BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 17:10 گرينويچ - دوشنبه 01 ژانويه 2007 - 11 دی 1385
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
مهلت دوماهه وزارت ارشاد برای ثبت نام سایت های اینترنتی
 

 
 
روحانيان در مقابل کامپيوتر
کاربری اينترنت در ايران در سال های اخير به رغم محدوديت های ايجاد شده از سوی دولت، گسترش قابل ملاحظه ای داشته است
وزارت فرهنگ و ارشاد ايران به همه دارندگان سايت ها و وبلاگ ها دو ماه فرصت داده است تا با مراجعه به سايت "ساماندهی پايگاه های اينترنتی ايرانی" سايت و وبلاگ خود را ثبت کنند و گرنه مسدود خواهند شد.

ثبت نام سايت ها و وبلاگ ها از روز دوشنبه اول ژانويه 2007 (يازدهم دی ماه) آغاز می شود و تمامی سايت های خبری، اطلاع رسانی، علمی، آموزشی و وبلاگ های ايرانی موظف شده اند تا در اين پايگاه ثبت نام کنند.

طرح ساماندهی سايت های اينترنتی بر اساس آئين نامه ای صورت می گيرد که ۲۹ مرداد سال جاری به تصويب دولت رسيده و بر اساس اين آئين نامه در صورتی که سايت ها و وبلاگ ها در دو ماه آينده به ثبت نرسند، مسدود خواهند شد.

بر اساس اين آئين نامه، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مسئول مديريت، ساماندهی و نظارت بر پايگاه های اطلاع رسانی اينترنتی است و از "فعاليت های مجاز و سالم در کشور" حمايت خواهد کرد.

 دولت ايران هدف از طرح ساماندهی را 'نظارت بر محتوی سايت های اينترنتی و وادار کردن گردانندگان سايت ها به پاسخگويی' خوانده اما برخی منتقدان دولت با اين اقدام تازه قصد دارد تا با مطالبی که در نقد عملکرد دولت منتشر می شود مقابله کند.
 

در عين حال اين وزارتخانه موظف است تا علاوه بر "هدايت و حمايت از فعاليت های اينترنتی مجاز" با فعاليت های غير مجاز برخورد کرده و از طريق کميته تعيين مصاديق پايگاه های غير مجاز اينترنتی نسبت به مسدود کردن سايت ها و وبلاگ ها اقدام کند.

کميته تعيين مصاديق پايگاه های غير مجاز اينترنتی پنج سال پيش از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی تشکيل شده و در آن وزيران فرهنگ و ارشاد اسلامی، اطلاعات، ارتباطات و فناوری اطلاعات و دادگستری حضور دارند.

مجازات تخلف

بر اساس اين آئين نامه، در صورتی که پايگاه های اطلاع رسانی ثبت شده در وزارت ارشاد "فعاليت غير مجاز" انجام دهند ابتدا با تذکر رسمی از مديران سايت ها خواسته می شود نسبت به حذف داده هايی " ممنوع" اقدام کرده و با اصلاح موارد مورد نظر نسبت از آنچه نوشته اند عذر خواهی کنند.

بعد از آن نيز گزارشی به کميته مصاديق پايگاه های غيرمجاز اينترنتی فرستاده می شود تا نسبت به مسدود کردن پايگاه برای مدت محدود يا تعطيلی دائمی آن اقدام شود.

 نحوه برخورد با سايت ها مانع طرح شکايت عليه آنها در مراجع ذی صلاح برای جبران خسارت و مجازات قانونی نمی باشد
 
برگرفته از آئين نامه دولت ايران در مورد ساماندهی پايگاه های اينترنتی

بنابر محتوی آئين نامه، نحوه برخورد با سايت ها "مانع طرح شکايت عليه آنها در مراجع ذی صلاح برای جبران خسارت و مجازات قانونی نمی باشد."

در اين آئين نامه از انتشار مطالب الحادی و کفر آميز و مخالف موازين اسلامی، ترويج اعمال مغاير امنيت ملی، اشاعه منکرات و ترويج مطالب مغاير با عفت و اخلاقی عمومی، توهين به اقوام و مليت های مذهبی، توهين به اشخاص حقيقی و حقوقی، تبليغ پايگاه های اطلاع رسانی غير مجاز و آموزش مقابله با فيلترينگ به عنوان تخلفاتی نام برده است که با آن می توان جلوی فعاليت سايت ها و وبلاگ را گرفت و مديران آنها را به دادگاه معرفی کرد.

محتوای فرم ثبت نام

در سايت رسمی " ستاد ساماندهی پايگاه های اينترنتی ايرانی" که زير نظر معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد قرار دارد، از مديران سايت ها و وبلاگ های خواسته شده تا مشخصات کامل خود را در اختيار آن وزارتخانه قرار دهند.

اطلاعات خواسته شده در فرم ثبت نام در دو بخش تنظيم شده است که بخش اول آن مربوط به مديران سايت است و بخش دوم مربوط به خود سايت.

پيغام مسدود بودن سايت اينترنتی
بر اساس گزارش سازمان گزارشگران بدون مرز در حال حاضر حدود ده ميليون سايت اينترنتی، عموما با محتوای پورنوگرافيک و سياسی، در ايران مسدود است

در بخش اول، مديران سايت ها برای ثبت نام بايد نام و نام خانوادگی، شماره شناسنامه، آدرس محل سکونت يا محل کار، تلفن ثابت و تلفن همراه، نمابر، آدرس پست الکترونيکی، نوع پايگاه (وب سايت، وب لاگ دارای دامنه اختصاصی و وب لاگ) را پر کنند.

نام وب سايت و آدرس آن نيز از جمله موارد ضروری است و تاکيد شده که اگر سايت به نام شرکت است حتما بايد نوشته شود "سايت رسمی شرکت."

بخش دوم ثبت نام که اطلاعات مربوط به سايت را در بر می گيرد مواردی است که مديران موظفند آن را پر کنند.

اين موارد عبارتند از: سال ايجاد وب سايت، نوع مالکيت (حقيقی و حقوقی)، زبان برنامه نويسی سايت، نوع بانک اطلاعاتی، تعداد تقريبی بازديدهای روزانه از سايت، نام سايت ميزبان، کشور ميزبان سايت، زبان سايت، نوع پايگاه اينترنتی( دولتی، خصوصی و شخصی)، نوع محتوی سايت و رده بندی مخاطبين به لحاظ رده بندی سنی و تخصصی.

هدف ساماندهی

کارشناسان اقدام تازه دولت برای ثبت نام سايت ها و وبلاگ ها را محدويت های تازه ای تعبير کرده اند که از چند سال پيش آغاز شده و در دولت محمود احمدی نژاد شتاب بيشتری گرفته است.

مسدود کردن سايت های اينترنتی و برخورد با مديران و نويسندگان سايت ها و وبلاگ ها و زندانی کردن وبلاگ نويسان به اتهام انتشار مطالب خلاف قانون از جمله مهمترين محدوديت های اينترنتی در ايران بوده است.

برخی از کارشناسان، محدود سازی دسترسی به اينترنت پرسرعت از سوی دولت و افزايش فيلترينگ را نشانه ناخشنودی دولت آقای احمدی نژاد از عملکرد سايت ها و وبلاگ ها ارزيابی می کنند.

دولت هدف خود از ساماندهی سايت های اينترنتی را "نظارت بر محتوی سايت های اينترنتی و وادار کردن گردانندگان سايت ها به پاسخگويی" خوانده اما به نظر برخی کارشناسان، دولت با اين اقدام تازه قصد دارد تا با مطالبی که در نقد عملکرد دولت منتشر می شود مقابله کند.

 
 
وبلاگ صدای شما در رادیو
ثبت نام سايت ها و وبلاگ ها در ایران
 
 
.اينترنت در ايران
آيين نامه ای پرابهام برای کنترل اينترنت
 
 
صفحه کليد رايانهراهبری اینترنت
دولت ها در مقابل فعالان حقوق بشر
 
 
کابل تلفنترمز اطلاعات
دولت ايران و مقابله با اينترنت پرسرعت
 
 
صفارهرندی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامیکنترل سایت های اینترنتی
پاسخگویی گردانندگان سایت ها
 
 
مطالب مرتبط
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران