BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 22:20 گرينويچ - شنبه 20 ژانويه 2007 - 30 دی 1385
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
'حمله به ايران به تأسيسات هسته ای محدود نمی شود'
 
کنگره آمريکا
ايران بارها گفته است که برنامه هسته ای اين کشور سرشتی صرفا مسالمت آميز دارد.
در ميان برخی از ناظران و تحليل گران امور سياسی گمانه زنی هايی درباره اقدامات احتمالی شديدتر ايالات متحده عليه ايران منتشر شده است.

کاخ سفيد هرگونه گمانه زنی درباره برنامه ريزی آمريکا برای حمله به ايران را رد کرده است و خواستار يافتن راه حلی ديپلماتيک برای مشکلات ميان دو کشور شده است.

اما برخی از ناظران و کارشناسان نظر داده اند که آمريکا طرح هايی برای اقداماتی عليه ايران تا حد عمليات نظامی آماده کرده است.

به گفته اين منابع هدف آمريکا از کار انداختن تأسيسات اتمی ايران است و احتمال می رود که آمريکا به رشته ای از عمليات احتياطی محدود عليه تأسيسات اتمی ايران دست بزند.

اما اخيرا يک مقام سابق وزارت خارجه آمريکا گفته است که طرح های احتياطی عليه ايران به حمله عليه تأسيسات اتمی اين کشور محدود نمی شود، بلکه ممکن است دامنه گسترده تری پيدا کند.

وين وايت که تا مارس ۲۰۰۵ معاون اداره اطلاعات و پژوهش بخش خاورميانه و جنوب آسيای وزارت خارجه آمريکا بوده، گفته است فرماندهان ارتش آمريکا که تمايلی به حمله به ايران ندارند در ديدار با جورج بوش گفته اند که برای از بين بردن اهداف هسته ای در ايران و حذف خطر اقدامات تلافی جويانه ايران عليه تانکرهای نفتی، ارتش آمريکا در خليج فارس بايد به اهداف بيشتری حمله کند.

بی ثباتی
 شنيده ام که برخی از کشورهای منطقه از آمريکا خواسته اند هرگز به ايران حمله نکند زيرا موجب بی ثباتی بيشتر منطقه خليج فارس خواهد شد."
 
وين وايت به بی بی سی

آقای وايت در مصاحبه با دفتر بی بی سی در واشنگتن می گويد: "برای باز کردن راه به اهداف متعدد هسته ای ايران احتمالا بايد بخش اعظم سيستم دفاع هوايی و نيروی هوايی ايران را نابود کرد که کار بزرگی است. بعد برای از بين بردن توانايی تلافی جويانه ايران در خليج فارس بايد موشک های زمين به زمين و ضد کشتی اين کشور را که عمدتا در تنگه هرمز مستقر هستند و زيردريايی ها، قايق های تندرو و يا حتی موشک های بالستيک ايران را هم از بين برد. اين کار بسيار دشواری است. بعضی از طرح هايی که من شنيده ام تا ۱۵۰۰ حمله هوايی و موشکی به تأسيسات مختلف در ايران را طی سه يا چهار روز شامل می شود."

"خاورميانه به سوی نا آرامی"

پرويز کامياب خبرنگار بی بی سی از آقای وايت درباره نقش احتمالی کشورهای عربی پرسيده است؟

آقای وايت جواب می دهد: "واشنگتن پيام های متفاوتی از دولتهای اعراب شنيده است. من هفته پيش که در دبی بودم نه از مقام های رسمی بلکه از يکی از دوستان که از کشورهای مختلف ديدن کرده بود شنيدم که برخی از کشورهای عربی از آمريکا خواسته اند که تاسيسات اتمی ايران را نابود کند زيرا آنها ايران اتمی را بسيار خطرناک می دانند. اما من اين را هم شنيده ام که برخی از کشورهای ديگر منطقه از آمريکا خواسته اند هرگز به ايران حمله نکند زيرا موجب بی ثباتی بيشتر منطقه خليج فارس خواهد شد."

به نظر می رسد که کشورهای کوچک عربی که آسيب پذيری بيشتری در مقابل بی ثباتی در منطقه دارند، مخالف حمله به ايران باشند و در مقابل کشورهای بزرگتر که رقابت بيشتری با ايران احساس می کنند از هر اقدامی که موجب تضعيف اين کشور در خليج فارس شود، حمايت می کنند.

برخی از کارشناسان از جمله وين وايت معتقدند که محمود احمدی نژاد رئيس جمهور ايران با موضعگيری های تند خود نخست اروپا و آمريکا را به يکديگر نزديک کرد و پس از آن موجب اتحاد کشورهای عربی با غرب و اسرائيل عليه ايران شد.

به گفته آقای وايت: "شعارهای غيرمسئولانه احمدی نژاد، جلب حمايت برای اقدامات شديدتر عليه ايران را بسيار آسان کرده است. موضعگيری های آقای احمدی نژاد کشورهای اروپايی را به شکل بی سابقه ای نگران کرده است. احمدی نژاد وضعيت را سخت تنش آلود و شرايط را قابل انفجار کرده است."

ايران
مواضع تند جمهوری اسلامی برخی از کشورهای اروپايی را به شکل بی سابقه ای نگران کرده است

"شايعه و جنگ روانی"

گمانه زنی ها درباره حمله احتمالی آمريکا در ايران نيز واکنش برخی از مقامات و دولتمردان را برانگيخته است.

علی لاريجانی دبير شورای عالی امنيت ملی جمهوری اسلامی، حمله آمريکا را تنها "شايعه" و "جنگ روانی" برای تضعيف روحيه دولت ايران دانسته است.

آقای لاريجانی به رسانه های خبری گفته است: "ما هر سال با اين نوع شايعات و جنگ‌ روانی مواجه می شويم، اما در هر حال نيروهای مسلح ما آمادگی کامل دارند و ما بايد هوشيار باشيم."

آقای لاريجانی بار ديگر تاکيد کرد که برنامه هسته ای ايران، که حساسيت و مخالفت غرب را برانگيخته است، سرشتی صرفا صلح آميز دارد.

محسن رضايی، دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام جمهوری اسلامی در گفت و گو با تلويزيون دولتی ايران تائيد کرده که برخورد آمريکا با ايران وارد مرحله تازه ای شده است.

به گفته آقای رضايی: "آمريکا از شش ماه پيش وارد فاز جديدی از برخورد با ايران شده است و احتمالا تا دو ماه آينده شاهد نشانه های آغاز اين برخورد خواهيم بود."

 
 
علی لاريجانی و ملک عبداللهلاريجانی در رياض
پيام حسن نيت ايران به آمريکا؟
 
 
کنسولگری ايران در اربيلحمله در اربيل
آغاز اقدامات شديدتر آمريکا عليه ايران؟
 
 
نیکلاس برنز ايران - آمريکا
برنز: به دنبال تضعیف ایرانيم
 
 
محمود احمدی نژاد و جورج بوشاستراتژی تازه بوش
خطر درگيری نظامی آمريکا با ايران؟
 
 
پرچم ايران و آمريکا و عراقايران و آمريکا
در انتظار روزهای پر تنش تر؟
 
 
مطالب مرتبط
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران