BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 12:45 گرينويچ - دوشنبه 15 ژانويه 2007 - 25 دی 1385
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
ايران در 'شرايط مناسب' با آمريکا مذاکره می کند
 
احمدی نژاد
احمدی نژاد آمادگی ايران برای مذاکره با هر کشوری به استثنای اسرائيل را اعلام کرده است
در پی اعلام آمادگی مشروط محمود احمدی نژاد، رييس جمهوری ايران، برای مذاکره با آمريکا، سخنگوی دولت شرايط انجام چنين مذاکراتی را بيان کرده و همزمان، حضور آمريکا در منطقه را خطرناک خوانده است.

به گزارش خبرگزاری دولتی ايران - ايرنا - غلامحسين الهام، سخنگوی دولت، در نشست مطبوعاتی خود در روز دوشنبه، 15 ژانويه، در پاسخ به سئوالی در مورد اظهارات رييس جمهوری در مورد مذاکره با آمريکا گفت که جمهوری اسلامی "برای مذاکره مشکلی" ندارد.

وی اظهار داشت که "آمريکايی ها به مذاکره با ايران نياز دارند" و آمادگی جمهوری اسلامی را برای کمک به "حل مشکلات عمومی جهان و همچنين ايجاد صلح در منطقه و رهايی مردم عراق از ستم آمريکا" اعلام داشت.

آقای الهام گفت که "ما بر اساس مواضع ثابت خود که خواستار صلح و انسان دوستی هستيم و از موضع اقتدار برای انجام هر نوع تلاشی در راه تحقق صلح و عدالت آماده ايم."

در پاسخ به سئوالی در باره برنامه ايران در نصب سه هزار دستگاه سانتريفوژ در نطنز، سخنگوی دولت گفت که جمهوری اسلامی به سمت توليد سوخت هسته ای که نياز به سه هزار سانتريفوژ و بيشتر را دارد حرکت می کند.

وی اين اقدام را برای ايجاد ده نيروگاه سوخت هسته ای لازم دانست و گفت که اين برنامه رو به انجام و تکميل است.

ادامه برنامه هسته ای
 ما به سمت توليد سوخت هسته ای که نياز به سه هزار سانتريفوژ و افزايش بيش از اين تعداد را دارد حرکت می کنيم چرا که بايد ده هزار مگا وات برق هسته ای توليد کنيم
 
غلامحسين الهام - سخنگوی دولت

سخنگوی دولت در عين حال تاکيد کرد که کليه اقدامات جمهوری اسلامی تحت نظر بازرسان آژانس بين المللی انرژی اتمی انجام می شود.

آقای الهام گفت که تمامی مقامات ايران در تبعيت از رهبر جمهوری اسلامی در زمينه پيشبرد برنامه های هسته ای توافق دارند.

در مورد صدر قطعنامه شورای امنيت عليه ايران، سخنگوی دولت صدور اين قطعنامه را مهم ندانست و گفت که فن آوری هسته ای در ايران بومی شده و اعمال تحريم بر پيشرفت آن اثری ندارد.

وی گفت که صادرکنندگان قطعنامه ضد ايرانی در پی تاثير گذاری داخلی و مرعوب کردن جامعه و شکاف بين مردم و دولت هستند.

سخنگوی دولت تاکيد کرد "ما راه خود را دنبال می کنيم ولی اگر موانعی ايجاد کنند، ما نيز مسيری را دنبال خواهيم کرد که از اين موانع گذر کنيم."

'اقدام تروريستی در اربيل'

به گزارش ايرنا، سخنگوی دولت در همين نشست خبری به بازداشت پنج شهروند ايرانی توسط نيروهای آمريکايی در شهر اربيل، در شمال عراق، اشاره کرد و آن را اقدامی تروريستی خواند.

دولت جمهوری اسلامی اين افراد را کارمندان کنسولگری اين کشور در اربيل معرفی کرده اند.

آقای الهام در اين مورد گفت "اشغال کنسولگری ايران و از ميان بردن مدارک و گروگان گرفتن ديپلمات های ايرانی بر خلاف کنوانسيون های بين المللی و مقررات مربوط به مصونيت ديپلماتيک است."

پيام تلويزيونی جورج بوش
بوش در اعلام سياست جديد خود درعراق ايران را مورد انتقاد شديد قرار داد

وی آمريکا را متهم کرد که می کوشد با خطرناک جلوه دادن جمهوری اسلامی، جنگ روانی به راه بياندازد و افزود که آمريکاييان قدرت بروز واکنش حاد عليه ايران را ندارند.

سخنگوی دولت حمله نظامی آمريکا به عراق، حمله به کنسولگری ايران در اربيل و برخورد يک زيردريايی آمريکايی با يک نفتکش ژاپنی در تنگه هرمز در هفته گذشته را نمونه هايی از خطرات آمريکا برای صلح و امنيت جهان توصيف کرد.

آقای الهام اظهار داشت رييس جمهوری آمريکا از جانب رييس جمهوری ايران احساس خطر می کند و افزود "اگر سردمداران آمريکا مثل بوش از جانب احمدی نژاد احساس خطر می کنند، به معنای احساس خطر از عدالت، صلح و انساندوستی است."

پيشتر، خبرگزاری ايرنا اظهارات رييس جمهوری ايران در مورد گفتگو با آمريکا را منتشر کرده بود.

به گزارش ايرنا، آقای احمدی نژاد در گفتگو با شبکه تلويزيونی العربيه، که شامگاه يکشنبه پخش شد، گفت که جمهوری اسلامی "در صورت فراهم شدن شرايط عادلانه و مناسب" با انجام گفتگو با آمريکا مخالفتی ندارد و به استثنای اسرائيل، که آن را به رسميت نمی شناسد، مذاکره با هيچ کشوری را مردود نمی داند.

وی در عين حال هشدار داد که "اگر آمريکايی ها تصور کنند که از خلال گفتگو با ايران يا سوريه يا عربستان سعودی می توانند منافع مردم عراق را ناديده بگيرند يا ضايع کنند، سخت اشتباه می کنند."

آقای احمدی نژاد اظهار داشت که ايران، عربستان و ساير کشورهای همسايه عراق می توانند به مردم اين کشور کمک کنند تا اداره کشورشان را به دست بگيرند و افزود در اين زمينه نامه ای برای پادشاه عربستان سعودی ارسال داشته و پاسخ اين نامه را مثبت ارزيابی کرد.

جورج بوش، رييس جمهوری آمريکا، در سخنانی در هفته گذشته پيرامون سياست های جديد خود در مورد عراق، ايران و سوريه را متهم کرد که به شورشيان مخالف دولت عراق اجازه رفت و آمد آزادانه از مرزها را می دهند.

در پی سخنان آقای بوش و حادثه حمله نيروهای آمريکايی به دفتر نمايندگی جمهوری اسلامی در اربيل، روابط دو کشور وخيم تر شده است.

 
 
پرچم های ايران و آمريکانظرات شما
بهترين شرايط برای مذاکره ايران و آمريکا چيست؟
 
 
کنسولگری ايران در اربيلحمله در اربيل
آغاز اقدامات شديدتر آمريکا عليه ايران؟
 
 
علی لاريجانیلاريجانی در رياض
ارسال پالس های مثبت به اعراب و آمریکا؟
 
 
کاندوليزا رايسرايس در خاورميانه
تلاش برای ايجاد ائتلاف منطقه ای عليه ايران
 
 
محمود احمدی نژاد و جورج بوشاستراتژی تازه بوش
خطر درگيری نظامی آمريکا با ايران؟
 
 
مطالب مرتبط
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران