BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 11:43 گرينويچ - دوشنبه 12 فوريه 2007 - 23 بهمن 1385
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
ايران دخالت در خشونت های عراق را تکذيب کرد
 
گلوله خمپاره ساخت ايران
مقامات آمريکايی مهمات کشف شده ساخت ايران در عراق را به نمايش گذاشته اند
وزارت خارجه ايران اتهام منابع آمريکايی در مورد حمايت از شورشيان عراقی را بی پايه دانسته و در خبری ديگر، در سالگرد بمب گذاری در حرم عسکری دهها نفر در انفجار بمب در بغداد جان خود را از دست داده اند.

روز دوشنبه، 12 فوريه، محمد علی حسينی، سخنگوی وزارت خارجه ايران، ضمن رد اتهامات مقامات نظامی آمريکايی در مورد دست داشتن مقامات ارشد دولت ايران در تجهيز گروه های شورشی در عراق، گفت که شواهد ارايه شده حتی برای اعضای کنگره ايالات متحده قانع کننده نبوده و سازمان مرکزی اطلاعات آمريکا - سيا - نيز گفته است سندی برای متهم کردن ايران در دست ندارد.

روز يکشنبه منابع نظامی آمريکايی در عراق آنچه را که شواهد حمايت تسليحاتی ايران از شبه نظاميان شيعه عراقی می خواندند به نمايش گذاشتند اما چند تن از سياستمداران حزب دموکرات در مورد متهم کردن ايران و احتمال نادرست بودن شواهد ارايه شده هشدار دادند.

نظاميان آمريکايی در عراق گفته اند که حمايت ايران از شبه نظاميان عراقی با تاييد بالاترين سطوح رهبری جمهوری اسلامی صورت گرفته است و ايرانيان از جمله بمب های پيشرفته ای را برای حمله به نيروهای آمريکايی در اختيار شورشيان شيعه قرار داده اند.

در واکنش نسبت به اين اظهارات، سناتور کريس داد، از اعضای ارشد حزب دموکرات در سنای آمريکا، در اشاره ای تلويحی به اتهامات دولت آمريکا عليه رژيم سابق عراق قبل از حمله به آن کشور، گفت که در گذشته دولت جورج بوش اطلاعات نادرستی ارايه کرده بود.

در مورد گزارش منابع نظامی آمريکايی، وی گفت "من با اندکی ترديد به گزارش نگاه می کنم."

آقای داد اظهار داشت که ترديدی ندارد که ايران تا حدودی در عراق مداخله دارد و اين مساله ای است که بايد به آن پرداخت اما افزود که در مورد ايجاد زمينه برای نوعی اقدام نظامی عليه ايران در آينده احساس نگرانی می کند و گفت که حمله به ايران در شرايط کنونی يک اشتباه بزرگ خواهد بود.

همچنين سناتور جان کری، عضو حزب دموکرات و رقيب جورج بوش در انتخابات دوره گذشته رياست جمهوری، همکاری با کشورهای منطقه از جمله ايران برای حل بحران عراق را توصيه کرد.

وی گفت در مورد قاچاق اسلحه به داخل عراق ترديدی ندارد اما افزود که بايد به آن گروه از اعضای کنگره که خواستار برقراری تماس در منطقه هستيم گوش داده شود.

در مقابل، سناتور ميچ مک کانل، از حزب جمهوريخواه، گفت که ايالات متحده بايد به اقدامات مناسب برای حفاظت از نيروهای خود در عراق دست بزند.

اين سناتور جمهوريخواه افزود که چنين اقدامی می تواند شامل تعقيب و تنبيه کسانی باشد که در صدد آسيب رساندن به آمريکاييان هستند.

دولت جورج بوش برنامه ريزی برای اشغال ايران را رد کرده اما به گفته خبرنگار بی بی سی در واشنگتن، نسبت به برخورد نظامی با موضوع مداخله ايران در عراق تمايل نشان داده است.

انتقاد استراليا از خروج آمريکا از عراق

همزمان، نخست وزير استراليا از اظهارات يک سياستمدار آمريکايی در مورد خروج نيروهای اين کشور از عراق به شدت انتقاد کرده است.

اوباما
سخنان اوباما در مورد عراق انتقاد شديد نخست وزير استراليا را در پی داشته است

پيشتر بِراک اوباما، سناتور دموکرات که خود را نامزد انتخابات رياست جمهوری در سال 2008 اعلام کرده، گفته بود که در صورت انتخاب به اين سمت نيروهای آمريکايی را تا ماه مارس 2008 از عراق خارج خواهد کرد.

جان هوارد، نخست وزير استراليا، گفته است که چنين اقدامی به معنی تسليم در برابر تروريسم بين المللی است و افزوده که شبکه القاعده قطعا برای پيروزی آقای اوباما دعا می کند.

وی ديدگاه سناتور اوباما را اشتباه آميز توصيف کرد و گفت که چنين اظهاراتی تنها می تواند مشوق کسانی شود که در صدد بی ثبات کردن و نابودی عراق و گسترش آشوب و خشونت در منطقه هستند.

نخست وزير استراليا گفت که شکست آمريکا در عراق اميد به استقرار صلح در سرزمين های فلسطينی را از مياتن خواهد برد و باعث بی ثباتی گسترده در منطقه از جمله در عربستان سعودی و اردن خواهد شد.

استراليا از جمله متحدان آمريکا در جنگ عراق بوده و واحدهايی متشکل از حدود 1500 نفر را به عراق اعزام کرده است.

انتخابات عمومی استراليا در سال جاری برگزار می شود و انتظار می رود سياست اين کشور در عراق در جريان مبارزات انتخاباتی مطرح شود.

در واکنش نسبت به سخنان نخست وزير استراليا، سناتور اوباما، که جنگ عراق را "مصيبت بار" خوانده بود، گفت که انتقادات آقای هوارد را در واقع "تعارف آميز" تلقی می کند.

آقای اوباما گفت وقتی يکی از متحدان جورج بوش در آن سوی دنيا يک روز پس از سخنان وی، آن را مورد انتقاد قرار می دهد، احساس خرسندی می کند.

اين سناتور آمريکايی گفت که ايالات متحده حدود يکصد و چهل هزار سرباز در عراق دارد در حاليکه دولت استراليا تنها حدود هزار و چهارصد نفر را به عراق اعزام کرده است.

وی گفت اگر نخست وزير استراليا جنگ عراق را ضروری می داند و علاقمند به ادامه اين جنگ است، می تواند بيست هزار سرباز ديگر استراليايی را به عراق بفرستد.

حزب کارگر استراليا، حزب مخالف دولت، گفته است که در صورت انتخاب يک رييس جمهوری دموکرات در آمريکا، سخنان نخست وزير می تواند بر روابط اين کشور با دولت آينده ايالات متحده تاثير نامطلوب بگذارد.

انفجار در بغداد

در خبری ديگر از عراق، همزمان با سالگرد انفجار در حرم عسگری در سامره، يک رشته انفجار بغداد، پايتخت، را به لرزه در آورد.

به گزارش منابع پليس عراق، سه بمب در بازارهای واقع در محلات عمدتا شيعه نشين بغداد دست کم چهل و پنج کشته و بيش از يکصد وسی زخمی برجای نهاد.

بر اساس تقويم قمری، روز دوشنبه با نخستين سالگرد انفجار در حرم عسکری در سامره مصادف بوده است.

شيعيان عراق به همين مناسبت مراسمی را برگزار کرده اند.

انفجار در سامره انگيزه درگيری های فرقه ای بين شيعيان و سنيان عراق شد که تا کنون هزاران کشته بر جای نهاده است.

آيت الله علی سيستانی، از مراجع شيعيان عراق، در پيامی به مناسبت سالگرد انفجار سامره از پيروان خود خواسته است از انتقام جويی عليه سنيان خودداری ورزند.

 
 
سلاحويديو
اختلاف دو حزب آمريکا بر سر مسئله ايران
 
 
سلاحويديو
آمريکا 'شواهد دخالت ايران در عراق' را ارائه کرد
 
 
روی جلد نيوزويکشايعه های جنگ
تنش روابط ايران و آمريکا در نيوزويک
 
 
نیکلاس برنز ايران - آمريکا
برنز: به دنبال تضعیف ایرانيم
 
 
بوش و احمدی نژاد"بگير يا بکش"
سياست تازه آمريکا عليه ماموران ايرانی
 
 
مطالب مرتبط
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران