BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 18:33 گرينويچ - يکشنبه 11 فوريه 2007 - 22 بهمن 1385
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
مناقشه هسته ای ايران: تلاشی جديد برای يافتن راه حل مسالمت آميز؟
 

 
 
تاسيسات اتمی ايران
مانع اصلی برای دست يابی به توافق بين ايران و جامعه جهانی ادامه غنی سازی اورانيوم در ايران است
محمود احمدی نژاد، رييس جمهوری ايران ، در سخنرانی مراسم سالگرد انقلاب ايران گفت که جمهوری اسلامی می خواهد مناقشه هسته ای را از راه مذاکره حل کند. علی لاريجانی، مسئول اصلی پرونده هسته ای ايران، نيز در مونيخ اعلام کرد که ايران راه حلی را به آژانس بين المللی انرژی اتمی ارائه داده تا اختلافات هسته ای را سه هفته ای بر طرف کند.

به نظر می رسد در حالی که به پايان مهلت شورای امنيت سازمان ملل برای جمهوری اسلامی ده روز بيشتر باقی نمانده تا فعاليت غنی سازی اورانيوم را تعليق کند، رهبران جمهوری اسلامی تلاش جديدی را آغاز کرده اند تا از بحرانی تر شدن بيشتر پرونده هسته ای ايران جلوگيری کنند و وضعيت را آرام سازند.

آقای احمدی نژاد گرچه در سخنرانی خود گفت ايران تعليق را نمی پذيرد، ولی او سعی کرد تا حدی آشتی جويی کند. او گفت که ايران قصد ندارد که از پيمان منع گسترش سلاحهای هسته ای خارج شود و تاکيد کرد که جمهوری اسلامی خواستار حل ديپلماتيک اين مناقشه است.

رييس جمهوری ايران همچنين با آنکه از مدتها قبل قول داده بود تا در روزهای سالگرد انقلاب خبرهای مهم هسته ای به مردم ارائه دهد و تصور می رفت که او می خواهد اعلام کند که ايران سه هزار سانريفيوژ نصب کرده و به توانايی غنی سازی اورانيوم در حد صنعتی دست يافته، ولی او در سخنرانی خود هيچ پيشرفت جديدی را در برنامه های هسته ای ايران اعلام نکرد.

آيا رهبری جمهوری اسلامی تصميم خود را گرفته است که به هر قيمتی حتی اعمال تحريم های گسترده و احيانا آغاز جنگ عليه کشور کوتاه نيايد و يا اينکه در لحظه آخر برای حفظ نظام مصالحه خواهد کرد؟

عدم اعلام اين خبر يا می تواند حاکی از آن باشد که جمهوری اسلامی از لحاظ فنی به چنين توانايی دست نيافته و برنامه هسته ای کشور با مشکل روبروست و يا اينکه اين موضوع می تواند نشانه آن باشد که آقای احمدی نژاد نخواسته با اعلام چنين خبری آمريکا و متحدانش را هر چه بيشتر تحريک کند.

گفته می شود که نيروهای معتدل تر و دورانديش تر در جمهوری اسلامی آقای احمدی نژاد را تحت فشار گذاشته اند تا از بيان نظرات تنش آميز خود داری کند تا وضعيت کمی آرام تر شود.

از سوی ديگر علی لاريجانی که در آلمان به سر می برد و با خاوير سولانا، رييس سياست خارجی اتحاديه اروپا، ديدار داشته اعلام کرده که راه هايی برای حل مسالمت آميز پرونده هسته ای ايران موجود است و افزود که جمهوری اسلامی حاضر است به پرسش های باقی مانده درباره برنامه هسته ای اش در مدت کوتاهی پاسخ بدهد.

در عين حال به نظر می رسد که آيت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، تصميم گرفته تا نقش مستقيم تری در موضوع مناقشه هسته ای کشور بازی کند و در همين راستا علی اکبر ولايتی، مشاور ارشد خود، را در هفته گذشته به روسيه اعزام کرد تا با مقامات روسيه برای يافتن يک راه حل ديپلماتيک گفتگو کند.

احمدی نژاد
گفته می شود که نيروهای معتدل تر و دورانديش تر در جمهوری اسلامی آقای احمدی نژاد را تحت فشار گذاشته اند تا از بيان نظرات تنش آميز خود داری کند تا وضعيت کمی آرام تر شود

به نظر می رسد که رهبران ايران در تلاشند که تا پيش از نشست بعدی شورای امنيت در ده روز ديگر راه حل آبرومندانه ای پيدا کنند تا از تصويب تحريم های شديدتر عليه ايران در اين نشست جلوگيری کنند.

ولی تاکنون ايران پيشنهاد مشخصی برای پايان دادن به اين مناقشه که مورد قبول جامعه جهانی قرار گيرد ارائه نداده است و برخی از کارشناسان معتقدند که رهبری جمهوری اسلامی هنوز به اين نتيجه نرسيده که لحظه مصالحه فرا رسيده است و با طرح اين اظهارات جديد صرفا به دنبال به دست آوردن وقت بيشتر برای خود است.

مانع اصلی برای دستيابی به توافق بين ايران و جامعه جهانی ادامه غنی سازی اورانيوم در ايران است.

رهبران جمهوری اسلامی با تاکيد بر اينکه اين فعاليت حق مشروع و مسلم کشور است می گويند که حاضر نيستند برای شروع مذاکرات پيش شرط تعليق را بپذيرند. از سوی ديگر آمريکا و اتحاديه اروپا اصرار دارند که برای شروع هر گونه مذاکره ای بين دو طرف غنی سازی بايد در ايران تعليق شود. قطعنامه شورای امنيت نيز صريحا از ايران خواسته تا غنی سازی را معلق کند.

بعضی خبرگزاری ها گزارش کرده اند که ممکن است آقای لاريجانی برای شکستن بن بست مذاکرات در گفتگوی خود با آقای سولانا پيشنهاد دهد که ايران برای مدت کوتاهی مثلا دو ماه غنی سازی را تعليق کند.

ولی رهبران جمهوری اسلامی به خصوص در دوره رياست جمهوری آقای احمدی نژاد موضوع غنی سازی سازی اورانيوم را به چنان درجه ای از اهميت رسانده اند که گويا اگر اين فعاليت لحظه ای متوقف شود امنيت ملی به خطر می افتد.

در چنين وضعيتی رهبران ايران دست يابی به يک مصالحه را برای خود بسيار دشوار کرده اند و آمريکا نيز اصرار دارد که ايران بايد از اين فعاليت دست بردارد تا مذاکرات آغاز شود.

حال اين پرسش مطرح است که آيا رهبری جمهوری اسلامی تصميم خود را گرفته است که به هر قيمتی حتی اعمال تحريم های گسترده و احيانا آغاز جنگ عليه کشور کوتاه نيايد و يا اينکه در لحظه آخر برای حفظ نظام مصالحه خواهد کرد؟

 
 
مطالب مرتبط
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران