BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده:
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
در برابر ايران و سوريه 'نرمش در کار نيست'
 
جيمز بيکر
جيمز بيکر، رئيس هيئت بررسی اوضاع عراق در گزارش خود بر اهميت همکاری با ايران و سوريه برای کاهش خشونت ها در عراق تاکيد کرده بود
دفتر نخست وزير بريتانيا می گويد که با وجود دعوت تونی بلر از ايران و سوريه مبنی بر کمک آنها برای استقرار امنيت در عراق، سياست بريتانيا در قبال اين دو کشور نرم نشده است.

آقای بلر طی سخنرانی در ضيافت شهردار لندن درباره سياست خارجی، از ايران و سوريه دعوت کرد که در راستای پيشبرد صلح در خاورميانه همکاری کنند.

اما سخنگوی آقای بلر تأکيد کرده است که هيچ توافق تازه ای با دولت های ايران و سوريه انجام نگرفته است.

آقای بلر در سخنرانی شامگاه دوشنبه بار ديگر بر اهميت حياتی اتحاد بريتانيا با ايالات متحده و اتحاديه اروپا تأکيد کرده است.

او گفت که خشونت فرقه ای در عراق روند دموکراسی در عراق را به سوی قهر و خشونت منحرف کرده است.

نخست وزير بريتانيا گفت که کشورش برای وحدت نيروهای مسلح عراق تلاش کرده است اما "نيروهايی خارج از عراق هستند که در جهت ايجاد نفاق و تفرقه حرکت می کنند."

به گفته او: "بخش اعظمی از مشکل عراق در خارج از عراق و در سراسر منطقه است، و در نيروهايی ريشه دارد که به تروريسم و حرکات افراطی دامن می زنند."

"اايجاد مانع در راه صلح"

آقای بلر گفت که سخنان او به معنای تغيير سياست بريتانيا در قبال ايران و سوريه نيست.

او مسئله اسرائيل و فلسطين را "مشکل گرهی" خواند که بايد مورد رسيدگی قرار گيرد، اما همچنين گفت که در کشورهای لبنان و عراق و ايران نيز بايد پيشرفت هايی حاصل شود.

او گفت که ايران نه تنها به خواست جامعه بين المللی پاسخ نداده و برنامه غنی سازی هسته ای را متوقف نکرده، بلکه "تلاش دارد در منطقه بر ما فشار وارد آورد."

آقای بلر گفت که ايران با حمايت از عناصر افراطی در منطقه مانند گروه حماس در فلسطين، حزب الله در لبنان و شبه نظاميان شيعه در عراق، در راه صلح مانع ايجاد می کند.

او گفت که بايد يکايک اين موانع را از سر راه برداشت و به ايران تفهيم کرد که اگر به تعهدات بين المللی خود عمل نکند با انزوا روبرو خواهد شد.

نخست وزير بريتانيا تأکيد کرد که در شرايط افزايش قدرت های چين و هند در سطح جهانی، همکاری های سياسی با ايالات متحده و کشورهای اروپايی اهميت فراوان يافته است.

شرط همکاری با ايران

مانع سازی در راه صلح
 ايران با حمايت از افراطی ترين عناصر در منطقه مانند گروه حماس در فلسطين، حزب الله در لبنان و شبه نظاميان شيعه در عراق، در راه صلح مانع ايجاد می کند.
 
تونی بلر

جورج بوش رئيس جمهور آمريکا دوشنبه با هيئت ويژه بررسی وضعيت عراق ديدار کرده استد.

يکی از پيشنهادهای مهم گروه به جورج بوش تشکيل يک کنفرانس منطقه ای در مورد عراق و دعوت از ايران و سوريه برای شرکت در آن است.

اما آقای بوش پس از ملاقات با هيئت مزبور گفته است که تا وقتی ايران فعاليت هسته ای خود را متوقف نکند، ايالات متحده با اين کشور هيچ نوع همکاری نخواهد داشت.

او گفت: "هدف ايالات متحده اين است که زمامداران ايران را قانع کند که از دنبال کردن برنامه هسته ای دست بردارند. ما مايل هستيم که در جهت برقراری صلح در خاورميانه گام برداريم... و اگر ايران به سلاح هسته ای دست يابد ثبات منطقه بر هم می خورد."

واکنش های متفاوت ايران و سوريه

عماد مصطفی سفير سوريه در ايالات متحده در گفتگويی با بی بی سی گفته است که دولت سوريه آماده است به حل بحران عراق کمک کند.

اما آقای مصطفی می گويد نخست دولت آمريکا بايد قبول کند که سياست آن در عراق کاملا اشتباه بوده است و حال قصد دارد آن را تغيير دهد.

او گفته است که دولت سوريه با جناح های گوناگون سياسی در عراق مناسبات خوبی دارد و اگر آنها بخواهند اين دولت می تواند در برقراری ثبات در آن کشور نقشی ايفا کند.

آقای مصطفی گفته است که: "بهای اين همکاری بايد روشن باشد" و افزوده است که سوريه خواهان اعلام سياستی تازه و عادلانه در خاورميانه است.

روز دوشنبه غلامحسين الهام، سخنگوی دولت ايران، در پاسخ به احتمال آمادگی دولت آمريکا برای مذاکره با ايران و سوريه، خواستار تغيير روش آمريکا شد.

آقای الهام به احتمال دعوت از ايران برای مشارکت در حل بحران عراق پاسخ صريحی نداد.

به گزارش خبرگزاری دولتی ايران - ايرنا - آقای الهام در نشست خبری، آنچه چرخش ۱۸۰ درجه در سياست های آمريکا خواند را تحولی مثبت توصيف کرد و گفت: "اگر آمريکايی ها اين تصميم را بگيرند، مشکلات و مسايل قابل حل است."

سخنگوی دولت افزود: "اميدواريم آمريکا در رفتارش تجديد نظر کند، منطقه را به حال خود رها کند، دست از جنگ طلبی بردارد و به حمايت از گروه های تروريستی و صهيونيست ها پايان دهد و به پيام صلح جويی و عالت خواهی مردم منطقه پاسخ مثبت دهد."

دولت جورج بوش دو کشور ايران و سوريه را حامی تروريسم دانسته و دولت سوريه را متهم کرده است که برای جلوگيری از نفوذ شورشيان عراقی از طريق مرز دو کشور اقدامات لازم را به عمل نمی آورد.

همچنين، دو کشور آمريکا و بريتانيا با برنامه های هسته ای جمهوری اسلامی مخالف هستند و در حال حاضر، تصويب قطعنامه ای توسط شورای امنيت در مورد وضع تنبيه های بين المللی عليه ايران را پيگيری می کنند.

 
 
جورج بوشويديو
جورج بوش و بحران عراق
 
 
پرچم ایران و آمریکانظرات شما
تحولاتی جدید در سیاست آمریکا در قبال ایران؟
 
 
تسخير سفارت آمريکاایران و آمریکا
وضعیت متفاوت 27 سال پس از گروگان گیری
 
 
ميزگردميزگرد
چرا لابی ايرانی در آمريکا شکل نگرفته است؟
 
 
مطالب مرتبط
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران