BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 15:58 گرينويچ - چهارشنبه 24 ژانويه 2007 - 04 بهمن 1385
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
ايران گمانه زنی ها درباره حمله آمريکا را رد کرد
 
محمود احمدی نژاد
آقای احمدی نژاد با توجه به فشار داخلی بر دولت بوش احتمال حمله به ايران را رد کرد
محمود احمدی نژاد، رئيس جمهور ايران، در يک مصاحبه عمده که از تلويزيون سراسری ايران پخش شد برای نخستين بار به اظهار نظر درباره اقدامات اخير آمريکا برای افزايش فشار بر ايران پرداخته و ابراز عقيده کرده است که آمريکا نه می خواهد و نه می تواند به ايران حمله کند.

رئيس جمهور ايران به علاوه گفت که قطعنامه شورای امنيت در تحريم ايران برای مديران کشور مشکلاتی ايجاد می کند و افزود دولتش تلاش خواهد کرد مانع تصويب قطعنامه ديگری در شورای امنيت عليه جمهوری اسلامی شود.

اين نشانه چرخشی در موضعگيری آقای احمدی نژاد نسبت به قطعنامه های شورای امنيت است زيرا وی قبل از تصويب قطعنامه 1737 شورای امنيت عليه ايران به خاطر برنامه هسته ای آن کشور، از تحريم استقبال کرده و آن را روز جشن ملی خوانده بود.

آقای احمدی نژاد در اين مصاحبه تلويزيونی با شبکه دوم صدا و سيمای جمهوری اسلامی به لحنی نسبتا آشتی جويانه در مورد سياست خارجی توسل جست و همان ابتدا تاکيد کرد که جمهوری اسلامی ايران "همواره آماده تعامل است و اهل جنگ و حمله به کسی نيست."

وی در اظهاراتی که ظاهرا نشانه اعتقاد وی به جابجايِی واقعی قدرت در آمريکاست، به نفوذ مخالفان در اين کشور اشاره کرد و اظهار اميدواری کرد که نسل بعدی سياستمداران آمريکا رويکرد متفاوتی نسبت به ايران در پيش گيرند.

به گزارش ايرنا، خبرگزاری دولتی جمهوری اسلامی، آقای احمدی نژاد با اشاره به آنچه سابقه دشمنی های آمريکا عليه ملت ايران، از جمله کودتا و حمايت از "کشتار مردم ايران در زمان انقلاب اسلامی و طراحی فتنه ها بعد از پيروزی انقلاب اسلامی" خواند، گفت: "آنها در زمانی که بتوانند به ما ضربه بزنند ابايی ندارند و اين اخلاق سياستمداران فعلی آمريکاست و ممکن است کسانی در آمريکا روی کار بيايند که اين اخلاق را نداشته باشند."

حمله آمريکا؟
 اين تحليل که آمريکا برای رهايی از مشکل عراق به ايران حمله کند يک تحليل اشتباه است و با تحليل اشتباه نيز نمی توان مديريت کرد... امروز آنها در موضعی نيستند که بتوانند اين اقدام را انجام دهند چرا که در آمريکا نيز افرادی هستند که با اين امر مخالفند.
 
محمود احمدی نژاد

اخيرا نمايندگان دو شاخه کنگره آمريکا چه به طور لفظی و چه طی اقداماتی مانند تنظيم پيش نويس يک قطعنامه در مجلس نمايندگان، نسبت به اقدام نظامی عليه ايران آن هم بدون اجازه کنگره، به دولت جورج بوش اخطار دادند.

اما آقای احمدی نژاد برای دومين بار در اين هفته گمانه زنی ها درباره احتمال حمله آمريکا به ايران را غلط خواند. وی پيشتر نقطه نظر مشابهی را در مجلس شورای اسلامی مطرح کرده بود.

وی گفت: "اين تحليل که آمريکا برای رهايی از مشکل عراق به ايران حمله کند يک تحليل اشتباه است و با تحليل اشتباه نيز نمی توان مديريت کرد."

وی سپس به طور غيرمستقيم به توان دمکرات ها برای نفوذ بر سياست های بوش اشاره کرد: "امروز آنها در موضعی نيستند که بتوانند اين اقدام را انجام دهند چرا که در آمريکا نيز افرادی هستند که با اين امر مخالفند."

مصاحبه آقای احمدی نژاد درحالی انجام می شود که آمريکا در هفته های اخير به شدت بر فشارهای خود بر ايران افزوده و همه اهرم های در دسترس را عليه اين کشور به کار گرفته است.

دولت اين کشور درحال اعزام يک ناو هواپيمابر ديگر به خليج فارس است و يک گروه نظامی ويژه موسوم به "گروه کاری 16" برای مختل کردن شبکه های ايرانی در عراق تشکيل داده است. دولت آمريکا ايران را به حمايت از شبه نظاميان شيعه که از عوامل خشونت ها شناخته می شوند متهم می کند؛ اتهامی که ايران رد کرده است.

آمريکا همچنين درحال افزايش فشارهای اقتصادی از طريق تحريم يکی از بزرگترين بانک های ايرانی - سپه - و ترغيب اروپايی ها به خصوص موسسات مالی آن به قطع همکاری با ايران است.

منتقدان داخلی
منتقدان داخلی رئيس جمهور را متهم می کنند که با سخنرانی های تحريک آميز باعث وخامت اوضاع شده است. روزنامه محافظه کار "جمهوری اسلامی" اخيرا در سرمقاله ای سخنان آقای احمدی نژاد را که گفته بود قطعنامه شورای امنيت "کاغذ پاره ای" بيش نيست زياده روی خواند و نوشت قطعنامه مسلما به ضرر ايران است.

ظاهرا تصويب قطعنامه شورای امنيت و همين فشارها است که باعث شدت گرفتن اعتراض های داخلی به عملکرد آقای احمدی نژاد در اين زمينه شده است.

منتقدان داخلی رئيس جمهور را متهم می کنند که با سخنرانی های تحريک آميز باعث وخامت اوضاع شده است. روزنامه محافظه کار "جمهوری اسلامی" اخيرا در سرمقاله ای سخنان آقای احمدی نژاد را که گفته بود قطعنامه شورای امنيت "کاغذ پاره ای" بيش نيست زياده روی خواند و نوشت قطعنامه مسلما به ضرر ايران است.

آيت الله منتظری، بلندپايه ترين مخالف مذهبی جمهوری اسلامی، نيز اين هفته به عملکرد دولت در زمينه اقتصاد و سياست خارجی ايراد گرفت و به مسئولان کشور در مورد قدرت آمريکا هشدار داد و از آنها خواست از "تحريک دشمنان" بپرهيزند.

اما آقای احمدی نژاد تلويحا اين انتقادها را رد کرد و گفت هدف دولت آمريکا تفرقه افکنی در ميان ايرانی ها است.

وی در نخستين اظهار نظر علنی درباره اقدامات اخير آمريکا گفت به عقيده او "شدت حملات روانی آمريکا در روزهای اخير بيشتر از قبل نيست" و افزود اين اقدامات تنها برای "خبرسازی" است.

با اين حال وی تاکيد کرد که دولت حرکات نظامی آمريکا در منطقه را زير نظر دارد: "کارشناسان ما همه اين عوامل را بررسی و تحليل می کنند و درحال حاضر آنها 98 فروند ناو در منطقه دارند که اين رقم در گذشته 140 بوده است."

وی به آمريکا هشدار داد نمی تواند با حرکت دادن ناوهايش ايران را بترساند.

'فعاليت صلح آميز هسته ای'

در مورد مساله هسته ای، رئيس جمهور ايران ضمن انتقاد از صدور قطعنامه عليه ايران، بر همکاری ايران با آژانس بين المللی انرژی اتمی تاکيد کرد: "در قضيه هسته ای ما بيشترين همکاری را با آژانس بين المللی انرژی اتمی داشته ايم و تابع مقررات اين آژانس بوده و هستيم."

تاسيسات اتمی ايران
آقای احمدی نژاد اذعان کرد تحريم ها مشکلاتی پديد می آورد

"ايران تخلفی نکرده است و مدير کل آژانس انرژی اتمی نيز در گزارش چند روز گذشته و (قبلا) بارها صلح آميز بودن فعاليت هسته ای ما را تاييد کرده است."

آژانس اتمی سازمان ملل که از سال 2002 سرگرم بررسی برنامه اتمی ايران بوده اوايل سال 2006 نتيجه گيری کرد که عليرغم سه سال بررسی های فشرده نمی تواند با قاطعيت بگويد که برنامه اتمی ايران تنها جنبه صلح آميز دارد و پرونده آن کشور را به شورای امنيت سازمان ملل گزارش کرد که در نهايت به صدور قطعنامه 1737 در روز 23 دسامبر 2006 عليه ايران منجر شد.

آقای احمدی نژاد ابراز اطمينان کرد که ايران با تکيه بر "ارتباطات گسترده" خود در جهان از گزند تحريم در امان خواهد ماند.

ايران در سال های اخير روابط اقتصادی خود با دو کشور چين و روسيه را به شدت گسترش داده و اين دو کشور به عنوان اعضای دائم شورای امنيت نقش عمده ای در تاخير تصويب قطعنامه عليه ايران و کاستن از شدت آن ايفا کردند.

'مشکل آفرينی تحريم'

آقای احمدی نژاد همچنين تحريم برخی بانک های ايرانی از سوی آمريکا و قطع همکاری برخی بانک های عمده اروپايی با ايران را کمرنگ جلوه داد: "... حتی محدود شدن ارتباطات بانکی از سوی برخی کشورها نيز نگرانی ندارد زيرا بانک ها فقط بانک های آن کشورها نيستند."

با اين حال رئيس جمهور در يک اذعان کم سابقه گفت "اينطور هم نيست که [تحريم] برای مديريت کشور مشکلی ايجاد نکند" اما بلافاصله در اشاره به اعضای شورای امنيت گفت "تصور نکنند که می توانند اقتصاد ما را بر هم بريزند."

شورای امنيت از روز 23 دسامبر (زمان تصويب قطعنامه 1737) دو ماه به ايران وقت داده است بخش های حساس برنامه اتمی اش را معلق سازد يا با احتمال تحريم های گسترده تر روبرو شود.

آن قطعنامه صدور کالاهای مرتبط با برنامه اتمی را به ايران ممنوع می کند.

 
 
يکی از اعضای سازمان مجاهدين خلقايران و آمريکا
مجاهدين خلق، 'وجه المصالحه' بين دو کشور؟
 
 
پرچم ايران و آمريکا و عراقايران و آمريکا
در انتظار روزهای پر تنش تر؟
 
 
بوش و عبدالعزيز حکيمديدگاه
عراق، صحنه رويارويی ايران و آمريکا
 
 
تسخير سفارت آمريکاایران و آمریکا
وضعیت متفاوت 27 سال پس از گروگان گیری
 
 
جورج بوشبوش به ايرانيان
'می فهمم چرا انرژی هسته ای می خواهيد'
 
 
جورج بوشپيام بوش
احترام به تاريخ، فرهنگ و حاکميت ملی ايرانيان
 
 
محمد رضا پهلویانتشار اسناد محرمانه
افشای گوشه ای از مناسبات شاه با آمريکا
 
 
مطالب مرتبط
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران