BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 22:06 گرينويچ - سه شنبه 14 نوامبر 2006 - 23 آبان 1385
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
اعتراض کروبی به رد صلاحيت نماينده کنونی خبرگان
 
مشکينی و کروبی
کروبی از آيت الله مشکينی خواسته که نسبت به رد صلاحيت يکی از همکاران خود واکنش نشان دهد
سه نفر از نمايندگان کنونی مجلس خبرگان ايران برای ورود دوباره به اين مجلس که صلاحيت عزل و نصب رهبر کشور و نظارت بر عملکرد او را دارد، صالح شناخته نشدند.
پس از آنکه شورای نگهبان ايران نتيجه بررسی صلاحيت داوطلبان نامزدی در انتخابات مجلس خبرگان را اعلام کرد، مهدی کروبی، دبيرکل حزب اعتماد ملی و رئيس پيشن سابق مجلس شورای اسلامی ايران طی نامه ای به آيت الله علی مشکينی، رئيس مجلس خبرگان نسبت به رد صلاحيت شماری از داوطلبان انتخابات خبرگان اعتراض کرد.

انتخابات چهارمين دوره مجلس خبرگان رهبری ايران قرار است پانزدهم دسامبر (24 آذر) آينده برگزار شود و نامزدی برای اين انتخابات منوط به تأييد صلاحيت از سوی شورای نگهبان قانون اساسی ايران است.

آن گونه که عباسعلی کدخدايی، سخنگوی شورای نگهبان اعلام کرده، از ميان افرادی که داوطلب نامزدی در انتخابات خبرگان شده اند، تاکنون صلاحيت ‪ ۱۴۴‬نفرشان تأييد و صلاحيت 240 نفر ديگر رد شده و صلاحيت نه داوطلب ديگر همچنان در دست بررسی است.

آقای کدخدايی گفته که سه تن از رد صلاحيت شدگان نمايندگان کنونی مجلس خبرگانند بی آنکه هويت اين سه را مشخص کند اما مهدی کروبی در نامه به رئيس مجلس خبرگان از محمدرضا عباسی ‌فرد، نماينده استان خوزستان در مجلس خبرگان و عضو هيئت ‌رئيسه اين مجلس به عنوان يکی از اين سه تن نام برده است.

محمدرضا عباسی ‌فرد در دوره‌ های اول و دوم نماينده مجلس شورای اسلامی بوده و مقامهايی همچون رئيس ديوان عدالت اداری و معاون اجرايی و سخنگوی قوه قضائيه بر عهده داشته و نزديک به دوازده سال عضو حقوقدان شورای نگهبان بوده است.

آقای کروبی دليل رد صلاحيت آقای عباسی فرد را "استناد به چند شبنامه و گزارش مجعول و کلی‌ گوييهای شبيه کف‌ بينی" عنوان کرده و با اشاره به سوابق آقای عباسی فرد و اينکه آيت الله خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی درباره او گفته است: "من آقای عباسی ‌فرد را فردی صالح و لايق می ‌دانم" پرسيده که چگونه ممکن است فردی با چنين سوابقی بيکباره همه صلاحيتهايی را که واجد آنها تشخيص داده شده بوده از کف داده است.

آقای کروبی همچنين دليل رد صلاحيت محمدرضا عباسی فرد را اين موضوع عنوان کرده که وی قصد نامزدی برای تصدی کرسی استان لرستان در مجلس خبرگان را داشته و "بعضی از دست‌ اندرکاران نظارت [بر انتخابات] استان در دفاع از منافع خود و نامزدشان در تنازع بقايی سياسی به قصد قربت و برای رضای خدا گزارشهای نادرستی به تهران فرستاده و پرونده ‌سازيهايی کرده ‌اند".

مهدی کروبی در نامه اش مدعی شده که مسئول نظارت بر انتخابات استان لرستان پسرعموی فردی است که قرار بوده رقيب انتخاباتی آقای عباسی فرد در اين استان شود و اعضای شورای نگهبان با اينکه از اين موضوع خبر داشته اند، نسبت به گزارشهايی که در مورد آقای عباسی فرد به آنها داده شده بوده و آقای کروبی آنها را خلاف واقع می داند، نه تنها واکنش نشان نداده بلکه آنها را "وحی منزل" قلمداد کرده اند.

آقای کروبی از آيت الله مشکينی و ديگر نمايندگان مجلس خبرگان خواسته که نسبت به رد صلاحيت يکی از همکاران خود واکنش نشان دهند.

خبرگزاری دانشجويان ايران از مجيد انصاری و علی اروميان نيز به عنوان دو نماينده کنونی مجلس خبرگان نام برده که برای ورود دوباره به اين مجلس صالح تشخيص داده نشده اند.

اما با اينکه مجيد انصاری از معدود چهره های اصلاح طلب در مجلس خبرگان به شمار می رود و در زمان رياست مهدی کروبی بر مجلس شورای اسلامی، نايب رئيس اين مجلس و همچون او عضو مجمع روحانيون مبارز بود، آقای کروبی در نامه اش هيچ اشاره ای به مجيد انصاری نکرده است.

کسانی که صلاحيتشان برای نامزدی در انتخابات خبرگان رد شده، سه روز (تا شنبه هيجدهم نوامبر) فرصت دارند به بررسی صلاحيتها اعتراض کنند و شورای نگهبان پس از آن ده ‬روز فرصت خواهد يافت اين شکايات را بررسی کرده، اعلام نظر کند.

سخنگوی شورای نگهبان گفته که فقهای اين شورا در بررسی صلاحيتها چيزی جز رضای خدا و وضعيت داوطلبان را در نظر نمی گيرند اما روند تعيين صلاحيتها در اين شورا همواره مورد اعتراض اصلاح طلبان قرار داشته است.

ايراد ديگری که مطرح می شود اين است که برخی از فقهای شورای نگهبان خود داوطلب نمايندگی در مجلس خبرگانند و در واقع خود آنها بايد صلاحيت خود را برای ورود به مجلس خبرگان تأييد کنند.

از سوی ديگر، فقهای شورای نگهبان صلاحيت کسانی را تأييد می کنند که حق عزل و نصب رهبر را دارند، در حالی که خود اين فقها مستقيماً از جانب رهبر تعيين می شوند و اين امر می تواند به رهبر امکان کنترل کسانی را بدهد که نظارت بر عملکرد او را به عهده خواهند داشت.

 
 
نشان مجلس خبرگانانتخابات خبرگان
داوطلبی زنان و غيرروحانيون برای نظارت بر رهبر ايران
 
 
شورای نگهبانشورای نگهبان و مجلس خبرگان
چالشی به نام صلاحيت نامزدها
 
 
شماری از اعضای مجلس خبرگان رهبریتحليل
ترکيب مجلس خبرگان رهبری، تغيير يا ادامه سنت گذشته؟
 
 
.تحليل
مجلس خبرگان رهبری، عرصه تازه برای منازعه قدرت
 
 
آیت الله خامنه ای و آقای هاشمی رفسنجانی، نايب رييس مجلس خبرگانانحصار در اجتهاد
نظارت خبرگان رهبری و چالشهای ولايت فقيه
 
 
قوه قضايی رو در رو با مجلسايران
اتهامات بی سابقه قوه قضاييه عليه دو عضو مجلس و خبرگان
 
 
.سياسی
مجلس خبرگان رهبری، ضرورت تغيير و مقاومت متقابل
 
 
مطالب مرتبط
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران