BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 04:51 گرينويچ - چهارشنبه 20 دسامبر 2006 - 29 آذر 1385
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
'نگرانی جدی' سازمان ملل از وضع حقوق بشر در ايران
 
مجمع عمومی سازمان ملل متحد
72 کشور به قطعنامه عليه ايران رأی مثبت دادند
مجمع عمومی سازمان ملل متحد روز سه شنبه "نگرانی جدی" خود را نسبت به آنچه نقض گسترده حقوق بشر در ايران خوانده ابراز کرده و از جمهوری اسلامی خواسته است از اين پس اين حقوق را کاملا محترم بشمارد.

انتقاد شديد مجمع عمومی از حکومت ايران در همان روزی صورت می گيرد که رهبر ايران نظام جمهوری اسلامی را به عنوان يک "مردم سالاری دينی که از سالم ترين دمکراسی های جهان سالمتر است" ستوده است.

مجمع عمومی سازمان ملل که 192 عضو دارد با 72 رای مثبت، 50 رای منفی و 55 رای ممتنع، ايران را به خاطر کارنامه اش در زمينه حقوق بشر سرزنش کرد.

اين قطعنامه ايران را به خاطر "آزار، ارعاب و سرکوب" مدافعان حقوق بشر، ناراضيان سياسی، ناراضيان مذهبی، روزنامه نگاران، روحانيون، دانشگاهيان، اعضای اتحاديه ها و سازمان های کارگری به باد انتقاد گرفت.

اين قطعنامه نسبت به "ادامه استفاده از شکنجه و رفتار بی رحمانه، غيرانسانی يا تحقيرآميز يا مجازات هايی چون شلاق و قطع عضو" ابراز نگرانی کرد.

مجمع عمومی به علاوه گله مندی خود را نسبت به "ادامه خشونت و تبعيض عليه زنان و دختران چه در قانون و چه در عمل" و همچنين "افزايش تبعيض و ساير موارد نقض حقوق بشر" عليه اعضای اقليت های قومی و مذهبی، از جمله اعراب، آذری ها، بلوچ ها، کردها، مسيحيان، يهوديان، مسلمانان سنی و بهاييان ابراز داشت.

اين قطعنامه دولت ايران را ترغيب کرد به اين شيوه ها پايان دهد.

مجمع عمومی سازمان ملل با لحنی شديد نظام قضايی جمهوری اسلامی را نيز که به گفته آن "منظما" از عمل به استانداردهای بين المللی "بازمانده" به انتقاد گرفت.

اين قطعنامه نسبت به "ادامه استفاده از شکنجه و رفتار بی رحمانه، غيرانسانی يا تحقيرآميز يا مجازات هايی چون شلاق و قطع عضو" ابراز نگرانی کرد.

حکومت جمهوری اسلامی اغلب به خاطر نقض حقوق بشر از سوی سازمان ملل و گروه های حقوق بشر مورد سرزنش قرار می گيرد.

مقام های جمهوری اسلامی نيز در مقابل، تصويب اين قطعنامه ها را به انگيزه های سياسی برخی کشورها نسبت می دهند و آنها را رد می کنند.

طی دوران حکومت جمهوری اسلامی، مجمع عمومی سازمان ملل بجز يکی دو سال، تقريباً همه ساله قطعنامه ای در مورد وضعيت حقوق بشر در ايران صادر کرده است.

بنابه گزارش ها ايران در جلسه روز سه شنبه مجمع عمومی، با حمايت پاکستان و زيمباوه، سعی کرد مجمع را به پشتيبانی از طرح ديگری برای مسکوت گذاشتن اين قطعنامه راضی کند اما آن طرح با 81 رای مقابل 75 رای شکست خورد.

کانادا و فنلاند به خاطر ارائه طرح "عدم اقدام" در مورد قطعنامه حقوق بشر از ايران انتقاد کردند.

در ستايش 'مردم سالاری دينی'

آيت الله خامنه ای، رهبر ايران، پيشتر برگزاری انتخابات مجلس خبرگان، شوراهای شهر و مياندوره ای مجلس که روز جمعه انجام شد را نشانه موفقيت "مردم سالاری دينی" دانست.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی، ايرنا، وی گفت انتخابات بار ديگر نشان داد "مردم سالاری دينی از نصاب سالم ‌ترين دموكراسی‌های جهان سالم تر و مشاركت مردم از بالاترين نصاب دموكراسی‌های غربی بيشتر" است.

علی خامنه ای
 روز ‪ ۲۴‬آذر يک بار ديگر معنای مردم سالاری دينی را به ديرباوران و بدانديشان فهمانيد... نه شرايط جوی نامساعد روز انتخابات و نه فضای جنگ روانی دشمنان كه از هفته‌ها پيش از آن با ابزارها و شيوه‌های گوناگون برای سرد كردن دلها آرايش داده شده بود هيچيک نتوانست در عزم ملی خلل وارد كند
 
رهبر جمهوری اسلامی

رهبران جمهوری اسلامی همواره حساسيت خاصی نسبت به ميزان مشارکت در انتخابات عمومی نشان می دهند و معمولا بعد از هر انتخابات به ستايش از رای دهندگان می پردازند و حضور آنها پای صندوق های رای را نشانه وفاداری به نظام معرفی می کنند.

رهبر جمهوری اسلامی در پيامی به مناسبت انتخابات روز جمعه که آن را "حماسه پرافتخار 24 آذر" خواند همين خط استدلال را دنبال و از آن برای حمله به مخالفان استفاده کرد.

وی نوشت: "روز ‪ ۲۴‬آذر يک بار ديگر معنای مردم سالاری دينی را به ديرباوران و بدانديشان فهمانيد... نه شرايط جوی نامساعد روز انتخابات و نه فضای جنگ روانی دشمنان كه از هفته‌ها پيش از آن با ابزارها و شيوه‌های گوناگون برای سرد كردن دلها آرايش داده شده بود هيچيک نتوانست در عزم ملی خلل وارد كند."

مقام های وزارت کشور ميزان مشارکت در انتخابات روز جمعه را در حدود 60 درصد اعلام کرده اند.

آقای خامنه ای پيام اين انتخابات را "پاسخ شفافی به همه ترديدافكنی‌ها و وسوسه‌ها" تعبير کرد و افزود مردم ايران با شرکت در انتخابات "پيوند خود را با نظام اسلامی كه هدف آن عدالت و عزت و اقتدار ملی است، روز به روز مستحكم‌تر می‌سازند."

وی در بخشی از پيامش "با همه وجود" از مردم تشکر کرد.

 
 
محمود احمدی نژادکارنامه حقوق بشر
احمدی نژاد و مفهوم عدالت در ايران
 
 
کانون مدافعان حقوق بشر گزارش حقوق بشر
"نگرانی از وضعیت آزادی بیان"
 
 
مارگارت بکت و گزارش سالانه دولت حقوق بشر
گزارش سالانه بريتانيا از حقوق بشر در ايران
 
 
اکبر محمدیدفن شبانه
چرا جسد اکبر محمدی بلافاصله دفن شد؟
 
 
کاخدیپلماسی
شرکت جمعی از ايرانيان در نشست کاخ سفيد
 
 
. دانشجويان
تاثیر هجدهم تیر بر جنبش دانشجویی ایران
 
 
مهر وزارت امور خارجهحقوق بشر
گزارش وزارت خارجه آمريکا از وضع حقوق بشر در ايران
 
 
مطالب مرتبط
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران