BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 03:52 گرينويچ - پنج شنبه 15 فوريه 2007 - 26 بهمن 1385
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
اشاره ولايتی به احتمال بررسی تعليق غنی سازی
 
ولاديمير پوتين و علی اکبر ولايتی
آقای ولايتی از چند هفته پيش به نمايندگی از سوی رهبر جمهوری اسلامی سرگرم رايزنی با روس ها بوده است
درحالی که تنها کمتر از 10 روز به پايان مهلت شورای امنيت برای ايران جهت تعليق غنی سازی اورانيوم باقی مانده، يک مشاور ارشد رهبر جمهوری اسلامی تلويحا می گويد که ايران ممکن است تعليق را مد نظر قرار دهد.

علی اکبر ولايتی در مصاحبه با روزنامه فرانسوی ليبراسيون گفت: "اگر همچنان هوادار يک راه حل مسالمت آميز برای مساله اتمی ايران باشيم، هيچ ايده ای را نبايد غيرقابل قبول بدانيم، نه برای ما نه برای ديگران."

با اين حال وی بلافاصله افزود: "ما تنها يک خط قرمز داريم: محترم شمرده شدن حق ما در دستيابی به انرژی هسته ای که براساس پيمان منع گسترش (ان پی تی) تضمين شده است."

هرچند آقای ولايتی توضيح بيشتری نداد اما مقام های جمهوری اسلامی همواره عبارت "حق دستيابی به انرژی هسته ای" را به گونه ای تعبير کرده اند که شامل حق غنی سازی اورانيوم نيز شود.

آمريکا و متحدان آن سعی کرده اند ايران را قانع کنند سوخت لازم هسته ای را حداقل برای چند سال از خارج وارد کند و در مرحله بعد در صورت ايجاد اعتماد بين المللی خود به توليد سوخت اتمی بپردازد.

پيشنهاد برادعی

آقای ولايتی همچنين در مصاحبه ديگری گفته است که ايران خواهان بررسی پيشنهاد اخير محمد برادعی، رئيس آژانس بين المللی انرژی اتمی، مبنی بر تعليق همزمان غنی سازی در ايران و تحريم های سازمان ملل است.

ايران قبلا نيز پيشنهاد آقای برادعی را، که چند هفته پيش در جريان مجمع جهانی اقتصاد در شهر داووس سوئيس مطرح شد، قابل بررسی دانسته بود.

به گزارش خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی، ايرنا، آقای ولايتی در مصاحبه با روزنامه ايتاليايی لارپوبليکا در پاسخ اين سوال که "آيا مذاكرات می توانند برپايه توقف موازی تحريم‌ها و عمليات غنی ‌سازی اورانيوم باشند و آيا شما اين نظر البرادعی را می ‌پذيريد؟" گفت: "در اين خصوص هفته گذشته با ولاديمير پوتين صحبت كردم و اختلافی در اين‌ باره نداريم."

وی افزود: "ما با كمال ميل می ‌پذيريم كه البرادعی در اين ‌باره مخاطب ما باشد. درحال حاضر نياز است تا پيشنهادی كتبی به ما بدهد و وقت مطالعه آن نيز داده شود."

آمريکا و متحدان آن قبلا در موارد مشابه ايران را متهم کرده اند با پذيرش بررسی اين نوع پيشنهادها درست در آستانه پايان ضرب الاجل های مهم، قصد وقت کشی دارد.

به علاوه آمريکا از پيشنهاد آقای برادعی استقبال نکرده و گفته است که "توقف همزمان" غنی سازی و تحريم ها معنی ندارد چرا که قطعنامه 1737 شورای امنيت لغو تحريم ها را آشکارا به تعليق غنی سازی اورانيوم از سوی ايران به صورتی قابل تصديق مشروط می سازد.

عليرغم موضع گيری تازه آقای ولايتی، ساير مقام های جمهوری اسلامی از جمله غلامرضا آقازاده، رئيس سازمان انرژی اتمی ايران و محمود احمدی نژاد، رئيس جمهور، در روزهای اخير مساله تعليق غنی سازی اورانيوم را رد کرده بودند.

محمد برادعی در داووس
آقای برادعی در جريان داووس از پيشنهادی "آبرومندانه" برای حل مناقشه سخن به ميان آورده بود

شورای امنيت سازمان ملل در روز 23 دسامبر به خاطر سرپيچی ايران از درخواست هايش برای تعليق بخش های حساس برنامه اتمی به خصوص غنی سازی اورانيوم قطعنامه ای در تحريم برنامه اتمی آن کشور صادر کرده بود.

براساس آن قطعنامه ايران تا روز 23 فوريه وقت دارد به اين خواسته ها عمل کند يا با چشم انداز تحريم های وسيعتر روبرو شود.

آقای ولايتی در گفتگو با ليبراسيون گفت که ايران در گذشته تعليق غنی سازی را پذيرفته بود اما آن اقدام به حل مناقشه کمکی نکرد.

مساله مورد اختلاف اروپايی ها با ايران در مذاکراتی که نهايتا بی نتيجه ماند اين بوده است که آنها خواهان تعليق غنی سازی اورانيوم تا زمانی هستند که جامعه بين المللی اطمينان يابد هدف برنامه اتمی ايران صد در صد صلح آميز است، درحالی که آژانس بين المللی انرژی اتمی هنوز اين مساله را تاييد نکرده است.

ايران اواخر سال 2004 طی موافقتنامه موسوم به "پاريس" پذيرفت در جريان مذاکرات با اروپايی ها، فعاليت های مرتبط با غنی سازی را معلق کند اما بعد از چند ماه گفت طرف مقابل (آلمان، بريتانيا، فرانسه) به تعهدات خود به خصوص برای خارج کردن پرونده ايران از دستور کار آژانس بين المللی انرژی اتمی عمل نکرده و آن فعاليت ها را مجددا از سر گرفت.

از آن زمان به بعد اين مناقشه عمدتا سير نزولی طی کرده که نهايتا به تصويب قطعنامه تحريم ايران منجر شد.

خوشبينی بوش

همزمان در روز چهارشنبه جورج بوش، رئيس جمهور آمريکا، نسبت به پيشرفت در زمينه مناقشه مربوط به برنامه هسته ای ايران ابراز خوشبينی کرد.

وی گفت معتقد است که آمريکا و متحدان آن درحال حصول پيشرفت به سوی حل اختلافات خود با ايران هستند اما انجام مذاکرات مستقيم با تهران را رد کرد.

وی گفت: "اگر فکر می کردم که می توان به موفقيت دست يافت، وارد مذاکره می شدم. اما فکر نمی کنم درحال حاضر بتوانيم (با مذاکره) به موفقيت برسيم."

رايزنی با روسيه

مقام های ايران و روسيه در هفته های اخير چندين ديدار در تهران و مسکو داشته اند اما جزئيات زيادی از موضوع ديدارها فاش نشده است.

آقای ولايتی هفته قبل (هشتم فوريه) در مسکو با رهبران روسيه ديدار و پيام آيت الله علی خامنه ای را به ولاديمير پوتين رئيس جمهور آن کشور تقديم کرده بود.

آن ديدارها پشت درهای بسته با حضور دبير شورای امنيت و وزير امور خارجه روسيه ‌و همچنين، مهدی صفری معاون وزير امور خارجه ايران انجام شد.

پيشتر ايگور ايوانف دبير شورای امنيت روسيه طی سفری به تهران با مقامهای جمهوری اسلامی ديدار و پيام ولاديمير پوتين را که محتوای آن اعلام نشده است به آيت الله خامنه ای رسانده بود.

دبير شورای امنيت روسيه در جريان آن سفر از پيشنهاد محمد برادعی مديرکل آژانس بين المللی انرژی اتمی برای تعليق همزمان غنی سازی اورانيوم در ايران و قطعنامه تحريم شورای امنيت، برای پايان دادن به اين بحران حمايت کرد.

علی اکبر ولايتی در دوران رياست جمهوری هاشمی رفسنجانی وزير خارجه ايران بود. او اکنون نقش مشاور امور خارجی رهبر جمهوری اسلامی را ايفا می کند.

 
 
نشان انرژی هسته ایابهام های تازه
پرونده هسته ای ايران و تحرکات ديپلماتيک
 
 
اتمی - ايران مناقشه هسته ای ايران:
تلاشی جديد برای راه حلی مسالمت آميز؟
 
 
علی اکبر ولايتیپرونده اتمی ايران
حضور ولايتی در کرملين نشانه چيست
 
 
مطالب مرتبط
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران