BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 22:46 گرينويچ - دوشنبه 19 فوريه 2007 - 30 بهمن 1385
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
'برنامه نظامی احتياطی آمريکا عليه ايران گسترده است'
 
ناو هواپيمابر جان سی استنيس (عکس از آرشيو)
آمريکا در حال اعزام يک ناو هواپيمابر ديگر در خليج فارس است
بی بی سی دريافته است که طرح های احتياطی آمريکا برای حمله هوايی به ايران از هدف قرار دادن تاسيسات اتمی اين کشور بسيار فراتر می رود و شامل اکثر زيرساخت های نظامی اين کشور می شود.

تصور می شود که هر نوع حمله ای از اين نوع - اگر دستور آن صادر شود - پايگاه های هوايی و دريايی، تاسيسات موشکی و مراکز فرماندهی و کنترل نيروهای مسلح ايران را شامل خواهد شد.

آمريکا اصرار دارد هيچ برنامه ای برای حمله به ايران ندارد. اين کشور تاکنون از طريق کانال های ديپلماتيک و قطعنامه های سازمان ملل سعی کرده است تهران را قانع به توقف غنی سازی اورانيوم کند.

اما منابع ديپلماتيک به بی بی سی گفته اند که مقام های ارشد در "فرماندهی مرکزی" ارتش آمريکا در ايالت فلوريدا به عنوان يک طرح احتياطی مجموعه ای از اهداف بالقوه را در داخل ايران برای بمباران مشخص کرده اند.

فرانک گاردنر، خبرنگار امور امنيتی بی بی سی، می گويد که بنابه گزارش ها يکی از عواملی که می تواند ماشه چنين حمله ای را بکشد اين است که تاييد شود ايران درحال ساخت سلاح اتمی است - اتهامی که ايران رد می کند.

خبرنگار ما می افزايد همچنين حمله ای پرتلفات به نيروهای آمريکايی در عراق، اگر سرنخ آن در تهران يافته شود، نيز می تواند دليل ديگری برای اجرای طرح بمباران ايران باشد.

جنگ لفظی

مقام های آمريکايی در هفته های اخير گفته اند شواهدی حاکی از ارسال سلاح از ايران به شبه نظاميان شيعه عراقی در دست دارند و "شواهد" خود شامل برخی سلاح ها را در بغداد به خبرنگاران نشان دادند.

محمود احمدی نژاد، رئيس جمهور ايران، در پی آن اتهامات گفت که آمريکا "دنبال بهانه ای برای تمديد" حضور نيروهای خود در عراق است.

تحليلگران امور خاور ميانه اخيرا نگرانی خود را از عواقب فاجعه بار هر گونه حمله ای به ايران توسط آمريکا ابراز داشته اند.

جورج بوش در گفتگو با وان ويليامز خبرنگار ان پی آر
آقای بوش گفته است گمانه زنی ها در مورد احتمال حمله به ايران انگيزه سياسی دارد

سِر ريچارد دالتون، سفير سابق بريتانيا در تهران، به بی بی سی گفت که چنين اقدامی نتيجه معکوس به بار خواهد آورد چرا که دولت ايران را ترغيب خواهد کرد در دراز مدت به توسعه سلاح اتمی بپردازد.

سال گذشته ايران غنی سازی اورانيوم را از سر گرفت؛ اورانيوم غنی شده می تواند به عنوان سوخت نيروگاه اتمی استفاده شود يا در صورت خلوص بالا در ساخت بمب اتمی به کار رود.

ايران اصرار دارد که برنامه اتمی اش تنها برای مقاصد صلح آميز است اما کشورهای غربی مظنون هستند که ايران سرگرم تلاش برای دستيابی به فن آوری لازم برای ساخت بمب اتمی و نهايتا ساخت اين سلاح هاست.

شورای امنيت سازمان ملل متحد طی قطعنامه ای از ايران خواسته است غنی سازی اورانيوم را تا روز 21 فوريه (چهارشنبه اين هفته) متوقف کند.

قطعنامه می گويد که اگر ايران از اين درخواست پيروی نکند و آژانس بين المللی انرژی اتمی آن را تاييد کند، تحريم های اقتصادی گسترده تر عليه ايران بررسی خواهد شد.

'آمريکا برنامه ای برای حمله ندارد'

اوج گيری اتهامات مقام های دولت آمريکا طی ماه نخست سال ميلادی جاری عليه ايران به خصوص در مورد آنچه دخالت ايران در عراق می دانند به موجی از گمانه زنی ها در مورد احتمال برنامه ريزی دولت بوش برای حمله به ايران دامن زد.

جورج بوش، رئيس جمهور آمريکا، هفته پيش برای فرونشاندن اين موج که در واقع خود به برخاستن آن دامن زده بود، گفت که دولت او ضمن حفظ فشار بر ايران قصد ندارد به اين کشور حمله کند.

با اين حال موضع گيری شديد دولت بوش عليه ايران زنگ خطر را برای بسياری در آمريکا به صدا در آورده است.

موضع ايران
 امروز آنها (دولت آمريکا) در موضعی نيستند که بتوانند اين اقدام را انجام دهند چرا که در آمريکا نيز افرادی هستند که با اين امر مخالفند
 
محمود احمدی نژاد

مقام های بلند پايه حزب دمکرات می گويند موضع گيری های دولت بوش برای آنها يادآور دوره منتهی به جنگ عراق است.

آنها مکررا به دولت بوش هشدار داده اند از بزرگ کردن شواهد مربوط به "دخالت ايران در عراق" خودداری کند و به علاوه گفته اند دولت برای هرگونه اقدام نظامی عليه ايران بايد از کنگره که در اختيار دمکرات هاست اجازه بگيرد. ايران اتهامات آمريکا در مورد دخالت در عراق را رد کرده است.

رابرت گيتس، وزير دفاع آمريکا، نيز در واکنش به اين نگرانی ها پيشتر هر گونه طرحی برای حمله به ايران را انکار کرده بود.

اما کارشناسان هشدار می دهند که افزايش شديد تنش ميان دو کشور می تواند باعث شود تنها جرقه ای کوچک آتش جنگ را برافروزد.

رهبران جمهوری اسلامی نيز اين گمانه زنی ها را به عنوان جنگ روانی عليه خود رد کرده اند اما در عين حال به آمريکا هشدار داده اند نگران عواقب چنين کاری باشد.

محمود احمدی نژاد، رئيس جمهور ايران، روز اول بهمن تحولات اخير را "جنگ روانی و تبليغاتی" خواند و گفت: "بسيار بعيد می ‌دانم اتفاق خاصی بيافتد."

آيت الله خامنه ای، رهبر ايران، نيز هشدار داد که هرگونه حمله به ايران، "عکس العمل همه جانبه" ملت ايران را نسبت به حمله کنندگان و منافع آنان در همه نقاط جهان به دنبال خواهد داشت.

اظهارات مقام های ايرانی همچنين نشان می دهد که آنها به اپوزيسيون داخلی در آمريکا برای جلوگيری از جنگ با ايران دل بسته اند.

آقای احمدی نژاد اخيرا در مصاحبه ای با صدا و سيمای جمهوری اسلامی گفت: "امروز آنها (دولت آمريکا) در موضعی نيستند که بتوانند اين اقدام را انجام دهند چرا که در آمريکا نيز افرادی هستند که با اين امر مخالفند."

آيت الله علی خامنه ای نيز روز 19 بهمن طی يک سخنرانی در جمع گروهی از اعضای نيروی هوايی گفت: "معتقديم هيچ کس، چنين بی‌عقلی و خطايی نخواهد کرد و کشور و منافع خود را به خطر نخواهد انداخت، البته برخی می گويند رئيس جمهور آمريکا، اهل محاسبه و در نظر گرفتن عواقب کارهايش نيست، اما اين جور اشخاص را هم می‌ توان سرعقل آورد و تحليلگران و سياست سازان آمريکايی اين را می‌ فهمند که ملت ايران هيچ تعرضی را بدون پاسخ نخواهد گذاشت".

 
 
تاسيسات هسته ایايران و آمريکا
هرش:'آمریکا در پی گزينه نظامی عليه ايران است'
 
 
جورج بوشسياست
آمریکا و چالش "محور شرارت"
 
 
کاخ سفيد'سه عقرب در يک بطری'
مصاحبه با سيمور هرش درباره سیاست آمریکا در قبال ایران
 
 
سربازان آمريکايیگزارش
حمله احتمالی آمريکا به ايران و نظر کارشناسان در واشنگتن
 
 
نشريات يکشنبه بريتانيانگاه نگران
نشريات چاپ بريتانيا و احتمال مداخله نظامی آمريکا در ايران
 
 
نيروهای ويژه آمريکايیاز ساير رسانه ها
نيويورکر: آمريکا برای حمله احتما لی هوايی به ايران برنامه ريزی می کند
 
 
مطالب مرتبط
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران