BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 16:35 گرينويچ - جمعه 12 ژانويه 2007 - 22 دی 1385
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
خطر درگيری نظامی آمريکا با ايران؟
 

 
 
محمود احمدی نژاد، جورج بوش
دولت بوش سپاه پاسداران را نيروی اصلی حامی محمود احمدی نژاد می داند
استراتژی تازه جورج بوش رئيس جمهور آمريکا برای برقراری ثبات در عراق، نگرانی برخی از اعضای کنگره اين کشور را نسبت سرايت جنگ به ايران و تا اندازه ای به سوريه، برانگيخته است.

جورج بوش در سخنرانی چهارشنبه شب خود که طی آن استراتژی تازه دولتش را درباره جنگ عراق تشريح کرد، سوريه و بخصوص ايران را به دخالت در شورش های عراق متهم کرد و در عين حال با لحنی تهديد آميز گفت که آمريکا شبکه هايی را که سلاح های پيشرفته برای دشمنان آمريکا در عراق تهيه می کنند و آنان را آموزش می دهند، نابود خواهد کرد.

تقريبا همزمان با سخنرانی جورج بوش در واشنگتن، نظاميان آمريکايی در عراق با يورش به کنسولگری ايران در شهر اربيل، شش تن از کارکنان اين مرکز را که گفته می شود برخی از آنان مصونيت ديپلماتيک داشته اند، دستگير کردند و اسناد موجود در کنسولگری را با خود بردند.

حدود دو هفته پيش نيز نظاميان آمريکايی تعدادی از مقام های ايرانی را که به ادعای آمريکا چند تن از آنان از فرماندهان سپاه قدس (بخش برون مرزی سپاه پاسداران انقلاب ايران) بودند، دستگير کردند و مدعی شدند که از آنان اسناد و نقشه هايی را که بر دخالت ايران در شورش های عراق دلالت داشت، به دست آورده اند.

با آنکه ارتش آمريکا بر جدی بودن اين اسناد اصرار داشت، اما پس از چند روز بدون هيچگونه توضيحی افراد دستگير شده را يکی پس از ديگری آزاد کرد.

روزنامه های واشنگتن پست و نيويورک تايمز طی گزارش هايی آزادی افراد دستگير شده را به فشارهای فزاينده دولت عراق نسبت دادند و به نقل از مقام های اطلاعاتی آمريکا اسناد به دست آمده از ايرانيان بازداشتی را نشانه بارز دخالت ايران در برافروختن شورش های عراق دانستند.

روزنامه های فوق از اخراج دو تن از افراد بازداشتی پس از آزادی آنها از خاک عراق خبر دادند و يکی از آنها، اين رويداد را به معنای مقابله آمريکا با سپاه پاسداران انقلاب ايران تفسير کرد.

طبق تفسير فوق، دولت آمريکا به اين نتيجه رسيده است که سپاه پاسداران ايران نيروی اصلی حامی محمود احمدی نژاد رئيس جمهور ايران به شمار می رود و پايگاه قدرت او را تشکيل می دهد.

به نوشته روزنامه های آمريکايی، مقام های دولت جورج بوش سپردن پروژه های عمرانی و اقتصادی ايران به قرارگاههای وابسته به سپاه پاسداران را در دوره رياست جمهوری آقای احمدی نژاد نشانه اتحاد نزديک وی با سپاهيان تلقی می کنند و از همين رو، برای تضعيف آقای احمدی نژاد برخورد با فعاليت های برون مرزی و اقتصادی سپاه پاسداران را در دستور کار خود قرار داده اند.

حمله به کنسولگری ايران در اربيل به معنای اين است که اگر ايران بخواهد به سياست کنونی خود ادامه دهد، از نقطه نظر آمريکا نيروهای رسمی و غير رسمی آن در عراق از مصونيت و امنيت برخوردار نخواهند بود

در اين ميان، روزنامه های نه چندان معتبر آمريکايی نيز به شرح ماجراهای پشت پرده دستگيری مقام های ايرانی در بغداد پرداختند و به نقل از مقام های ناشناس اطلاعاتی مدعی شدند که ايران به طور همزمان به شورشيان شيعه و سنی در جهت برافروختن جنگ داخلی در عراق کمک می کند.

در مورد حادثه اربيل تاکنون ارتش آمريکا مدعی وابسته بودن افراد دستگير شده به سپاه پاسداران نشده است و حتی ممکن است تحت فشار حکومت خودگردان کردستان عراق و دولت مرکزی اين کشور، آمريکا مجبور به آزاد کردن افراد بازداشتی شود.

با اين همه، حمله به کنسولگری ايران در اربيل به معنای اين است که اگر ايران بخواهد به سياست کنونی خود ادامه دهد، از نقطه نظر آمريکا نيروهای رسمی و غير رسمی آن در عراق از مصونيت و امنيت برخوردار نخواهند بود.

اين در واقع ممکن است آغاز يک درگيری محدود و کنترل شده از جانب آمريکا عليه ايران باشد، اما با توجه به تهديد جورج بوش عليه ايران در سخنرانی اخيرش، هيچ تضمينی وجود ندارد که درگيری دو کشور بر سر مسائل عراق در سطح کنونی باقی بماند.

البته واکنش ايران نسبت به دستگيری کارکنانش در عراق تاکنون احتياط آميز و صرفا ديپلماتيک بوده و مقام های ايرانی از تهديد متقابل خودداری کرده اند، اما بازهم تضمينی نيست که رويه فوق تا ابد ادامه يابد.

حدود دو هفته پيش نيز نظاميان آمريکايی تعدادی از مقام های ايرانی را که به ادعای آمريکا چند تن از آنان از فرماندهان سپاه قدس (بخش برون مرزی سپاه پاسداران انقلاب ايران) بودند، دستگير کردند و مدعی شدند که از آنان اسناد و نقشه هايی را که بر دخالت ايران در شورش های عراق دلالت داشت، به دست آورده اند

به نظر می رسد همين مسائل، باعث نگرانی شماری از اعضای برجسته کنگره آمريکا نسبت به سرايت جنگ عراق به ايران شده است.

پس از سخنرانی جورج بوش، نمايندگان کنگره آمريکا سه جلسه گفت و شنود برگزار کردند تا از نيات واقعی رئيس جمهور آمريکا در مورد تهديد کردن ايران آگاه شوند.

سناتور دمکرات ژوزف بايدن در جريان يکی از اين گفت و شنودها بخصوص کاندوليزا رايس وزير خارجه آمريکا را تحت فشار گذاشت تا نظر خود را درباره اينکه آيا جورج بوش اجازه کنگره برای جنگ عراق را به معنای مجوزی برای حمله به شبکه هايی مورد نظر وی در ايران نيز می داند، بيان کند. خانم رايس در پاسخ، نظر آقای بوش را شبکه های داخل عرا ق دانست ولی احتمال اقدام های فرامرزی را نيز در صورت ضرورت نفی نکرد.

سناتور جمهوريخواه چوک هگل نيز خطاب به خانم رايس گفت که وی از آن بيم دارد که برنامه جورج بوش به جنگ با ايران منتهی شود. سناتور هگل که خود از کهنه سربازان جنگ ويتنام است به تصميم محرمانه ريچارد نيکسون رئيس جمهور وقت آمريکا برای حمله ارتش آمريکا به کامبوج در جريان جنگ ويتام اشاره کرد و گفت اگر جورج بوش به چنين اقدامی دست بزند، بسيار خطرناک و اشتباه خواهد بود.

اظهارات جان نگروپونته رئيس اطلاعات ملی آمريکا در جريان يکی از گفت و شنودهای کنگره اما نشان داد که از نگاه بلندپايه ترين مقام امنيتی آمريکا، ايران فراتر از برنامه اتمی اش، تهديدی عليه ايالات متحده تلقی می شود، تهديدی که به زعم آقای نگروپونته که قرار است به زودی به عنوان فرد شماره ۲ وزارت خارجه آمريکا مشغول به کار شود، سايه اش روز به روز در سطح منطقه گسترده تر می شود.

به هر حال، اگر تاکنون در محافل آمريکايی درگيری نظامی آمريکا و ايران تا اندازه ای در حکم "تابو" بود، با اعلام استراتژی تازه جورج بوش در باره عراق، اين موضوع به صورت بحثی عمومی درآمده است.

 
 
.ايران و عربستان
دور تازه ای از خصومت؟
 
 
پرچم ايران و آمريکا و عراقايران و آمريکا
در انتظار روزهای پر تنش تر؟
 
 
پرچم های آمریکا، عراق و ایرانايران و آمريکا
چرا بحث همکاری آمريکا با ايران در عراق مطرح شده است؟
 
 
ايران در خاورميانهآمريکا و بريتانيا
ايران در برابر يک "انتخاب استراتژيک"؟
 
 
پرچم ايران و آمريکاآمريکا و ايران
آيا دشمنان ديرينه در عراق همکاری می کنند؟
 
 
مطالب مرتبط
'بازداشت شش ايرانی در اربيل'
11 ژانويه، 2007 | ايران
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران