BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 04:20 گرينويچ - دوشنبه 12 فوريه 2007 - 23 بهمن 1385
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
آمريکا 'شواهد دخالت ایران در عراق' را عرضه کرد
 
تانک آبرامس
قدرت بمب هایی که کنار جاده کارگذاشته می شوند برای منهدم کردن یک تانک آبرامس کافی است
ارتش آمریکا مقام های ایرانی "در بالاترین سطوح" را متهم کرده است که بمب های پیشرفته ای را که انفجار آنها در کنار جاده های عراق در حال افزایش است، در اختیار شورشیان شیعه در عراق قرار می دهند.

مقامات ارشد دفاعی آمریکا در بغداد به خبرنگاران گفتند که استفاده از این بمب ها موجب کشته شدن 170 سرباز آمریکایی و مجروح شدن 620 سرباز دیگر آمریکایی، از سال 2004 تاکنون شده است.

این نوع بمب ها موسوم به "ای اف پی" (explosively formed penetrators) چنان قوی است که می تواند یک تانک آبرامز را منهدم کند.

اعضای بلندپايه حزب دمکرات آمريکا در واکنش به ارائه اين "شواهد"، دولت بوش را ترغيب کرده اند در مورد متهم کردن ايران به تحريک خشونت ها در عراق با احتياط گام بردارد.

تایید ادعای آمریکا مبنی بر این که این بمب ها بطور قاچاق از ایران به عراق آورده شده اند، توسط یک منبع مستقل امکان پذیر نیست.

مقامات آمریکایی که به شرط ناشناس ماندن با خبرنگاران صحبت می کردند اظهار داشتند که کارشناسان اطلاعاتی آمریکا معتقدند که این بمب ها در ایران ساخته شده و به دستور مقامات ارشد ايرانی به عراق قاچاق شده است.

يک مقام آمريکايی گفت: "ارزيابی ما می گويد که اين فعاليت ها از سطوح ارشد دولت ايران سرچشمه می گيرد."

وی انگشت اتهام را به سوی نيروی قدس، از يگان های ويژه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، اشاره رفت و گفت که يکی از فرماندهان ارشد نيروی قدس يکی از پنج مقام ايرانی بود که در ماه ژانويه در يورش نيروهای آمريکايی به دفتر نمايندگی ايران در شهر اربيل در شمال عراق بازداشت شدند.

'سيفون کردن شواهد'

اين مقام وزارت دفاع مدعی شد که آن پنج ايرانی در حالی دستگير شدند که سعی داشتند اسناد را از طريق چاه توالت دفع کنند و بدن يکی از آنها آغشته به رسوبات انفجاری بود.

بنابه گفته مقام های آمريکايی اين افراد همچنين سرهای خود را برای تغيير ظاهر تراشيده بودند و کيسه هايی حاوی موهای آنها در جريان حمله به دفتر نمايندگی ايران در اربيل کشف شد.

ايران اين مساله را که افراد بازداشت شده اعضای نيروی قدس هستند رد کرده است. به گفته ناظران يگان قدس مستقيما به علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، گزارش می دهد.

مقام های آمريکايی همچنين به يورش ماه دسامبر خود در بغداد اشاره کردند. به گفته نيروهای امنيتی آمريکا در آن عمليات علاوه بر بازداشت تعدادی از مقام های امنيتی ايران برگه های صورت حساب سلاح ها و تجهيزاتی که به عراق منتقل شده بود کشف شد. مقام های بازداشت شده بعد از چند روز آزاد شدند.

ارتش آمريکا عکس خمپاره هايی که ادعا می کند اصلا ايرانی است را منتشر کرد
ارتش آمريکا عکس خمپاره هايی که ادعا می کند اصلا ايرانی است را منتشر کرد

آمریکا در گذشته مدعی شده بود که از تسلیحات ایرانی در عراق استفاده می شود ولی تاکنون هرگز مقامات دولت ایران را متهم به دخالت مستقیم در این کار نکرده بود. ايران مکررا هر گونه دخالتی از اين نوع را انکار کرده است.

آمریکایی ها قبلا گفته بودند که آنها از مجموعه ای از اطلاعات، تسليحات و مواد منفجره ای که در جريان يورش ها در عراق کشف و ضبط کرده اند، استفاده کرده اند تا ثابت کنند ايران برای شورشيان عراقی که در خشونت ها درعراق دست دارند، تدارکات فراهم می آورد.

خبرنگار بی بی سی در بغداد می گويد قرار بود اين شواهد چند هفته قبل ارائه شود ولی برای اطمينان خاطر از اينکه منابع اطلاعاتی کاملا محافظت شده و آنچه در اختيار مردم قرار می گيرد با اعتبار باشد، پيش نويس دوسيه مورد بحث چندين بار تغيير يافته است.

در پی ارائه اين "شواهد" از سوی دولت بوش، اعضای بلندپايه حزب رقيب رئيس جمهور آمريکا به او هشدار داده اند در مورد متهم کردن ايران آهسته گام بردارد.

کريس داد، سناتور دمکرات، گفت دولت بوش قبلا برای جعل کردن شواهد تلاش کرده است و افزود او نسبت به ادعای تازه بدبين است.

ران وايدن، عضو کميته اطلاعاتی سنا که او نيز دمکرات است نيز گفت که اقدام دولت در بوق و کرنا کردن ادعاهای مربوط به ايران يادآور دوره منتهی به عمليات نظامی عليه عراق است.

نمايش سلاح ها

مقام های آمريکايی گفتند که ايران علاوه بر فناوری ساخت بمب، همچنين سرگرم تامين نقدينه و آموزش نظامی برای شبه نظاميان شيعه بوده است.

جين پيل، خبرنگار بی بی سی، در اين کنفرانس خبری که طی آن استفاده از دوربين و وسايل ضبط صورت ممنوع بود شرکت کرد.

به گفته وی نمونه هايی از سلاح هايی که ادعا می شود می توان رد آنها را تا ايران گرفت در اين کنفرانس به نمايش گذاشته شد که از جمله شامل مواد منفجره پيشرفته (ای اف پی)، گلوله های خمپاره و آر پی جی بود.

يک مقام آمريکايی گفت: "اين سلاح ها دارای مشخصه هايی است که منحصر به سلاح های ساخت ايران است... ايران تنها کشوری در منطقه است که اين سلاح ها را توليد می کند."

'مشاهده شواهد دخالت ايران'

پیشتر یک سناتور آمريکايی گفته بود فرماندهان ارتش ايالات متحده در عراق شواهد و مدارکی به گروهی از قانونگذاران آمريکايی نشان داده اند که از دخالت ايران در حمايت تسليحاتی از برخی گروههای مسلح عراقی حکايت می کند.

سناتور جو ليبرمن، نماينده مستقل ايالت کانکتيکات در مجلس سنای آمريکا به خبرگزاری آسوشيتدپرس اظهار داشته بود با ديدن اين شواهد و مدارک قانع شده که ايران به برخی گروههای عراقی اسلحه می دهد تا به نظاميان آمريکايی در کشورشان حمله کنند.

اخیرا نیز رابرت گيتس وزير دفاع آمريکا در جمع گروهی از خبرنگاران گفته بود برخی سلاحها و مهماتی که از گروههای شورشی عراقی به دست آمده شماره سريالها و نشانه های ايرانی دارد.

همزمان، روزنامه آمريکايی نيويورک تايمز نيز گزارشی با اين عنوان منتشر کرده بود که به گفته مقامات آمريکايی، مرگبارترين سلاحها در عراق از ايران می آيد.

اين گزارش، يافته های خود را مبتنی بر اسناد طبقه بندی شده دولت آمريکا و اظهارات برخی فرماندهان آمريکايی در عراق معرفی کرده بود.

ايران نه تنها هر گونه دخالت در نا آراميهای عراق را تکذيب می کند بلکه مقامات اين کشور می گويند رهبران عراقی از آنها خواسته اند برای بازگرداندن ثبات و امنيت به کشورشان به آنان کمک کنند.

 
 
بوش و احمدی نژاد"بگير يا بکش"
سياست تازه آمريکا عليه ماموران ايرانی
 
 
خاورميانه ايران، عراق و اعراب
توازن قوا، پایه سیاست منطقه
 
 
مطالب مرتبط
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران