده هستند، خنثی خواهد کرد.

بنابر این، صرف نظر از پیامدهای بین المللی و داخلی حکم قاضی آرژانتینی برای مجموعه نظام جمهوری اسلامی، این حکم در شرایط کنونی به آقای رفسنجانی در داخل ایران مصونیت می دهد، مصونیتی که می تواند موجب شود حتی اگر اصلاح طلبان ایرانی فهرستی از نامزدها برای شرکت در انتخابات خبرگان نداشته باشند، آقای رفسنجانی با رای جناح تندرو به مجلس خبرگان راه یابد، زیرا از يک منظر، پیام راه نیافتن آقای رفسنجانی به مجلس خبرگان چیزی جز همراهی با آنچه در ایران "توطئه صهیونیستها" خوانده می شود، نخواهد بود.

 
 
رفسنجانی و احمدی نژادمصلحت نظام؟
انتقاد بی سابقه احمدی نژاد از هاشمی رفسنجانی
 
 
آيت الله خمينیمحرمانه يا غيرمحرمانه
ادامه مناقشه بر سر نامه آيت الله خمينی
 
 
جنگ ايران و عراقنامه آيت الله خمينی
جنگی که پايانش همچنان بحث برانگيز است
 
 
مطالب مرتبط
حکم جلب برای هاشمی رفسنجانی
09 نوامبر، 2006 | ايران
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران