BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 10:30 گرينويچ - سه شنبه 13 مارس 2007 - 22 اسفند 1385
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
'ایران از تحریمهای احتمالی نگرانی ندارد'
 
غلامحسین الهام
الهام سفر احتمالی رییس جمهوری به نیویورک را مبتکرانه و اثرگذار توصیف کرده است
سخنگوی دولت ایران تحریم های بین المللی علیه ایران را بی تاثیر خوانده و رییس جمهوری بحرانی بودن شرایط کشور را رد کرده است.

روز سه شنبه، 13 مارس، غلامحسین الهام، سخنگوی دولت، در نشست هفتگی با خبرنگاران در مورد احتمال تصویب قطعنامه ای در شورای امنیت حاوی تحریم های بین المللی علیه ایران گفت که جمهوری اسلامی نه از صدور قطعنامه جدید استقبال می کند و نه نگران آن است.

آقای الهام به شورای امنیت توصیه کرد که "مسیر منطقی" را در پیش بگیرد و افزود که هر گزینه دیگری به پیچیده شدن شرایط منجر می شود.

وی در عین حال افزود که اگر شورای امنیت به تحریم ایران رای دهد، این اقدام تاثیری بر روند پیشرفت این کشور ندارد و هشدار داد که "در عرصه بین المللی تحریم ها تاثیر یک سویه ندارند بلکه بر هر دو طرف تاثیر می گذارند."

سخنگوی دولت طرح پرونده هسته ای ایران در شورای امنیت را مورد انتقاد قرار داد و گفت که این پرونده باید روند قانونی خود را در آژانس بین المللی انرژی اتمی طی کند و ارسال پرونده به شورای امنیت، به گفته وی، به معنای تضعیف جایگاه حقوقی آژانس بوده است.

آقای الهام در پاسخ به سئوالی در مورد موضع روسیه در قبال پرونده هسته ای ایران، این نظر را که روسیه برای راه اندازی نیروگاه بوشهر خواستار تعلیق فعالیت های هسته ای ایران شده است رد کرد.

وی تاکید کرد که "بحث تعلیق منتفی شده است و موضوع قابل طرحی نیست" و افزود که دستیابی به فن آوری صلح آمیز هسته ای حق ایران است.

سفر احمدی نژاد به نیویورک

روز گذشته گزارش شد که شرکت روسی پیمانکار طرح نیروگاه هسته ای بوشهر به دلیل آنچه که تاخیر پرداخت ها از سوی ایران عنوان کرده اعلام داشته که راه اندازی این نیروگاه طبق جدول زمانبندی شده قبلی صورت نخواهد گرفت.

خاتمی و هاشمی رفسنجانی
خاتمی و هاشمی رفسنجانی از سیاستهای احمدی نژاد ناخرسند بوده اند

برخی از ناظران اقدام روسیه را به منزله اعمال فشار بر جمهوری اسلامی برای گردن نهادن به مصوبه شورای امنیت برای تعلیق بخشی از فعالیت های هسته ای خود دانسته اند.

سخنگوی دولت در نشست خبری خود به سئوالاتی در مورد احتمال شرکت محمود احمدی نژاد، رییس جمهوری، در نشست شورای امنیت در باره پرونده هسته ای ایران نیز پاسخ داد.

آقای الهام گفت که سفر رییس جمهوری مشروط به این است که جلسه شورای امنیت برای رسیدگی به پرونده ایران تشکیل شود، و بنابراین، هنوز این سفر قطعی نیست.

وی در عین حال خبر داد که وزارت خارجه اقداماتی را برای دریافت روادید جهت سفر رییس جمهوری به نیویورک به جریان انداخته است.

در حالیکه برخی مقامات و رسانه های جمهوری اسلامی درباره حضور احتمالی آقای احمدی نژاد در شورای امنیت ابراز نظرات گوناگونی ابراز داشته اند، سخنگوی دولت ايران چنین سفری را نوعی ابتکار توصیف کرد و گفت "احمدی نژاد در خیلی از عرصه ها مبتکر و تحولگراست و همین مساله منشا تاثیرات و تحولات و آثار مثبت به نفع کشور بوده است."

دفاع از سیاست خارجی دولت

در حالیکه مقامات جمهوری اسلامی مذاکرات شورای امنیت در باره پرونده هسته ایران را مردود و قطعنامه شورا را غیرقانونی دانسته اند، آقای الهام این نظر را رد کرد که اعلام تصمیم رییس جمهوری به حضور در جلسه شورای امنیت می تواند به معنی قانونی دانستن اقدامات شورا محسوب شود.
"

 بعضی سیاستمداران سیاست خارجی، که من آنها را اصلا سیاستمدار نمی دانم، خیال می کنند با نرم صحبت کردن و خواهش کردن، دل طرف مقابل به رحم می آید؛ در جهان چنین تفکری نیست
 
محمود احمدی نژاد - رییس جمهوری

در این مصاحبه، سخنگوی دولت ايران به دفاع از سیاست خارجی رییس جمهوری پرداخت و گفت که دستاوردهای دولت به مراتب از هزینه هایی که پرداخت شده بیشتر بوده است.

اخیرا محمد خاتمی، رییس جمهوری سابق، در دفاع از سیاست خارجی خود گفته بود که دولت سابق دستاوردهای بزرگی را با هزینه کم کسب کرد.

آقای خاتمی در این مصاحبه خواستار رفع نگرانی بین المللی در مورد هدف های هسته ای ایران و مذاکره برای حل این بحران شد.

سخنگوی دولت در نشست روز سه شنبه همچنین انتقادات اخیر اکبر هاشمی رفسنجانی، رییس مجمع تشخیص مصلحت، از برنامه های دولت را رد کرد و شکست آقای رفسنجانی در انتخابات ریاست جمهوری را نشانه عدم حمایت مردم از دیدگاه وی قلمداد کرد.

همزمان، روزنامه ایران گوشه هایی از مصاحبه خود با محمود احمدی نژاد را، که متن کامل آن روز پنجشنبه منتشر می شود، انتشار داده است.

در زمینه سیاست خارجی، آقای احمدی نژاد نظر کسانی را که وضع کشور را بحرانی و رییس جمهوری را نسبت به تهدیدها بی توجه می دانند رد کرده و گفته است: "بعضی سیاستمداران سیاست خارجی، که من آنها را اصلا سیاستمدار نمی دانم، خیال می کنند با نرم صحبت کردن و خواهش کردن، دل طرف مقابل به رحم می آید؛ در جهان چنین تفکری نیست."

در بخش دیگری از این مصاحبه، آقای احمدی نژاد شرایط در دوره دولت سابق را دارای نواقص ملموس معرفی کرده و گفته است: "به نظرم کشور در حال حاضر بهتر اداره می شود و علت آن امید و نشاطی است که در کشور وجود دارد."

 
 
خاتمینظرات شما
نگرانی خاتمی از روند پرونده هسته ای ایران
 
 
جنگنده اف شانزدهاز چاله به چاه
'حمله نظامی، ایران را به سمت بمب اتم هل می دهد'
 
 
قطار و نشان انرژی اتمیبیم قطار بی ترمز
افزایش فشار برای توقف برنامه هسته ای ایران
 
 
مطالب مرتبط
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران