BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده:
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
پيشنهاد مذاکره و ترديد نسبت به پاسخ مثبت ايران به آمريکا
 

 
 
جيمز بيکر
جيمز بيکر، رئيس هيات تحقيق عراق، در گزارش خود بر نقش ايران و سوريه برای کاهش خشونت ها در عراق تاکيد کرده است
روزنامه واشنگتن پست چاپ آمريکا خبر داده است که جيمز بيکر، رييس هيات تحقيق درباره عراق، با محمد جواد ظريف، نماينده دايم ايران، در مقر سازمان ملل در نيويورک ديدار و گفتگو کرده است.

بنا به گزارش واشنگتن پست، آقای بيکر که از جمهوریخواهان بانفوذ و وزير امور خارجه دولت جورج بوش پدر بوده، به نماينده ايران گفته که که از جانب ايالات متحده مذاکره نمی ‌کند، بلکه هيات تحقيق می ‌خواهد پيشنهادهای ايران را درباره راه های پايان دادن به خشونت ها در عراق و استفاده از نفوذ جمهوری اسلامی دريافت کند.

ايران نفوذ و توان سياسی خود در عراق را منکر نمی شود و حتی در مقاطعی پيشنهاد داده است که غرب به جای چالش با تهران بر سر پرونده اتمی از توانايی ايران برای کاهش خشونت ها درمنطقه از جمله در عراق استفاده کند.

درخواست مستتر در اين پيشنهاد، شايد کمک تهران به آمريکا در قبال برداشتن فشار از جمهوری اسلامی در پرونده اتمی باشد، اما ايالات متحده نه تنها پيشنهاد تهران را رد کرده بلکه حاضر به دادن تضمين های امنيتی درباره موجوديت نظام سياسی ايران نيز نشده است.

ايران بزرگترين همسايه عراق است و از زمان شکل گيری حکومت های شيعه در ايران به علت وجود اماکن مقدس شيعیان درعراق، ارتباطات گسترده ای با اين سرزمين و اکثريت شيعه جمعيت آن داشته است.

 آنچه که امروزه اين نفوذ را برای جامعه جهانی اهميت داده است نزديکی بی سابقه رهبران عراقی با مقام های جمهوری اسلامی است. بسياری از رهبران کنونی عراق درخلال حکومت صدام حسين زمانی بيش از دو دهه در ايران اقامت داشته اند و از برخی امتياز های شهروندی در ايران نيز استفاده می کردند
 

نفوذ ايران در عراق به چه معنا است؟

پس از فروپاشی امپراتوری عثمانی و تاسيس کشورعراق نيز، ايران نفوذ خود را حفظ کرد. وجود حوزه علميه نجف که محل تدريس علمای بزرگ ايرانی و مورد احترام شيعيان عراقی بوده به عمق اين نفوذ افزوده است.

اما آنچه که امروزه اين نفوذ را برای جامعه جهانی اهميت داده است نزديکی بی سابقه رهبران عراقی با مقام های جمهوری اسلامی است. بسياری از رهبران کنونی عراق درخلال حکومت صدام حسين زمانی بيش از دو دهه در ايران اقامت داشته اند و از برخی امتياز های شهروندی در ايران نيز استفاده می کردند.

تکلم رهبران عراقی - که محدود به مذهب شيعه هم نيستند - به زبان فارسی بخشی از آثار زندگی چندين ساله در ايران را بر آنها نشان می دهد. از سوی ديگر جنگ هشت ساله ايران و عراق، جمهوری اسلامی را به درک دقيق تری از جغرافيای قومی و مختصات سياسی و اجتماعی عراق رسانده است.

اما ورود ايران به صحنه پر آشوب سياسی عراق در کنار آمريکا و بريتانيا چه کمکی به اين دو کشور خواهد کرد؟

ايران چه کمکی می تواند به آمريکا بدهد؟

به دليل حمايت های گسترده ايران از گروه های مختلف عراقی با قوميت های گوناگون، اين گروه ها هم اينک روابط بسيار خوبی با جمهوری اسلامی دارند به شکلی که در برخی از تنش های سياسی ايران با ميانجيگری به اختلاف های گروهای عراقی خاتمه داده است.

 آيا در شرايطی که بريتانيا و آمريکا مشغول رايزنی در شورای امنيت سازمان ملل متحد برای تحريم ايران هستند، جمهوری اسلامی تن به مذاکره و کمک به اين کشورها درعراق خواهد داد؟
 

ايران هم اينک نيز می تواند از اين نفوذ برای نزديک تر کردن گروه های تندرو شيعی به دولت اين کشور اقدام کند. نزديکی گروه ها به يکديگر نيز به نوبه خود می تواند زمينه اقدام های خشونت آميز در عراق را به شکل محسوسی کاهش بدهد.

از سوی ديگر تهران با استفاده از روابط حسنه خود با سوريه می تواند اين کشور را برای پايان دادن به خشونت ها در عراق با خود همراه کند. کنترل مرزهای با عراق کمک مهمی به نظارت رفت و آمدها در عراق و شناسايی گروهای وفادار به حزب بعث و صدام است.

اما آيا در شرايطی که بريتانيا و آمريکا مشغول رايزنی در شورای امنيت سازمان ملل متحد برای تحريم ايران هستند، جمهوری اسلامی تن به مذاکره و کمک به اين کشورها درعراق خواهد داد؟

تريد درباره انجام مذاکره

غلامحسين الهام، سخنگوی دولت ايران، در نشست هفتگی خود با خبرنگاران درباره آمادگی دولت آمريکا برای مذاکره با ايران بر سر عراق به طور تلويحی استقبال کرده و گفته که اگر آمريکا در ارتباط با سياست‌هايش چرخش ۱۸۰ درجه داشته باشد اين اتفاق خوبی است.

علی لاريجانی
 "[نمی شود] غربی ها هم دنبال تضعيف ايران باشند، هم ادعای در پيش گرفتن استراتزی همکاری بکنند
 

با اين حال تصميم گيری برای مذاکره با ايالات متحده آن هم در شرايطی که آمريکا فشار زيادی به تهران بر سر پرونده اتمی وارد می کند، تنها در حيطه اختيار دولت ايران نيست و بستگی به نظر رهبر جمهوری اسلامی دارد.

همچنين موضع نهادهايی همچون شورای عالی امنيت ملی ايران نيز برای تصميم گيری در اين باره اهميت فراوانی دارد. اين شورا هنوز واکنشی در اين رابطه نشان نداده اما علی لاريجانی، دبير شورای عالی امنيت ملی ايران و سرپرست مذاکرات هسته ای اين کشور، اخيرا واکنشی به درخواست وزير خارجه بريتانيا از ايران برای کمک به حل مشکلات افغانستان داشته است.

موضع گيری آقای لاريجانی می تواند پاسخ احتمالی تهران را به درخواست تازه آمريکا و بريتانيا را تا حدی روشن کند.

آقای لاريجانی غرب را به بهره گيری از دو استراتژی متضاد متهم کرده و گفته است: "[نمی شود] هم دنبال تضعيف ايران باشند، هم ادعای در پيش گرفتن استراتزی همکاری بکنند. يک طرف انگلستان در بحث قطعنامه اخير رفتار تندروانه ای داشت. از طرفی وزير خارجه انگليس اعلام می کند از ايران می خواهيم از نفوذ خود در افغانستان بهره جسته به ما کمک کند به نظرم [غربی ها] دچار سوء تفاهم با خودشان شده اند."

جمهوری اسلامی خلاص شدن سربازان آمريکايی از عراق را زمينه ای برای حمله احتمالی ارتش امريکا به ايران می داند و از سويی ديگر شاهد تلاش ها برای تصويب تحريم ايران در شورای امنيت است.

هرچند محمد جواد ظريف با آقای بيکر گفتگويی نسبتا طولانی انجام داده، اما کارشناسان می گويند با توجه به وضعيت سياسی ميان ايران و آمريکا احتمال انجام مذاکره رسمی ميان دو کشور آن هم درباره يک کشور سوم در حال حاضر چندان زياد به نظر می رسد.

 
 
جورج بوشويديو
جورج بوش و بحران عراق
 
 
پرچم ایران و آمریکانظرات شما
تحولاتی جدید در سیاست آمریکا در قبال ایران؟
 
 
تسخير سفارت آمريکاایران و آمریکا
وضعیت متفاوت 27 سال پس از گروگان گیری
 
 
ميزگردميزگرد
چرا لابی ايرانی در آمريکا شکل نگرفته است؟
 
 
مطالب مرتبط
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران