BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 14:00 گرينويچ - چهارشنبه 29 نوامبر 2006 - 08 آذر 1385
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
اصلاح طلبان و انتخابات مجلس خبرگان
 

 
 
.
ظاهراً اصلاح طلبان ترجيح داده اند که به جای رقابت مؤثر در انتخابات خبرگان، فعاليت خود را بر انتخابات شورای شهر تهران متمرکز کنند، نهادی که می تواند بسرعت از سوی محافظه کاران فلج و ناکارآمد شود
حزب اعتماد ملی به رهبری مهدی کروبی فهرست نامزدهای انتخاباتی خود را برای ورود به مجلس خبرگان رهبری در تهران و برخی ديگر از استانهای ايران اعلام کرده است.

نگاهی به فهرست نامزدهای اعلام شده از سوی حزب اعتماد ملی نشان می دهد که اغلب چهره های معرفی شده از سوی اين حزب از روحانيون محافظه کارند يا اينکه سابقه ای در حمايت از جنبش اصلاح طلبی ايران ندارند.

اين در حالی است که حزب اعتماد ملی خود را تشکيلاتی اصلاح طلب معرفی می کند، گو اينکه اصرار دارد در چارچوب ساختارهای سياسی موجود حرکت کند.

در واقع اصرار حزب اعتماد ملی بر حرکت در چارچوب ساختارهای موجود خود موجب شده است که اين حزب به رغم نبود چهره های اصلاح طلب بين نامزدهای مجلس خبرگان، فهرستی از کانديداهای محافظه کار معرفی کند.

بسياری از روحانيون اصلاح طلب در اين دوره از انتخابات مجلس خبرگان بيشتر با اين اطمينان که شورای نگهبان صلاحيتشان را تأييد نخواهد کرد، داوطلب نمايندگی نشدند و برخی از آنها نيز که برای اين منظور ثبت نام کردند، به دلايل مختلف در فهرست نهايی نامزدها قرار نگرفتند.

مجلس خبرگان رهبری در ايران وظيفه معرفی و نظارت بر عملکرد رهبری عالی جمهوری اسلامی را بر عهده دارد و از اين حيث، به لحاظ نظری، عاليترين مرجع تصميمگيری در ايران به شمار می رود.

در حقيقت مجلس خبرگان به خلاف قوای سه گانه جمهوری اسلامی که تحت نظارت رهبری انجام وظيفه می کنند، مافوق رهبری قرار دارد و از نقطه نظر تئوريک، هيچ قدرتی فراتر از آن در جمهوری اسلامی وجود ندارد.

بر اين اساس، ترکيب مجلس خبرگان تأثيری مهم بر جهتگيريهای سياسی نظام جمهوری اسلامی دارد و هر گروه و جناحی که در آن اکثريت داشته باشد، می تواند کشور را به سمت اهداف مورد نظر خود سوق دهد.

 اصلاح طلبان معتقد به مشارکت در هر انتخاباتی اينک يا بايد مانند حزب اعتماد ملی فهرستی از داوطلبان محافظه کار را به عنوان نامزدهای رسمی خود معرفی کنند يا بدون سر و صدا از کنار انتخابات خبرگان عبور کنند
 

اين ميزان از قدرت سبب شده است که محافظه کاران حاکم از طريق نظارت استصوابی شورای نگهبان بر انتخابات مجلس خبرگان، درباره تأييد صلاحيت داوطلبان سختگيری خارق العاده ای از خود نشان دهند و عملاً مانع حضور جدی روحانيون دارای گرايش اصلاح طلبی حتی در قالب فراکسيونی کوچک در مجلس خبرگان شوند.

با آنکه داوطلب شدن برای ورود به مجلس خبرگان در انحصار مجتهدان حوزوی است، با اين همه به نظر می رسد که اگر انتخابات مجلس خبرگان به صورتی آزاد و عادلانه بين همه گرايشهای حوزوی برگزار شود، می تواند نمودی از دموکراسی در ايران باشد.

اين در حالی است که ساير نهادهای انتخابی در ايران مانند مجلس شورای اسلامی و رياست جمهوری به دليل محدوديت قدرتشان، حتی اگر در شرايطی به نسبت آزاد انتخاب شوند، انتخاب شوندگان حتی اگر هم بخواهند قادر به تغيير سياستهای جاری در کشور نيستند.

اين موضوع پيش از اين در دوران معروف به اصلاحات تجربه شده است.

در آن دوره، قدرت محمد خاتمی رئيس جمهور اصلاح طلب از سوی نهادهای گوناگون انتصابی، بويژه قوه قضائيه محدود و خنثی شد.

هنگامی که اکثريت قاطع کرسيهای مجلس شورای اسلامی نيز در اختيار اصلاح طلبان قرار گرفت، باز هم در معادله قدرت تأثير چندانی نداشت زيرا شورای نگهبان اغلب مصوبات اصلاح طلبانه مجلس را وتو کرد و با پافشاری مجدد مجلس بر مصوبات خود، سرنوشت اين مصوبات به مجمع تشخيص مصلحت نظام سپرده شد که نهادی انتصابی است.

اين وضعيت برخی از طيفهای راديکالتر اصلاح طلب را به اين نتيجه رساند که تسخير مجلس و رياست جمهوری از راه انتخابات ثمر لازم را ندارد، از اين رو آنان در انتخابات مجلس هفتم و رياست جمهوری نهم از شرکت در انتخابات سرباز زدند.

اما کمتر کسی در ايران در ميزان أثرگذاری مجلس خبرگان ترديد دارد و به همين دليل برخی از تحليلگران معتقد بودند که اصلاح طلبان باورمند به مشارکت در هر انتخاباتی، بايد فعاليت خود را بر انتخابات خبرگان متمرکز می کردند و با ترغيب روحانيون اصلاح طلب به ثبت نام گسترده و نيز شرکت آنها در "آزمون علمی" شورای نگهبان، راه محافظه کاران برای تسلط دوباره بر مجلس خبرگان مشکل می کردند.

اما اصلاح طلبان تحرکی از خود نشان ندادند و بدون هرگونه فعاليت جدی، مجلس خبرگان را پيشاپيش به رقيب واگذار کردند.

اصلاح طلبان معتقد به مشارکت در هر انتخاباتی اينک يا بايد مانند حزب اعتماد ملی فهرستی از داوطلبان محافظه کار را به عنوان نامزدهای رسمی خود معرفی کنند يا بدون سر و صدا از کنار انتخابات خبرگان عبور کنند، زيرا آنان اصولاً اعتقادی به تحريم انتخابات ندارند.

ظاهراً اصلاح طلبان ترجيح داده اند که به جای رقابت مؤثر در انتخابات خبرگان، فعاليت خود را بر انتخابات شورای شهر تهران متمرکز کنند، نهادی که می تواند بسرعت از سوی محافظه کاران فلج و ناکارآمد شود.

 
 
صندوق رایانتخابات مجلس خبرگان
رقابت سنتی ميان محافظه کاران و اصلاح طلبان
 
 
مطالب مرتبط
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران