BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 17:23 گرينويچ - جمعه 17 نوامبر 2006 - 26 آبان 1385
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
تقدير از زرافشان در روز جهانی نويسندگان زندانی
 
گروه موسيقی keyfest
گروه موسيقی keyfest در راه پله‌های سالن برگزاری مراسم به اجرای موسيقی پرداختند
مراسم "روز جهانی نويسندگان زندانی" در سوئد که عصر روز پنج ‌شنبه، در تئاتر شهر استکهلم برگزار شد به بزرگداشت ناصر زرافشان، نويسنده و وکيل ايرانی و آنا پوليتکوسکايا، نويسنده و روزنامه ‌نگار سرشناس روس اختصاص يافته بود.

کميته نويسندگان زندانی انجمن بين ‌‌المللی پن که در بيش از ۶۰ کشور فعال است، همه ‌ساله در روز ۱۵ نوامبر از تمامی نويسندگان زندانی در هر گوشه جهان ياد می‌کند. بر اين اساس، کميته نويسندگان زندانی انجمن پن سوئد، همسو با اين يادمان جهانی، جايزه توخولسکی را هر سال به نويسنده يا ناشری اهدا می‌کند که به خاطر نوشته هايش مجازات شده، تهديد شده و يا به زندان افتاده است.

قرار بود اين جايزه در روز نويسندگان زندانی به نمايندگی از سوی ناصر زرافشان به خانم زويا زرافشان تحويل داده شود که به دليل عدم حضور وی در جلسه، بيورن لينل، سخنگوی انجمن پن سوئد، اظهار اميدواری کرد که ناصر زرافشان بتواند با رهايی از فشارهای موجود، در بهار سال آينده، در مراسمی ويژه، جايزه خود را شخصاً از اين انجمن دريافت کند.

ساعتی پيش از شروع برنامه، در اتوبوسی که علاقمندان را به محل برگزاری اين مراسم می‌برد، دو نويسنده سوئدی در طول راه متونی را از برندگان دوره‌های پيشين جايزه توخولسکی قرائت کردند که از آن جمله متنی از "محمد مختاری" هم قرائت شد.

"حمله به زندانيان"

گروه موسيقی واله
گروه موسيقی "واله" در طول مراسم به اجرای موسيقی ايرانی پرداختند

مراسم راس ساعت ۱۸ و ۳۰ دقيقه، در تئاتر شهر، با خوشامدگويی گروه موسيقی keyfest آغاز شد. اين گروه جوان، در راه پله‌های تئاتر شهر و سالن برگزاری مراسم به اجرای موسيقی نواحی بالکان پرداختند.

سپس خانم "ماريا موديگ"، سخنگوی کميته نويسندگان زندانی انجمن پن سوئد ضمن خوشامدگويی به حاضران در جلسه گفت: "حوادث ناگواری برای زندانيان سياسی در ايران اتفاق افتاده، از جمله تعدادی از محکومان جرايم جنايی در زندان اوين به چند زندانی سياسی و دکتر ناصر زرافشان، نويسنده و وکيل دادگستری حمله و آنها را مجروح کرده اند".

وی افزود: "عجيب است که دو روز پيش از بزرگداشت نويسندگان زندانی در جهان و مراسمی که در سوئد به طور ويژه به ناصر زرافشان اختصاص دارد، زندانيان و نويسندگان سياسی از جمله وی در زندان اوين مورد ضرب و شتم قرار می‌گيرند".

او بخشی از نامه همسر زرافشان را که حاکی از اين خبر بود برای حاضران در جلسه قرائت کرد.

در ادامه و هم ‌چنين در طول مراسم، گروه موسيقی "واله"، متشکل از هنرمندانی چون حسن مقدم(نوازنده تار)، امين ميرشاهی (دف ‌نواز) و مشتاق فيض ‌يابی (تنبک) به اجرای موسيقی ايرانی پرداختند که با استقبال مخاطبان سوئدی حاضر در جلسه روبرو شد.

بزرگداشت آنا پوليتکوسکايا

سوسن تسليمی
سوسن تسليمی اشعاری را در اين مراسم قرائت کرد

در بخش بزرگداشت آنا پوليتکوسکايا، "يلنا ينگفلد"، خواننده روس، ابتدا مقاله ‌ای از اين روزنامه ‌نگار را که چندی پيش در مسکو به ضرب گلوله به قتل رسيد، از مجموعه ‌ای با عنوان "سکوت" قرائت کرد و سپس به ياد او، از "اوسيپ ماندلشتان" و "جوزف برادسکی" شعرهايی را که در دهه سی ميلادی و در مخالفت با اختناق و ستايش آزادی سروده بودند، همراه با نوای گيتار خود خواند.

جسد خانم آنا پوليتکوسکايا در آسانسور خانه ‌اش در يک مجتمع ساختمانی در مسکو در حالی پيدا شد که يک سلاح کمری در نزديکی جسد وی افتاده بود. وی که در روزنامه نووايا گازتا قلم می زد به افشاگری موارد نقض حقوق بشر توسط نيروهای روسيه در چچن شهرت داشت.

"فرج بايرقدار"، شاعر اهل سوريه، ديگر ميهمان روز نويسندگان زندانی انجمن پن سوئد بود. اين شاعر، در حال حاضر، ميهمان "شهر پناه" استکهلم است. او که بيش از چهارده سال از عمر خود را در زندان به ‌سر برده تعدادی از اشعار خود را که به خطر شعر در دنيای امروز اشاره داشت، به زبان عربی خواند.

بعد از آن "استفان وستبری"، يکی از کمدين ‌های مشهور سوئدی بخشی از کتاب "درها و ديوار بزرگ چين" نوشته احمد شاملو را قرائت و اجرا کرد.

در اين مراسم "سوسن تسليمی"، بازيگر سرشناس سينمای ايران که حدود دو دهه است به سوئد مهاجرت کرده، اشعاری از "احمد شاملو"، "سيمين بهبهانی"، "محمد مختاری" و همچنين تعدادی از شعرای ديگر را قرائت کرد.

پيام ناصر زرافشان

سيگريد کاله
سيگريد کاله، پژوهشگر و عرب‌‌ شناس سوئدی علاقه وافری به ادبيات فارسی دارد

"سيگريد کاله"، پژوهشگر و عرب‌‌ شناس ۸۰ ساله سوئدی، که علاقه وافری به ادبيات فارسی دارد، سخنران ديگری بود که در اين شب به طور مفصل به تحليل ادبيات کلاسيک ايران پرداخت. او گفت: "نويسندگان ايرانی از جمله ناصر زرافشان برای آزادی بيان در رنجند".

وی همچنين با مروری بر ادبيات کلاسيک ايران گفت: "چهار شاعر مورد علاقه من نظامی گنجوی، عطار نيشابوری، مولوی، و حافظ بزرگ هستند. تصوير سازی ‌هايی که اين نويسندگان در اشعار خود کرده ‌اند مويد اين است که ستمی که امروز بر انديشمندان و مردم ايران می‌ رود هم‌ چنان در طول تاريخ اين کشور تکرار شده است".

خانم کاله با اشاره به انديشه مستتر در اشعار حافظ گفت: "زندانيان سياسی بی‌ شک با مطالعه اشعار حافظ می‌توانند در شرايط سختی که دارند اندکی التيام پيدا کنند".

سپس بيورن لينل، در بخش پايانی مراسم، پيام ناصر زرافشان برنده جايزه امسال توخولسکی را که توسط او از زندان اوين ارسال شده بود قرائت کرد.

زرافشان در بخشی از اين پيام نوشته بود: "از خاورمیانه این پیام را برایتان می‌فرستم؛ منطقه ‌ای که عملاً تحت فشار نیروهای ارتجاعی ضد دموکراتیک و بنیادگرایی واپس‌ گرا و رژیم‌ های استبدادی از یک طرف و خطر تهاجم بیگانکان و اشغال از طرف دیگر قرار دارد. با این‌همه وضعیت با چنان سرعتی تغییر می‌کند که در منطقه، شاهد روزهای روشن و غلبه بر تاریکی خواهیم بود. جهان در کل به سویی پیش می‌رود که در آینده ‌ای نه چندان دور جایی برای بازمانده‌های قرون وسطایی نخواهد بود مگر در موزه‌ها".

ايده اصلی بورس توخولسکی که به نام نويسنده آلمانی تبعيدی در دوران آلمان نازی، کورت توخولسکی، نامگذاری شده، هديه ۱۵۰ هزار کرون سوئد (۲۱ هزار دلار) به نويسنده و فراهم کردن "فرصتی برای نوشتن و استراحت کردن نويسنده در سوئد، پس از آسيب‌های روحی ناشی از زندان و مجازات" است.

"افشاگری‌ های شجاعانه"

مهرانگيز کار
مهرانگيز کار ميهمان ويژه بخش همايش توخولسکی بود و سخنانی ايراد کرد

در قطعنامه انجمن پن سوئد گزارشی از فعاليت‌های ناصر زرافشان، که وکيل بسياری از نويسندگان و دگرانديشان ايرانی بوده و پيش از دستگيری، وکالت خانواده‌های مقتولان قتل‌ های معروف به زنجيره ‌ای را بر عهده داشت، ارائه شده بود.

ناصر زرافشان که در سال ۲۰۰۲ به جرم "افشای اسرار دولتی" به سه سال زندان، و به دليل "نگهداری سلاح" به دو سال زندان و همچنين "به خاطر وجود مشروبات الکلی در دفتر کارش" به ۵۰ ضربه شلاق محکوم شده بود در حال حاضر محکوميت پنج ساله خود را در زندان اوين تهران سپری می‌کند.

انجمن پن سوئد که از زمان دستگيری ناصر زرافشان از جمله نهادهای پيگير پرونده او بوده و در اطلاعيه‌ های مکرر نسبت به وضعيت او ابراز نگرانی کرده در اين قطعنامه از دولت سوئد خواست تا همه تلاش خود را برای آزادی بی‌ درنگ ناصر زرافشان به کار ببندد.

مهرانگيز کار نيز به عنوان ميهمان ويژه بخش همايش توخولسکی، با اشاره به وضعيت ناصر زرافشان در ايران، تلاش او را پيرامون قتل‌های زنجيره‌ای، "افشاگری‌ های شجاعانه" خواند و اين فعال حقوق بشر در ايران را "صدای دادخواهی مردم ايران در سراسر دنيا" معرفی کرد.

وی سپس با اشاره به "عباس اميرانتظام" و "سيامک پورزند" از مسئولان انجمن بين‌المللی پن خواست که "نام اين دو نويسنده را هم‌ چنان به عنوان دو نويسنده زندانی در گزارش‌های خود نگه دارند چراکه از حيث حقوقی، اين دو تن اگرچه با عنوان مرخصی در بيرون از زندان به ‌سر می ‌‌برند اما در ايران هنوز زندانی به شمار می ‌آيند و محدوديت‌های زيادی شامل حال آن‌ ها می‌شود".

در پايان برنامه، بيورن لينل، از مهرانگيز کار خواست که دوباره به روی سن برود و به نمايندگی از طرف ناصر زرافشان، شاخه گل انجمن پن سوئد را به عنوان نمادی از جايزه توخولسکی دريافت کند.

 
 
ناصر زرافشان - عکس از کسوف'فرصت نوشتن'
جايزه انجمن قلم سوئد برای ناصر زرافشان
 
 
تصوير ناصر زرافشان'ماراتن مرگ'
موج تازه اعتراض و اعتصاب غذای زندانيان سياسی در ايران
 
 
مطالب مرتبط
سايت های مرتبط
بی بی سی مسئول محتوای سايت های ديگر نيست
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران